Reklama

Reklama

  • 1 .Górnik Zabrze (13 pkt.)
  • 2 .Raków Częstochowa (10 pkt.)
  • 3 .Zagłębie Lubin (10 pkt.)
  • 4 .Lechia Gdańsk (9 pkt.)
  • 5 .Jagiellonia Białystok (8 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (7 pkt.)
  • 7 .Pogoń Szczecin (7 pkt.)
  • 8 .Legia Warszawa (6 pkt.)

Cracovia wydała oświadczenie po meczu z Pogonią Szczecin

Cracovia wydała oświadczenie w związku wydarzeniami, jakie miały miejsce na jej stadionie podczas meczu z Pogonią Szczecin w 28. kolejce T-Mobile Ekstraklasy, który został przerwany na kilka minut, gdy kibice Pogoni Szczecin zaczęli rzucać racami na murawę i w stronę sektora kibiców gospodarzy.

Wcześniej fani "Pasów" wywiesili na trybunie "sektorówkę" z napisem przypominającym morderstwo kibica "Portowców" sprzed lat, a obie grupy przez cały czas nie szczędziły sobie też słownych "uprzejmości".

Reklama

Cracovia w komunikacie stwierdziła, iż "wyrażamy dezaprobatę dla zaprezentowanej przez Kibiców Naszego Klubu "sektorówki" i dołożymy starań, aby podobne zdarzenia nie miały więcej miejsca na naszym stadionie. Przepraszamy sympatyków piłki nożnej, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem części kibiców".

Jednocześnie klub odniósł się także do orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy SA, która ukarała "Pasy" zamknięciem stadionu na jeden mecz, przez co pojedynek z PGE GKS-em Bełchatów odbędzie się przy pustych trybunach. "MKS Cracovia SSA nie uchyla się od odpowiedzialności związanej z zaistnieniem tego zdarzenia, jednakże w naszej ocenie wymierzona przez Komisję Ligi kara zamknięcia stadionu jest całkowicie niewspółmierna i nieadekwatna do skali przewinienia. Skutkuje przy tym rozciągnięciem odpowiedzialności na wszystkich kibiców, nawet tych którzy z naruszeniem przepisów dyscyplinarnych nie mieli nic wspólnego".

Oświadczenie MKS Cracovia SSA

"W nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy rozegranego pomiędzy MKS Cracovia SSA a Pogonią Szczecin S.A. w dniu 18.04.2015 r., na stadionie MKS Cracovia SSA przy ul. Kałuży 1 w Krakowie oraz orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. z dnia 20 kwietnia 2015 roku w przedmiocie zamknięcia stadionu MKS Cracovia SSA dla publiczności oświadczamy, iż wyrażamy dezaprobatę dla zaprezentowanej przez Kibiców Naszego Klubu "sektorówki" i dołożymy starań, aby podobne zdarzenia nie miały więcej miejsca na naszym stadionie. Przepraszamy sympatyków piłki nożnej, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem części kibiców.

MKS Cracovia SSA nie uchyla się od odpowiedzialności związanej z zaistnieniem tego zdarzenia, jednakże w naszej ocenie wymierzona przez Komisję Ligi kara zamknięcia stadionu jest całkowicie niewspółmierna i nieadekwatna do skali przewinienia. Skutkuje przy tym rozciągnięciem odpowiedzialności na wszystkich kibiców, nawet tych którzy z naruszeniem przepisów dyscyplinarnych nie mieli nic wspólnego. Nadmieniamy ponadto, iż MKS Cracovia SSA nie otrzymała od delegata PZPN żadnych sygnałów wskazujących na konieczność podjęcia, w trakcie meczu, jakiejkolwiek interwencji w związku z prezentowaną przez kibiców oprawą.

Zauważyć należy, że wymierzona MKS Cracovia SSA kara zamknięcia stadionu całkowicie odbiega od dotychczasowej praktyki orzeczniczej Komisji Ligi i prezentowanego przez nią stanowiska, zgodnie z którym skutki sankcji nakładanych przez Komisję powinny dotykać przede wszystkim bezpośrednich sprawców, zaś zamykanie stadionów dla kibiców traktować należy jako całkowitą ostateczność. Orzeczenie Komisji Ligi uznać należy za precedensowe, bowiem żaden z klubów uczestniczących w rozgrywkach, nie został nigdy wcześniej ukarany zamknięciem stadionu za tego typu incydent. Co więcej stadiony nie były zamykane za znacznie większe przewinienia kibiców i organizatorów. Dlatego wyznaczoną karę uważamy za niesprawiedliwą i wielce krzywdzącą dla klubu.

Zwracamy jednocześnie uwagę na skandaliczne zachowanie kibiców Pogoni Szczecin S.A., którzy jeszcze przed wejściem na stadion prezentowali pełną agresji postawę zarówno wobec kibiców MKS Cracovia SSA, jak też służb porządkowych i Policji. Zachowując się jak zorganizowana bojówka dokonywali zniszczeń w infrastrukturze stadionu i próbowali siłą wedrzeć się na jego teren, czemu jednakże zapobiegła zdecydowana akcja służb porządkowych i Policji. Kibice Pogoni Szczecin rozpoczęli rzucanie rac już przed stadionem.

W trakcie trwania meczu, od chwili  wejścia na teren stadionu, kibice Pogoni Szczecin S.A. dopuszczali się kolejnych, patologicznych i prowokacyjnych zachowań skandując obraźliwe hasła pod adresem Naszego Klubu, takie jak: "Cwel, cwel Cracovia", "Ty Żydzie j....., czy już byłeś obrzezany", "Jesteś zerem, k...., frajerem, nosisz kosę, więc giń!", "Cracovia to stara k...., Arka j..... jest, Lecha trzeba p........, polską Policję też". Wznosili również haniebne okrzyki szargając pamięć zabitego kibica MKS Cracovia SSA o pseudonimie "Człowiek":  "J.... Człowieka, co do śmieciarki ucieka."

Agresywne zachowania i chóralne wyzwiska miały miejsce dużo wcześniej niż odpowiedź sprowokowanych kibiców Cracovii, o czym świadczą pełne zapisy dźwiękowe i wideo zarejestrowane w trakcie meczu.

Kibice Pogoni odpalili materiały pirotechniczne, rzucając je następnie na płytę boiska oraz w kierunku sektora A zajmowanego przez kibiców MKS Cracovia SSA. Demolowali sektor przeznaczony dla kibiców gości.

(...)

MKS Cracovia SSA informuje ponadto, iż po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia Komisji Ligi złoży odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN domagając się zmiany orzeczonej kary".

Dowiedz się więcej na temat: Cracovia | Pogoń Szczecin | Ekstraklasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje