Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (41 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (37 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (35 pkt.)
  • 4 .Radomiak (35 pkt.)
  • 5 .Lechia Gdańsk (33 pkt.)
  • 6 .Wisła Płock (29 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (28 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (28 pkt.)

Omonia - Jagiellonia. Polscy naziści według Cypryjczyków

Skandaliczna oprawa przygotowana przez kibiców Omonii Nikozja podczas meczu eliminacji Ligi Europejskiej z Jagiellonią Białystok. Cypryjczycy przygotowali kartoniadę, w której przyrównali Polaków do... nazistów.

Na całej trybunie rozłożono kartoniki, które ułożyły się w symbol uciekającej swastyki, którą goni zielona postać z maczetą. Wszystko to zostało opatrzone napisem w języku angielskim "Nasi dziadkowie ścigali was aż do Berlina". P

Prawdopodobnie była to odpowiedź Cypryjczyków na sektorówkę kibiców Jagiellonii, którzy przed tygodniem zaprezentowali przekreślony sierp i młot.

Fani Omonii znani są z prokomunistycznych sympatii, ale tym razem jawnie zasugerowano, że Polska brała udział w II wojnie światowej po stronie Niemców.

Pomimo że mecz Omonii z Jagiellonią odbył się w czwartek, do tej pory nie doczekaliśmy mocnego stanowiska naszej dyplomacji. Jak na razie wiadomo tylko, że ambasada RP na Cyprze rozważa wystosowanie listu protestacyjnego. Tymczasem powinniśmy oczekiwać ostrej reakcji ze strony polskich władz, bo to kolejny przykład, kiedy bez echa przechodzą sugestie o kolaboracje Polaków z III Rzeszą.

Reklama

Na efekty tego typu zachowania nie trzeba długo czekać. W kolejnej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej Legia Warszawa zmierzy się z albańskim z FK Kukesi. Tamtejsze media przez cały piątek informowały od nadciągającej z Polski grupie neofaszystów.

"Polscy naziści przyjadą do Tirany, napięcie będzie jeszcze wyższe" - napisał największy sportowy dziennik w Albanii Sport Ekspress. Do ilustracji tekstu posłużyły zdjęcia z meczu... Karpat Lwów z Dynamem Kijów z 2007 roku, gdzie niewielka grupka kibiców prezentuje flagę nazistowskich Niemiec.

Co ciekawe Cypryjczycy prawdopodobnie nie odpowiedzą za skandaliczną oprawę. Tropiąca wszelkie oznaki rasizmu i ksenofobii na trybunach organizacja FARE (Football Against Racism in Europe -przyp. red.) oznajmiła, że nie widzi nic złego w sektorówce Cypryjczyków. "Nie była ona skierowana do Polaków tylko przeciwko faszyzmowi" - napisano w króciutkim oświadczeniu.

Głosu w tej sprawie nie zabiera też polski oddział FARE czyli stowarzyszenie "Nigdy Więcej". Jak na razie zgłosili tylko zawiadomienie do UEFA, w którym ich zaniepokojenie wywołała flaga Lecha Poznań z napisem... "Legion Piła". Za coś takiego kara może być znacznie surowsza niż za "popisy" Cypryjczyków. Przypomnijmy, że podobna flaga wieszana na płocie przez kibiców Legii doprowadziła do... zamknięcia "Żylety" na decydujący o awansie do Ligi Mistrzów mecz ze Steauą Bukareszt w 2013 roku.

Krzysztof Oliwa

O sprawie czytaj też tutaj!

Reklama

Reklama

Reklama