Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (24 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (22 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (19 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Cracovia (16 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (15 pkt.)
  • 8 .Zagłębie Lubin (15 pkt.)

Piłkarze Górnika Zabrze w niecodziennych strojach

To będzie szczególne spotkanie zabrzańskiej jedenastki. W wielkanocny poniedziałek na mecz z Wartą Poznań "Górnicy" wybiegną w stylizowanych strojach. To nawiązanie i przypomnienia pierwszego meczu zabrzan w Ekstraklasie, wtedy w I lidze, co miało miejsce 65 lat temu.

Klub z Zabrza jest jednym z najbardziej utytułowanych w polskiej piłce, 14 razy zdobywał mistrzostwo, 6 razy Puchar Polski, jako jedyny zagrał w finale europejskiego pucharu. W najwyższej klasie zadebiutował prawie dokładnie 65 lat temu, a konkretnie w niedzielę 18 marca 1956 roku w meczu nie z kim innym, jak z Ruchem Chorzów, swoim największym rywalem. Tamto pierwsze spotkanie Górnika skończyło się wielką niespodzianką, bo zespół z Zabrza, prowadzony przez Augustyna Dziwisza pokonał silnych wtedy "Niebieskich", z legendarnym Gerardem Cieślikiem 3-1. To było wielkie zaskoczenie. I właśnie do tego spotkania ma być nawiązanie w najbliższym ligowym meczu zabrzan, który w wielkanocny poniedziałek odbędzie się na Stadionie im. Ernesta Pohla.

Reklama

Gratka dla kibiców

Mówi nam o tym prezes górniczego klubu Dariusz Czernik. -  Piłkarze zagrają w okazjonalnych strojach, stylizowanych na te, które towarzyszyły drużynie w pierwszy roku gry w 1956 roku. W czasie pandemii chcemy fanom, którzy nie mogą przychodzić na mecze, zaproponować coś wyjątkowego, a okazja jest podwójna. Święta i 65. rocznica debiutanckiego meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mogę zapewnić, że koszulki są wyjątkowe i jest ich tylko 200. Ani jednej więcej! W meczu zagramy oczywiście w strojach z logo sponsorów, bo taki jest wymóg, ale już w sprzedaży dla kibiców będzie wersja tylko z herbem. Pokażemy ją w poniedziałek i tego dnia zacznie się sprzedaż internetowa. Piłkarze już są po przymiarce i powiedzieli zgodnie, że są świetne. W kręceniu filmu reklamowego uczestniczyła nasza CLJ-ka, w końcu mistrzowie Polski. Dla nich to też lekcja historii - mówi szef Górnika.

Taka koszulka, to z pewnością gratka nie tylko dla kibiców utytułowanej jedenastki z Górnego Śląska, która na finiszu ligowego sezonu ma zamiar bić się o miejsce w czubie tabeli. Po 22. ligowych kolejkach drużyna prowadzona przez Marcina Brosza jest na 5 miejscu w ligowej tabeli, z 32 pkt. na koncie. Początek meczu z Wartą w poniedziałek o godzinie 12.30.

Michał Zichlarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama