• 6 .Pogoń Szczecin (16 pkt.)
  • 7 .Lechia Gdańsk (16 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (14 pkt.)

Apollon Limassol - Lech Poznań 0-5 w 3. rundzie eliminacji Ligi Europy

To było wielkie spotkanie Lecha Poznań! Na tak wysokie, odniesione w przekonującym stylu zwycięstwo w Europie polski zespół czekał od dawna. Lech Poznań rozgromił na wyjeździe Apollon Limassol 5-0 i awansował do finałowej rundy eliminacji Ligi Europy.

Liga Europy: wyniki, tabela, terminarz, strzelcy

To spotkanie, a zwłaszcza jego druga połowa, wyglądało jak piękny sen kibiców "Kolejorza". Poznaniacy grali jak z nut, przewyższając rywala boiskową klasą, kulturą gry i co rusz stwarzając sobie bramkowe okazje. Wykorzystali pięć z nich, a wynik trafnie odzwierciedla boiskową różnicę.

A przecież początek spotkania wcale nie wskazywał na wygraną lechitów. Już pierwsze dwie minuty mogły przynieść bramkę dla Apollonu, a gorąca temperatura na stadionie w Nikozji nie sprzyjała przyjezdnym. Lech szybko jednak się otrząsnął i przejął kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami.

Zobacz zapis relacji na żywo!

Potwierdzeniem tego była bramka z końcówki pierwszej połowy. Wówczas to Dani Ramirez efektownie podciął piłkę nad obrońcami, a Mikael Ishak przytomnie wycofał się, będąc na spalonym. Do futbolówki dopadł Pedro Tiba i w 43. minucie Lech prowadził 1-0.

Po wznowieniu gry upłynęło zaledwie kilkadziesiąt sekund, gdy Tiba popisał się genialnym "no-look passem", a Ishak nie pomylił się w sytuacji sam na sam. 13 minut później po kolejnej wzorowej akcji - wycofaniu piłki przez Ishaka i długim podaniu Ramireza do Jakuba Kamińskiego, 18-letni skrzydłowy Lecha także znalazł się w wymarzonej sytuacji. Wykorzystał ją, podwyższając na 3-0.

A w międzyczasie "Kolejorz" tworzył przecież kolejne sytuacje. Swoje strzały oddawał Ramirez, próbował także aktywny Jan Sykora. To właśnie czeski pomocnik zdobył czwartego gola dla Lecha. Jego strzał z 16 m wydawał się zbyt lekki, ale bramkarz popełnił błąd i piłka wpadła do bramki tuż przy słupku.

Rozochoconym zawodnikom Lecha wychodziło już wtedy wszystko, a Cypryjczycy rozrzuceni po całym boisku błagali w myślach o koniec meczu. Doczekali się tego dopiero po najpiękniejszej akcji wieczoru, którą Lech wbił przeciwnikowi gwóźdź do trumny. Nika Kaczarawa, który wcześniej pojawił się na boisku z ławki rezerwowych, mógł znaleźć się w dobrej sytuacji, ale przytomnie zagrał piłkę piętą do wbiegającego w pole karne Tiby. Ten "położył" wykonującego wślizg obrońcę, później to samo zrobił z bramkarzem i skierował piłkę do pustej bramki. Nokaut! Lech zdobył piątą bramkę w wyjazdowym starciu!

Ten mecz był popisem siły "Kolejorza", dowodem na to, że trener Dariusz Żuraw zbudował w Poznaniu zrównoważoną i - co ważne - potrafiącą grać ofensywnie, dobrze czującą się z piłką przy nodze drużynę. Cieszy, że zespół ten - poza obcokrajowcami z bardzo wysokimi umiejętnościami, jak Tibą, Ramirez, czy Ishak - oparty jest w dużej mierze na wychowankach: 18-letnim Jakubie Kamińskim, trzy lata starszym Tymoteuszu Puchaczu i jego rówieśniku Jakubie Moderze. Wszyscy zagrali dziś znakomite zawody.

W decydującej rundzie Lech zagra o awans do Ligi Europy z belgijskim Royal Charleroi lub serbskim Partizanem Belgrad.

Wojciech Górski

Apollon Limassol - Lech Poznań 0-5 (0-1)

Bramki: 0-1 Tiba (43.), 0-2 Ishak (47.), 0-3 Kamiński (58.), 0-4 Sykora (82.), 0-5 Tiba (90+3.).

Filip Bednarek
46′ Ioannis Pittas
Daniel Ramirez Fernandez
61′ 66′ Esteban Fernando Sachetti
Jan Sykora  81′
30′ Charlison Girigorio Benschop
Pedro Tiba  42′, 90′
14′ Bagaliy Dabo
Mikael Ishak  47′ 67′
Michalis Papastylianou
Marko Malenica
66′ Saša Marković
Wasyl Kraweć
Florentin Matei
Thomas Rogne
Giorgos Vasiliou
Filip Marchwiński
14′ Giannis Gianniotas