Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (29 pkt.)
  • 2 .Raków Częstochowa (28 pkt.)
  • 3 .Pogoń Szczecin (28 pkt.)
  • 4 .Śląsk Wrocław (23 pkt.)
  • 5 .Górnik Zabrze (23 pkt.)
  • 6 .Zagłębie Lubin (22 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (20 pkt.)
  • 8 .Lechia Gdańsk (19 pkt.)

Cracovia – Wisła Kraków w 12. kolejce Ekstraklasy. Tak wyglądały jubileuszowe derby Krakowa

50. próbowano rozstrzygnąć horoskopami, w 100. szalał „Jurek”, a w 150. pierwszoplanową rolę odegrali człowiek z Poznania oraz... Kazimierz Kmiecik. Za nami już 199 meczów między Cracovią a Wisłą. Jaki będzie kolejny jubileusz? Dowiemy się w piątek o godz. 20.30. Mecz na stadionie „Pasów”, relacja w Interii.


Pierwsze spotkanie najstarszych derbów w Polsce rozegrano 20 września 1908 r. "O godzinie 3½ rozpoczął się match.  Dwie najlepsze drużyny zmierzyły się po raz pierwszy publicznie, a walka półtoragodzinna wykazała równość sił obu klubów" - informował dziennik "Czas".

Reklama

Z kolei "Nowiny" podały, że mecz połączony był z zawodami gimnastycznymi. "[...] ze względu jednak na mającą się odbyć procesyę, odpadł jeden punkt programu, mianowicie zapasy atletyczne" - pisał dziennik, który - najpewniej błędnie - uznał, że przeciwko Cracovii grał wówczas Wawel, a nie Wisła.

Pierwsze derby Krakowa zakończyły się 1-1. Nikt wtedy jednak nie myślał, że historia spotkań między Cracovią a Wisłą sięgnie co najmniej 200 meczów*.

Wydawało się, że bohaterem 50., jubileuszowego spotkania (12 czerwca 1932 r.) zostanie Józef Ciszewski, którego talent podczas gry na krakowskich Błoniach zauważył sam Józef Kałuża. Ciszewski wbił Wiśle dwie bramki w ciągu kilkudziesięciu sekund, ale rywalom - którzy grali wówczas bez trenera - udało się doprowadzić do 2-2 i takim wynikiem mecz się zakończył.

"Tradycyjne spotkanie rywali krakowskich zakończyło się tym razem nieprzewidywanym wynikiem zarówno na podstawie horoskopów, które wysuwały białoczerwonych na faworyta" - pisał "Przegląd Sportowy".

Bohaterem 100. derbów Krakowa (Cracovia występowała pod nazwą Ogniwo MPK Kraków, a Wisła - Gwardia Kraków) był bramkarz "Białej Gwiazdy" Jerzy Jurowicz. 20 maja 1951 r. na oczach 30 tys. widzów wyprawiał cuda. Bramki nie puścił, więc mecz zakończył się 0-0.

Po tych derbach dziennikarze zwracali uwagę nie tylko na jakość sportową widowiska ("poziom meczu był zadowalający"), ale także na całą jego otoczkę. 

" [...] gra odbywała się w atmosferze bardzo sportowej, na co wpłynął uroczysty nastrój manifestacji pokojowej, która odbyła się przed meczem, oraz apel sędziego Andrzejaka. Możemy powiedzieć, że czasy, kiedy spotkanie krakowskich rywali rozżarzało do białości i widzów, i graczy, należą do przeszłości" - relacjonował "Dziennik Polski".

Dowiedz się więcej na temat: Cracovia | Wisła Kraków | derby krakowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje