Reklama

Reklama

  • 1 .Górnik Zabrze (0 pkt.)
  • 2 .Jagiellonia Białystok (0 pkt.)
  • 3 .Lech Poznań (0 pkt.)
  • 4 .Lechia Gdańsk (0 pkt.)
  • 5 .Legia Warszawa (0 pkt.)
  • 6 .Piast Gliwice (0 pkt.)
  • 7 .Podbeskidzie B.-B. (0 pkt.)
  • 8 .Pogoń Szczecin (0 pkt.)

​Cracovia. Młodzież na razie nie gra, ale w klubie mają plan

Wiosną w składzie "Pasów" nie zagrał żaden nastolatek, ale przy Kałuży chcą powoli przygotowywać młodych do występów w Ekstraklasie. - Wzorem dla wszystkich, a nawet mottem naszego klubu, powinno być: "Podążaj drogą Krzyśka Piątka" - mówi trener Michał Probierz.

W poprzednim sezonie okazję do gry dostawał m.in. Kamil Pestka (dziś wypożyczony do Chrobrego Głogów), a jesienią Sebastian Strózik (obecnie kontuzjowany). Wiosną w Cracovii nie zagrał już jednak żaden nastolatek i nie zanosi się, by ta sytuacja szybko się zmieniła.

Reklama

- Na razie będą występowali ci, którzy wywalczą miejsce w składzie. Trzeba być sprawiedliwym... Po porażce w Płocku mamy tylko trzy punkty przewagi nad grupą spadkową, a przez słaby start sezonu nasz margines błędu bardzo się zmniejszył - zaznacza Probierz.

Zbijanie kokosów

W klubie jednak wszyscy liczą na młodych, szczególnie że to właśnie na nich "Pasy" w ostatnich latach zbiły kokosy. Mateusz Klich został sprzedany za 1,5 mln euro, Bartosz Kapustka za 5 mln euro, a Krzysztof Piątek ograł się przy Kałuży i w wieku 22 lat odszedł do Genoi za 4,5 mln euro, a następnie do AC Milan za 35 mln euro!
 
- Wzorem dla wszystkich młodych, a nawet mottem naszego klubu, powinno być: "Podążaj drogą Krzyśka Piątka". Tylko w piłce można tak szybko zmienić status życia. Przygotowaliśmy go do tego wyjazdu, a ja cieszę się, że z młodych zawodników, których kiedyś trenowałem, żaden nie wraca do Polski, mówiąc: "trener mnie lubi" lub "zajęcia są za ciężkie" - podkreśla Probierz.
 
Dziś w Cracovii podstawowymi zawodnikami, którzy kwalifikują się do definicji "młodego piłkarza" (choć mocno naciąganej), są: 23-letni Michał Helik i rok młodszy Mateusz Wdowiak. Pierwszy wrócił do składu po słabszym okresie, drugi na razie jest jednym z najlepszych ofensywnych graczy "Pasów".
 
- Po Mateuszu widać jak cienka granica dzieli czasem od pierwszego składu... Mamy kilku graczy, którzy czekają na szansę, ale wciąż mają za małe umiejętności, by wygryźć zawodników z podstawowego składu - tłumaczy Probierz.

Sięgają po rezerwy

Pod względem szkolenia młodzieży w Cracovii ma się wkrótce jednak wiele zmienić. Całkowitą pieczę nad tym przejął Probierz, który został również wiceprezes klubu. To on zajmuje się przygotowaniem planu, opieką nad młodymi graczami, a nawet koordynuje budowę bazy treningowej w Rącznej.
 
Kolejnym krokiem wykonanym przez "Pasy" ma być przywrócenie zespołu rezerw. Klub już rozmawiał z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej i jest blisko tego, by druga drużyna Cracovii w przyszłym sezonie wystartowała od czwartej ligi.
 
Rezerwy mają trenować według podobnych założeń, a nawet w podobnym czasie, co pierwsza drużyna. Dzięki temu drugi zespół ma się stać bezpośrednim zapleczem ekstraklasowej drużyny.

Piotr JaworReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje