• 6 .Wisła Płock (29 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (28 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (28 pkt.)

Lech - Warta. Lider Ekstraklasy mógł mieć problemy w derbach Poznania

Lech Poznań, lider PKO Ekstraklasy, długo się męczył z dobrze broniącą się Wartą, ale w końcu dopiął swego i wygrał derby Poznania 2-0. A Warta może żałować, że jej napastnik Adam Zrelak nie był w stanie z pięciu metrów posłać piłki do bramki obok leżącego już bramkarza rywali.

W 15. minucie goście, czyli Warta Poznań, przeprowadzili wyjątkowo ładną akcję. Kibice przy  Bułgarskiej są do takich przyzwyczajeni, ale w wykonaniu swojej drużyny. Tym razem Jan Grzesik zagrał na środek do Adama Zrelaka, ten zrobił delikatny zwód i podał na skrzydło do Jakuba Kiełba. Boczny obrońca Warty dośrodkował w pole karne prosto do Jaysona Papeau, a ten uderzył na bramkę. Filip Bednarek popisał się znakomitą interwencją na refleks, ale odbił piłkę przed siebie. Na piątym metrze do dobitki doskoczył Zrelak - bramkarz leżał, wystarczyło lekko podnieść piłkę. Tymczasem Słowak uderzył po ziemi, na dodatek w stronę Bednarka, który zdążył się znów rzucić i interweniować. To była zdecydowanie najlepsza sytuacja w pierwszej połowie, która mogła wnieść dodatkową nerwowość do gry faworyta.

Warta Poznań znalazła sposób na Lecha Poznań

A faworyt grał i tak nerwowo. Warta od początku cofnęła się całym zespołem. Gdy Lech atakował, sześciu warciarzy stało w linii kilkanaście metrów przed swoją bramką, bo trzech środkowych obrońców i wahadłowych wspomagał jeszcze Mateusz Kupczak. Kolejna linii złożona z trzech zawodników była tuż przed nimi, a czasem nawet i Zrelak wracał na 20-25 metr. Lech tych zasieków nie potrafił przerwać, nie miał na to pomysłu. Brakowało kontuzjowanego Pedro Tiby, który, gdy jest w formie, umie przyspieszyć akcje. Lech grał jednostajnie, niczego nie dawały próby dośrodkowań w wykonaniu środkowych obrońców. Przy Mikaelu Ishaku stało dwóch, trzech rywali, także Joao Amaral nie miał miejsca na swoje sztuczki. Trudno wyróżnić choć jedną akcję Kolejorza w pierwszej połowie. Może strzał Ishaka z 27. minuty, po błędzie defensywy Warty, ale to już tak trochę na siłę.

Nowy program o Ekstraklasie - Oglądaj w każdy poniedziałek o 20:00!

Warta zaś swój pomysł miała - oparty na głębokiej defensywie i próbach kontrataków. Miała też strzał Mateusza Kupczaka po rzucie rożnym (obok bramki), czyli w tej pierwszej części zrobiło w ofensywie więcej niż Lech.

Lech - Warta. Stałe fragmenty lidera Ekstraklasy zadecydowały

Można się było spodziewać ostrych słów w szatni Lecha i naporu tej drużyny w drugiej połowie. Zaczęło się jednak od kolejnej niefrasobliwości defensorów Lecha, tym razem Antonio Milicia. Warta przejęła piłkę, Szymon Czyż uderzał z 15 metrów, ale z decyzją zwlekał o sekundę za długo i został przyblokowany. Lech rozstrzygnął jednak ten mecz na swoją korzyść - stałymi fragmentami. Najpierw w 53. minucie miał rzut rożny - warciarze dwa razy wybili piłkę z pola karnego, ale futbolówka wróciła trzeci raz, zagrana przez Joela Pereirę. Adriana Lisa z bliska pokonał Milić. W 64. minucie Lis skapitulował po raz drugi - tym razem z wolnego dośrodkował Nika Kwekweskiri, a główkował Mikael Ishak. Było już właściwie po meczu.

Lewandowski czy Messi? Wszystko, co musisz wiedzieć o Złotej Piłce 2021!

Lech - Warta. Atakowali jedni, atakowali drudzy

I właśnie wtedy, gdy było 2-0, Warta w końcu się nieco odkryła. Ostatnie minuty były atrakcyjne - atakowali jedni i drudzy. Wartę uratowała poprzeczkę, Lis obronił w sytuacji sam na sam z Michałem Skórasiem, a Filip Bednarek "wyjął" piłkę z okienka po strzale Mateusza Czyżyckiego. Nie było więc takich emocji, jak rok temu, gdy Jakub Moder zdobył jedyną bramkę w doliczonym czasie, ale mecz był lepszy niż wtedy. A Lech dalej będzie liderem Ekstraklasy.

Lech Poznań - Warta Poznań 2-0 (0-0)

Bramki: 1-0 Milić 53., 2-0 Ishak 64.

Lech: Bednarek - Pereira Ż (65. Czerwiński), Salamon, Milić, Douglas - Ba Loua (83. Marchwiński), Karlstroem, Kwekweskiri, Amaral (75. Ramirez), Kamiński (75. Skóraś) - Ishak (83. Sobiech).

Warta: Lis - Grzesik, Ivanov, Szymonowicz Ż, Trałka, Kiełb Ż (61. Kuzimski Ż) - Papeau Ż (88. Czyżycki), Kupczak, Kopczyński, Czyż (61. Matuszewski) - Zrelak (88. Sangowski).

Adrian Lis
66′ 60′ Joel Pereira
Jan Grzesik
Bartosz Salamon
Robert Ivanov
 53′ Antonio Milić
Łukasz Trałka
Barry Douglas
Dawid Szymonowicz90′
84′ Adriel D'Avila Ba Loua
Jakub Kiełb55′ 62′
75′ Joao Amaral
Mateusz Kupczak
Jesper Karlström
Michał Kopczyński
Nika Kwekweskiri
Szymon Czyż62′
75′ Jakub Kamiński
Jayson Papeau88′ 88′
 65′ 84′ Mikael Ishak
Adam Zrelak89′
Bartosz Mrozek
Jędrzej Grobelny
66′ Alan Czerwiński
Milan Corryn
Lubomir Szatka
Mateusz Kuzimski62′ 64′
75′ Michał Skóraś
Mateusz Czyżycki88′
Radosław Murawski
Filip Małek
75′ Daniel Ramirez Fernandez
Jakub Sangowski89′
84′ Filip Marchwiński