• 6 .Lechia Gdańsk (1 pkt.)
  • 7 .Stal Mielec (1 pkt.)
  • 8 .Lech Poznań (1 pkt.)

PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze – Legia Warszawa 2-0 w meczu 30. kolejki

Górnik Zabrze pokonał 2-0 Legię Warszawa w meczu 30. kolejki PKO Ekstraklasy. O triumfie gospodarzy przesądziły gole Hiszpanów – Jesusa Jimeneza i Igora Angulo.

30. kolejka Polska - Ekstraklasa
2020-06-14 18:00 | Stadion: Stadion Sportowy im. Ernesta Pohla | Arbiter: Marciniak

Zapis relacji z meczu Górnik Zabrze - Legia Warszawa na urządzenia mobilne

Górnik pałał żądzą rewanżu po srogim laniu, jakie w stolicy zebrał jesienią. W listopadzie przy Łazienkowskiej przegrał aż 1-5. Honorowe trafienie zaliczył dopiero wówczas, gdy Legia dobrowolnie spuściła już z tonu.

W początkowych fragmentach spotkania rozgrywanego w Zabrzu nic jednak nie wskazywało, że plan odwetu uda się zrealizować. Od pierwszych minut z impetem nacierali legioniści. Gra niemal nieustannie toczyła się na połowie gospodarzy.

Jak wyraźna była przewaga gości? Wystarczy przytoczyć statystykę strzałów. Legia uderzała na bramkę rywala 15 razy, Górnik - tylko raz. Mimo to na przerwę z prowadzeniem schodzili gospodarze!

Bramka padła w kuriozalnych okolicznościach. Na strzał sprzed pola karnego zdecydował się Jesus Jimenez. Trafił w sam środek bramki, ale na jego szczęście fatalnie dysponowany był Radosław Majecki, interweniujący przed polem bramkowym. Wypuścił futbolówkę z rąk, a ta przeleciała między jego nogami i wtoczyła się do siatki.

Młody golkiper Legii tylko złapał się za głowę. To jeden z jego ostatnich występów w barwach stołecznego zespołu. Od 1 lipca formalnie będzie zawodnikiem AS Monaco.

Asystę przy pierwszym trafieniu zaliczył 20-letni Daniel Ściślak. W tym roku w wyjściowej jedenastce pojawił się po raz pierwszy. Na drugą odsłonę jednak nie wyszedł. To efekt kontuzji, jakiej doznał po zderzeniu z Igorem Lewczukiem.

Defensor Legii po zmianie stron tez musiał opuścić murawę przedwcześnie, gdy doznał pęknięcia łuku brwiowego. Wtedy goście przegrywali już różnicą dwóch bramek. Po centrze Erika Janży z rzutu wolnego głową idealnie uderzył Igor Angulo i lobem pokonał Majeckiego.

Kronikarze szybko odnotowali, że dla baskijskiego snajpera to już ósmy gol w ośmiu ostatnich potyczkach rozegranych na obiekcie przy Roosevelta. W tym momencie zabrzanie mieli na koncie trzy celne strzały i dwa trafienia! Angulo mógł zostać bohaterem spotkania, ale w 70. minucie nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Majeckim.

W ekipie lidera nie było tego dnia nikogo, kto poderwałby kolegów do walki. Z minuty na minutę uchodziło z Legii powietrze. Nic nie wskazywało na nagły zwrot akcji. Jedyne zagrożenie ze strony gości to potężne uderzenie w wykonaniu Jose Kante, po którym piłka trafiła w poprzeczkę.

W całym spotkaniu na bramkę Górnika szybowało aż 27 strzałów. Żaden nie znalazł jednak drogi do celu. Był to efekt nie tylko nieudolności lidera, ale też - po raz kolejny tej wiosny - znakomitej postawy Martina Chudego między słupkami.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2-0 (1-0)

Bramki: 1-0 Jimenez (30.), 2-0 Angulo (59. głową).

Górnik: Chudy - Vassilantonopoulos, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża - Jirka (84. D. Kopacz), Prochazka, Manneh, Ściślak (46. Giakoumakis), Manneh, Jimenez (84. Ryczkowski) - Angulo.

Legia: Majecki - Vezović, Wieteska, Lewczuk (76. Andre Martins), Karbownik - Wszołek, Antolić, Luquinhas (59. Kante), Gwilia, Cholewiak - Pekhart (67. Sanogo).

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.

Michał Karbownik
85′ Erik Jirka
Paweł Wszołek
Roman Prochazka
Domagoj Antolić
46′ Daniel Ściślak
Lima Linhares Lucas Luquinhas60′
Alasana Manneh
Walerian Gwilia
 31′ 85′ Jesus Jimenez
Mateusz Cholewiak
 60′ Igor Angulo Albóniga
Tomasz Pekhart68′
Dawid Kudła
Wojciech Muzyk
Filip Bainović
Artur Jędrzejczyk
46′ Giorgos Giakoumakis