Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (41 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (37 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (35 pkt.)
  • 4 .Radomiak (35 pkt.)
  • 5 .Lechia Gdańsk (33 pkt.)
  • 6 .Wisła Płock (29 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (28 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (28 pkt.)

Wojciech Stawowy: Bayern gra futbol zbliżony do mojej filozofii

- Dzisiaj drużyną, która gra futbol najbardziej zbliżony do mojej filozofii, bo ja nikogo nie kopiuję, nie naśladuję, nie małpuję, jest Bayern Monachium - tłumaczy Wojciech Stawowy, trener Cracovii.

"Pasy" są beniaminkiem T-Mobile Ekstraklasy, ale ze swoim stylem prezentowanym już w 1. lidze, polegającym na długim utrzymywaniu się przy piłce, na pewno wyróżniają się na tle pozostałych zespołów. Grę Cracovii porównywano do Barcelony prowadzonej przez Josepa Guardiolę, ale sam szkoleniowiec nie lubi takich etykietek, tym bardziej, że odkąd "Dumę Katalonii" przejął Gerardo Martino drużyna gra inaczej.

- Na poziomie seniorskim to w dużej mierze zależy od sztabu szkoleniowego. Barcelona Guardioli znacząco się różniła od obecnej. Ja bardzo się tym interesuję, staram się oglądać wszystkie mecze Barcelony, bo po Cracovii jest to mój drugi klub, któremu bardzo mocno kibicuję. Barcelona za Guardioli grała piłkę, jaka mi się najbardziej podoba. Tam wszystkie sposoby rozgrywania były wypracowane, oparte na schematach, powtarzalne. Dzisiaj Barcelona gra bardziej różnorodnie niż wcześniej. To już nie jest taka typowa tiki-taka. To już tak bardzo nie nudzi tych, którzy czasem chcą zobaczyć dłuższe podanie, mniejszą ilość podań. Nawet gdy popatrzymy na procent posiadania piłki, to Barcelona obecnie często ma podobny procent do przeciwnika. Zdarzył się nawet taki mecz w lidze hiszpańskiej po raz pierwszy od dawna, że Barcelona miała niższy procent posiadania od rywala. To najlepiej pokazuje, że styl Barcelony się zmienił - powiedział Stawowy.

- Dzisiaj drużyną, która gra futbol najbardziej zbliżony do mojej filozofii, bo ja nikogo nie kopiuję, nie naśladuję, nie małpuję, jest Bayern Monachium. To jest trend, który będzie obowiązywał we współczesnej piłce. Dlaczego? Dlatego, że Bayern prowadzi Guardiola. To jest kolejny dowód na to, że bardzo dużo zależy od trenera. Oczywiście piłkarze są ważni, ale piłkarzy wszystkiego można nauczyć. Jeżeli mają podstawy techniczno-taktyczne, a senior takie powinien mieć, to strategii, stylu, taktyki można każdego nauczyć. To nie jest prawdą, że powinno się taktykę dobierać pod piłkarzy, których się ma. Ja takiej zasady nie uznaję. Trener powinien mieć pomysł na grę, na styl. Musi być do tego przekonany i musi tego umieć nauczyć. Naprawdę każdego można wszystkiego nauczyć, jeśli się tylko umie i chce - dodał trener Cracovii.

Reklama

Michał Białoński

Zobacz wyniki, terminarz i tabelę T-Mobile Ekstraklasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama