Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (39 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (34 pkt.)
  • 4 .Lechia Gdańsk (29 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (28 pkt.)
  • 6 .Górnik Zabrze (27 pkt.)
  • 7 .Zagłębie Lubin (26 pkt.)
  • 8 .Lech Poznań (25 pkt.)

Cracovia - Wisła. Zapowiedź 199. Wielkich Derbów Krakowa

​Spoglądając na sytuację w tabeli wielkim faworytem powinny być "Pasy". Sądząc jednak po starcie obu ekip w rok 2020 tylko Legia może dorównać Wiśle, która w czterech meczach zdobyła 10 pkt. Pewne jest jedno: 199. Wielkie Derby Krakowa zapowiadają się pasjonująco z wielu względów. Początek już dziś o g. 20:30 na stadionie Cracovii.

To najstarsze i najpiękniejsze polskie derby. Oba kluby łączy wspaniała historia, łączą je ludzie. Żaden inny z istniejących polskich klubów nie powstał w 1906 r. Cracovia jest pierwszym mistrzem Polski (1921), a Wisła - pierwszym triumfatorem mistrzostwa po założeniu ligi (1927). W 1921 r. najlepszym łowcą bramek w kraju był legendarny Józef Kałuża z "Pasów", a sześć lat później - Henryk Reyman z "Białej Gwiazdy".

Wrzesień 1908 - pierwsze derby na Błoniach

Reklama

Wielkie Derby Krakowa zaczęły się 112 lat temu na boisku zaaranżowanym na Błoniach. Rzepa (Cracovia) i Brożek (Wisła) w bramce, po pięciu napastników, "Pasy" w biało-czerwonych koszulkach, w nawiązaniu do tęsknoty za niepodległą ojczyzną, Wisła w czerwonych koszulkach i czarnych spodenkach.

Miejsce siedzące był w cenie jednej korony, a sam wstęp 40 halerzy, studencki - 20 halerzy. "Zawody odbędą się bez względu na pogodę. Początek o g. 3 po południu, wstęp na stadion od godziny 2 po południu" - donosił "Czas Krakowski" o pierwszym udokumentowanym pojedynku Cracovii z Wisłą, do jakiego doszło w niedzielę 20 września 1908 roku. Padł remis 1-1. Wiślacy prowadzili po golu Górskiego w 42. min, wyrównał trzy minuty później Szeligowski.

Grano schematem 1-2-3-5.

Oto historyczny skład Cracovii: Rzepa - Pollak, Jachieć - Theo, Schwarzer, Reinthaler - Zabża, Szeligowski, Nowotny, Miller, Juest.

Skład Wisły: Brożek - Pustelnik, Cepurski - Weyssenhoff, Stolarski, Dynowski - Rutkowski, Cudek, Baścik, Górski, Poznański.

Meczowi towarzyszyły zawody gimnastyczne, miały być też zapasy atletyczne, jednak je odwołano, z uwagi na zbliżającą się procesję.

Globalna piłkarska wioska - liczba krakowian stopniała

Dziś jesteśmy w innej rzeczywistości, w innym świecie, globalnej piłkarskiej wioski. Wisła ma w kadrze dziewięciu obcokrajowców, Cracovia aż 17. Cel uświęca środki. 

- Za moich czasów w derbach rywalizowali chłopaki z Krakowa i okolic. Po meczu szliśmy razem do kawiarni, przekomarzaliśmy się tam. Dziś tej atmosfery nie ma - podkreśla w "Jasnej stronie Białej Gwiazdy"  Kazimierz Kmiecik. Obecnie w obu ekipach szansę na grę ma tylko po dwóch krakowian: Mateusz Wdowiak i Kamil Pestka (Cracovia) oraz Aleksander Buksa i Marcin Wasilewski (Wisła).

Kmiecik jest jedną z osób, które łączą oba kluby. Był wielką nadzieją Cracovii, najlepszym juniorem od lat, gdy skusiła go Wisła i stał się jej legendą, najlepszym strzelcem (153 gole), dziś asystuje trenerowi Arturowi Skowronkowi.

Wisłę i Cracovię w CV ma też Michał Probierz. Dziś bije się z "Pasami" o mistrzostwo Polski, ale osiem lat temu był świeżo po objęciu Wisły. Opuścił ją po pół roku, w październiku, po konflikcie z częścią szatni. Był jedynym trenerem w erze Bogusława Cupiała, który zrezygnował z odprawy.

Margines błędu na wyczerpaniu

Sezon 2019/2020 wkracza w decydującą fazę. Do podziału tabeli na grupę mistrzowską i spadkową zostało tylko sześć kolejek, a później nastąpi siedem finałowych. Tymczasem obie strony margines błędu już wyczerpały. Cracovia, po dwóch porażkach z rzędu, traci sześć punktów do Legii, a skoro chce ją wyprzedzić na koniec sezonu, musi wrócić na zwycięską ścieżkę.


Dowiedz się więcej na temat: Cracovia | Wisła | Michał Probierz | Artur Skowronek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje