Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (36 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (34 pkt.)
  • 4 .Górnik Zabrze (27 pkt.)
  • 5 .Lechia Gdańsk (26 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (25 pkt.)
  • 7 .Lech Poznań (25 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (25 pkt.)

Kibic Lecha Poznań skazany

Sąd z Poznaniu uznał, że kibic Lecha Poznań, Piotr K. podczas meczu piłkarskiego we wrześniu ubiegłego roku, prowadząc doping, znieważył osoby wyznające religię islamską. Sąd skazał go na karę siedmiu miesięcy ograniczenia wolności.

Do zdarzenia doszło 12 września 2015 r. na poznańskim stadionie w trakcie spotkania Ekstraklasy pomiędzy Lechem a Podbeskidziem Bielsko-Biała. Pod trybuną, na której zasiadają najzagorzalsi fani Lecha, zawisł transparent o treści: "To dla nas oczywiste i proste - nie chcemy uchodźców w Polsce". Z kolei K., który kieruje dopingiem kibiców za pomocą megafonu, miał zaintonować wulgarne przyśpiewki "Islamista brudna k..., nam Polakom nie dorówna. Cały stadion śpiewa z nami, wyp... z uchodźcami".  

Reklama

Oskarżony w tracie procesu nie przyznawał się do winy. W jego opinii dowód, jakim był zapis stadionowego monitoringu jest fatalnej jakości i nie widać na nim, jakoby on intonował okrzyki. Jak dodał, nie słychać na nich dokładnie jakie słowa padały, co potwierdzili również świadkowie na wcześniejszych rozprawach.

Obrona i oskarżony wskazywali również, że słowo islamista, nie tylko w ich rozumieniu, ale także dużej rzeszy społeczeństwa, kojarzy się z terrorystą, a nie wyznawcą religii muzułmańskiej.

Sąd powołując się też na opinię biegłego, uznał, że materiał wideo jest wystarczający czytelny i nie budzi wątpliwości, podobnie jak treść wznoszonych haseł, które znieważają osoby ze względu na ich przynależność etniczną, rasową czy wyznaniową.

- Sprawca musi też działać publicznie, tak, by jego zachowanie mogło dotrzeć do opinii publicznej i szerokiego, bliżej nieokreślonego kręgu odbiorców. Zdarzenie miało miejsce na stadionie, było transmitowane przez telewizję na żywo na terenie Polski i poza granicami kraju, a więc działanie miało charakter publiczny - podkreślił sędzia Krzysztof Mikołajczak.

Uzasadniając wyrok sędzia stwierdził, że islamista nie jest synonimem słowa terrorysta.

- Islamista ma trojakie znaczenie. Po pierwsze to badacz i znawca islamu, po drugie to zwolennik islamizmu, a po trzecie, choć do końca nie jest to poprawne rozumienie, islamista to wyznawca islamu. Islamizm to z kolei ideologia polityczna, która wywodzi się z założenia, że islam jest traktowany nie tylko jako religia muzułmańska, ale jako całościowy system polityczny, który powinien regulować wszystkie aspekty życia. Celem islamizmu jest wprowadzenie państwa wyznaniowego zgodnie z zasadami prawa religijnego. Nie można jednak postawić znaku równości pomiędzy islamistą a terrorystą - tłumaczył sędzia.

K. został ukarany również grzywną trzech tysięcy złotych oraz skazany na prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny, obrona nie chciała go komentować.

Dowiedz się więcej na temat: Lech Poznań | Ekstraklasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje