Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (35 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (32 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (30 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Wisła Płock (23 pkt.)
  • 8 .Piast Gliwice (21 pkt.)

Nawałka w Górniku na 2,5 roku z opcją

W środowy poranek prezes Jędrzej Jędrych zaprezentował oficjalnie nowego szkoleniowca Górnika Zabrze. Został nim 52-letni były piłkarz Wisły Kraków i reprezentacji Polski, a ostatnio szkoleniowiec GKS Katowice Adam Nawałka. Podpisał 2,5 roczny kontrakt, ale klub zostawił sobie opcję rozwiązania go za pół roku.

- Decyzję o zmianie na stanowisku trenera podjęliśmy po gruntownej analizie dokonanej przez właściciela i zarząd klubu jeszcze w grudniu - tłumaczył dziennikarzom prezes. - W dużej mierze powodem były niesatysfakcjonujące wyniki sportowe osiągnięte w rundzie jesiennej. Mimo to nadal uważamy, że mamy realne szanse na powrót do ekstraklasy - dodał sternik Górnika.

Zabrzanie do walki o wspomniany awans przystąpią pod wodzą Adama Nawałki, który związał się z Górnikiem 2,5 letnią umową, z możliwością rozstania już w czerwcu. - Po rundzie wiosennej zasiądziemy do rozmów. Jeśli nie uda się wywalczyć awansu, to istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia współpracy. Nie możemy wykluczyć także takiej sytuacji, że mimo postępu, nie uda nam się awansować choćby przez brak piłkarskiego szczęścia, ale mimo to wyrazimy chęć dalszej współpracy - przekonywał J. Jędrych.

Reklama

Mimo trudności Adam Nawałka przystał na warunki zaproponowane przez Górnika, a pracę w Zabrzu traktuje w kategoriach dużego wyzwania i wyraził głęboką chęć pomocy w wyjściu z kłopotów. - Wiadomo, że sytuacja jest o tyle trudna, że zajmujemy 6. miejsce i trzeba nadrobić co najmniej cztery punkty do Pogoni Szczecin. Układ gier na wiosnę też nie jest korzystny dla naszego zespołu. W trudnych sytuacjach mobilizacja, motywacja jest dużo większa i myślę, że od pierwszego dnia współpracy będziemy robić wszystko, by cel, czyli awans do ekstraklasy, został osiągnięty - zapewniał Nawałka.

Nowy trener Górnika dokonał już gruntownej analizy poczynań w rundzie jesiennej i szans na poprawę sytuacji upatruje w trzech czynnikach. - Należy zwrócić uwagę na motoryczność oraz przygotowanie mentalne. Ci zawodnicy na przestrzeni trzech miesięcy nie mogli zapomnieć jak się gra w piłkę, bo przecież niektórzy wcześniej wyróżniali się w Polsce. W dodatku na jakości i sile drużyny w rundzie jesiennej mocno odbiły się kontuzje. Będę się jednak starał poprawić wszystkie elementy - dodał uczestnik mistrzostw świata w Argentynie w 1978 roku.

Motywem przewodnim wystąpień prezesa i trenera Górnika był oczywiście powrót do ekstraklasy. - Jesteśmy w podobnej sytuacji jak rok temu. Wtedy robiliśmy wszystko by w ekstraklasie pozostać, a teraz zrobimy wszystko by do niej wrócić. Mamy nadzieję, że strata do 2. miejsca jest do odrobienia. Będziemy się starali podporządkować wszystko pod pierwszy zespół. Piłkarze nie mogą mieć alibi, że coś im przeszkadzało w walce o awans. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli awansu nie będzie, nie będzie również środków z tytułu praw medialnych itp. To są istotne środki dla każdego klubu w Polsce, również dla Górnika Zabrze.

W czwartek o godzinie 10:00 odbędzie się pierwszy po Nowym Roku trening. Nawałka zaplanował swoim podopiecznym zajęcia w siłowni oraz hali i nie jest wykluczone, że wezmą w nich udział "nowe twarze". Z nazwiskami trzeba zaczekać do jutra, ale J. Jędrych odniósł się także do możliwych ubytków. - Jeszcze w ubiegłym roku podjęliśmy rozmowy z grupą 15 piłkarzy, którzy dostali od nas zgodę na szukanie nowego pracodawcy. Okienko dopiero się rozpoczęło, ale jeśli ktoś otrzyma propozycję zmiany barw klubowych, to nie będziemy stali na przeszkodzie. Do dwóch tygodni sytuacja niektórych piłkarzy się rozwiąże. Może to być rozwiązanie kontraktu, wypożyczenie lub transfer definitywny - tłumaczył prezes Górnika.

Plan przygotowań do rundy wiosennej 2009/10

7-25.I. - treningi na obiektach własnych (hala, siłownia, teren, boisko, sztuczna trawa) 
8-9.I. - testy wydolnościowe 
11-12.I. - testy wydolnościowe (AWF Katowice) 
15.I. - turniej halowy Remes Cup Ekstra 
20.I. - sparing z Rozwojem Katowice 
23.I. - sparing z GKS Tychy
25-30.I. - zgrupowanie w Jarocinie (przygotowanie fizyczne) 
27.I. - sparing z Jarotą Jarocin 
30.I. - sparing ze Ślęzą Wrocław (?)
1-7.II. - treningi na obiektach własnych 
2.II. - sparing z Koroną Kielce 
5.II. - sparing ze Śląskiem Wrocław
8-20.II. - zgrupowanie w Turcji (kontrolno-startowe) 
10.II. - przeciwnik do ustalenia 
13.II. - przeciwnik do ustalenia 
16.II. - przeciwnicy do ustalenia 
19.II. - przeciwnik do ustalenia
22.II. - 6.III. - treningi na obiektach własnych 
25-26.II. - testy wydolnościowe (AWF Katowice) 
27.II. - przeciwnik do ustalenia 
6-7.III. - mecz ligowy z GKS Katowice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne