Reklama

Reklama

Urodzinowa walka Kowalczyk z powracającą Bjoergen

Dzisiaj, w dniu swoich 30. urodzin, Justyna Kowalczyk wystartuje we francuskim La Clusaz w zaliczanym do Pucharu Świata biegu ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną. Do rywalizacji powraca jej najgroźniejsza rywalka, Norweżka Marit Bjoergen.

Trener Aleksander Wierietielny powiedział, że od niedzieli, kiedy przyjechali do Francji, przygotowywali się w dobrych nastrojach i zupełnie ich nie interesowało, czy przyjedzie Bjoergen. Najważniejsze, jak zaznaczył, że Kowalczyk jest zdrowa.

- Oby tak było do końca sezonu, ale zawsze wszystko może się zdarzyć. Dzisiaj jest dobrze, a jutro rano budzimy się z gorączką 40 stopni i plany biorą w łeb, albo poważnie się komplikują. Dlatego proszę kibiców, aby spokojnie podchodzili do kolejnych startów Justyny. Liczymy, że na drodze do celu unikniemy przykrych niespodzianek - powiedział szkoleniowiec.

Reklama

Trener dodał, że jednym z największych obecnie zagrożeń jest grypa. - Przed tymi wirusami trudno się do końca w pełni zabezpieczyć, ale robimy wszystko, by ich nie prowokować. Przede wszystkim unikamy większych zbiorowisk, zwłaszcza w takich obiektach i placówkach, jak hotel czy sklepy. Sporo czasu po treningach Justyna spędza w swoim pokoju.

Wierietielny przyznał, że trasa w La Clusaz niezbyt odpowiada jego podopiecznej. - Jest mało wymagająca, bez trudnych podbiegów, niemal płaska. Natomiast trasy olimpijskiej w Soczi, gdzie odbędą się następne zawody, nie znamy. A start w Davos będzie ostatecznym przetarciem przed mistrzostwami świata w Val di Fiemme. Zrobiliśmy już sporo i teraz trzeba tylko utrzymać dotychczasową dyspozycję Justyny.

W sobotę narciarce z Kasiny Wielkiej urodziny będzie chciała zepsuć Bjoergen. Norweżka, która pod koniec grudnia miała problemy z sercem, wraca do rywalizacji po 47-dniowej przerwie w startach w PŚ. Szans na dogonienie Polki w wyścigu po Kryształową Kulę nie ma już dużych, ale z pewnością pokaże, że jest mocna przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Val di Fiemme.

Dziś urodziny Justyny. Złóż życzenia naszej mistrzyni!

Zawodniczka AZS AWF Katowice w karierze wywalczyła cztery medale igrzysk olimpijskich, w tym złoty w Vancouver (2010) w biegu na 30 km techniką klasyczną. Na podium mistrzostw świata stawała sześciokrotnie, dwa razy na jego najwyższym stopniu (w Libercu w 2009 roku).

W dorobku ma także trzy Kryształowe Kule, a po niedawnym czwartym z rzędu triumfie w prestiżowym cyklu Tour de Ski bardzo zbliżyła się do czwartego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ostatnio po raz czwarty z rzędu wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i TVP na najlepszego polskiego sportowca.

Na niedzielę w La Clusaz zaplanowano biegi sztafetowe, ale Kowalczyk nie weźmie w nich udziału, ponieważ... pozostałe Polki do Francji nie przyjechały. W zmaganiach mężczyzn w sobotę swoich sił spróbuje natomiast Maciej Kreczmer.

Zapraszamy na relację NA ŻYWO z biegu na 10 km techniką klasyczną

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje