Reklama

Reklama

  • 1 .Raków Częstochowa (16 pkt.)
  • 2 .Zagłębie Lubin (14 pkt.)
  • 3 .Górnik Zabrze (13 pkt.)
  • 4 .Śląsk Wrocław (13 pkt.)
  • 5 .Legia Warszawa (13 pkt.)
  • 6 .Pogoń Szczecin (11 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (11 pkt.)
  • 8 .Lechia Gdańsk (10 pkt.)

Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach. "Górnika znają wszyscy"

- Dlaczego napisałem tę książkę? Chciałem oddać głos piłkarzom wielkiego Górnika z lat 50. 60. 70. i 80., żeby opowiedzieli o swoich przeżyciach, dokonaniach i sukcesach, żeby dało się odtworzyć atmosferę tych ich wielki sukcesów - mówi śląski dziennikarz i autor Paweł Czado.

Na rynku księgarskim ukazała się właśnie niecodzienna pozycja: "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach". To książka, która przez pryzmat bohaterów 14-krotnego mistrza Polski opisuje największe sukcesy klubu z Zabrza.

Reklama

Zaczyna się od historii bramkarza Józefa Kaczmarczyka, mistrza Polski w latach 1957 i 59, którego komunistyczne władze, za rzekome pozytywne wypowiedzi o hitlerowskich Niemczech, wsadziły do więzienia przerywając karierę. Kończy na Waldemarze Matysiku, piłkarzu wielkiego Górnika z lat 80. i wspaniałego zawodnika reprezentacji Polski, który po zakończeniu kariery zawziął się w sobie, zdając w Niemczech trudne egzaminy na fizjoterapeutę.

- Czytając tę książkę zrozumiałam, dlaczego, będąc w Europie, ludzie tak ciepło reagują na nazwę naszego miasta. Wracam właśnie z Hamburga, gdzie na nazwę Zabrza pierwszy ukłon od razu wykonany był pod adresem Górnika - mówiła na wczorajszej uroczystej prezentacji książki Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Prezentacja odbyła się na stadionie Górnika. Nie zabrakło na niej wybitnych piłkarzy i trenerów 14-krotnego mistrza Polski: Stanisława Oślizły, Jana Kowalskiego, Huberta Kostki, Henryka Latochy, Jana Banasia, Zygmunta Anczoka,  Marcina Bochynka czy Zdzisława Podedwornego.

- Autorowi udało się coś szczególnego, oddał głos nie tylko bohaterom tamtych czasów, czyli piłkarzom, ale też ich żonom czy partnerkom. To wspaniała powieść, którą świetnie się czyta i która doskonale oddaje klimat tamtych, wielkich dla Górnika czasów - podkreśla Zygfryd Wawrzynek, honorowy prezes Górnika, który ratował klub w trudnych czasach politycznej transformacji na początku lat 90., kiedy w kasie klubu było ledwie 26 tys. złotych...

Książka ukazuje się w dobrym dla Górnika momencie. Zespół prowadzony przez Marcina Brosza jest liderem Ekstraklasy, a wczoraj sensacyjne powołanie do kadry otrzymał pomocnik zabrzan Damian Kądzior.

- Małymi krokami staramy się odbudować blask Górnika. Cieszymy się z powołania, cieszymy się z tego, że czterech zawodników jest w młodzieżowej reprezentacji Polski. Obyśmy kiedyś mogli też siedzieć w takim towarzystwie - mówił obecny na wczorajszej prezentacji książki Pawła Czado "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach", trener zabrzan Marcin Brosz.

Michał Zichlarz

Ekstraklasa: wyniki, tabela, strzelcy, terminarz

Dowiedz się więcej na temat: Górnik Zabrze | Ekstraklasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama