Reklama

Reklama

TdS: Kowalczyk trzecia w sprincie, wygrała Bjoergen

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w biegu sprinterskim techniką dowolną na 1,2 km w zawodach cyklu Tour de Ski w Toblach. Polkę wyprzedziły jedynie Norweżka Marit Bjoergen i Amerykanka Kikkan Randall.

Justyna bardzo obawiała się właśnie środowego sprintu, ale spisała się bardzo dobrze i obroniła pozycję liderki Tour de Ski. Druga w klasyfikacji Bjoergen traci do niej 4,8 s. Trzecia - kolejna Norweżka - Therese Johaug ma już stratę 2.26,9, a czwarta Randall - 3.44,2.

W finale najlepiej wystartowała Vesna Fabjan ze Słowenii, ale szybko na czele stawki wyszła Marthe Kristoffersen. Norweżka podyktowała bardzo mocne tempo. Kowalczyk wyprzedziła ją po pierwszym zjeździe. Tuż za plecami Polki była Bjoergen. Norweżka zaatakowała na drugim podbiegu i przebiła się na prowadzenie. Polka była tuż za nią, ale potknęła się na ostatnim wzniesieniu i spadła na trzecie miejsce za Kikkan Randall.

Reklama

Nasza reprezentantka wygrała półfinał, pokonując m.in. Bjoergen. Justyna bardzo dobrze rozpoczęła bieg, a Bjoergen po pierwszych metrach zajmowała czwartą pozycję. Kowalczyk podyktowała mocne tempo na podbiegu, ale na zjeździe Bjoergen zaczęła przesuwać się do przodu. Na drugim podbiegu walczyła bark w bark z Justyną, lecz nasza reprezentantka nie pozwoliła się wyprzedzić.

Norweżka była coraz bliżej, ale pierwsza linię mety minęła Justyna. Trzecie miejsce zajęła Marthe Kristoffersen, tuż za nią była Denise Herrmann (Niemcy). Półtorej sekundy straciła Jean Aurore (Francja), a stawkę zamknęła Charlotte Kalla (Szwecja).

Drugi półfinał był zdecydowanie wolniejszy. Najlepsza w nim Vesna Fabjan ze Słowenii osiągnęła czas 3:24,3, a więc aż o ponad trzy sekundy gorszy od Kowalczyk!

W biegu ćwierćfinałowym Kowalczyk przegrała z Bjoergen o zaledwie 0,1 s. Trzecie miejsce zajęła Marthe Kristoffersen, która do Polki straciła 0,4 s. Czwarta była Czeszka Eva Nyvltova, piąta Finka Riitta-Liisa Roponen, a ostatnia Szwedka Ida Ingemarsdotter.

Podobnie jak w kwalifikacjach, słabo wypadła trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej TdS Therese Johaug. Norweżka była ostatnia w swoim biegu ćwierćfinałowym i odpadła z dalszej rywalizacji. Została sklasyfikowana na 29. pozycji. Słaby start kosztował Johaug utratę trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Prowadzi Bjoergen (867) przed Kowalczyk (682), a na trzecie miejsce awansowała Randall (631).

W czwartek narciarki będą rywalizowały na trasie najdłuższego etapu TdS - 15 km techniką dowolną na dochodzenie. Piątek będzie dniem odpoczynku, a na sobotę i niedzielę narciarki przeniosą się do Val di Fiemme, gdzie najpierw zmierzą się w biegu na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, a następnie zakończą TdS morderczy podbiegiem pod Alpe Cermis - 9 km techniką dowolną.

"Byłam dzisiaj bardzo szybka. Zajęłam trzecie miejsce w sprincie techniką dowolną i wciąż jestem liderką Tour de Ski. To dla mnie duża niespodzianka. W czwartek czeka mnie bieg na 15 km, także techniką dowolną. Nienawidzę tej konkurencji, ale dam z siebie wszystko. Zobaczymy, co się wydarzy" - powiedziała Kowalczyk.

"To był świetny bieg i jestem bardzo zadowolona. Bardzo cieszy mnie też to, że między mną a Justyną znalazła się jeszcze Kikkan Randall. Dzięki temu odrobiłam do Kowalczyk o trzy sekundy więcej. Teraz jestem już naprawdę blisko niej, wszystko pozostaje możliwe. Wciąż obawiam się trzeciej w klasyfikacji Therese Johaug i jutro chcę powiększyć przewagę nad nią tak bardzo, jak tylko to możliwe. Mam nadzieję że również Kowalczyk będzie zainteresowana szybkim biegiem i wspólnie "odstawimy" Therese na bezpieczną odległość przed ostatnim etapem" - stwierdziła Bjoergen.

Wyniki finału:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3:17,5

2. Kikkan Randall (USA) strata + 0,5

3. Justyna Kowalczyk (Polska) +2,2

4. Denise Herrmann (Niemcy) +4,7

5. Vesna Fabjan (Słowenia) +6,1

6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) +8,8

Czołówka TdS

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1.13:38,1

2. Marit Bjoergen (Norwegia) strata +4,8 s

3. Therese Johaug (Norwegia ) +2:26,9

4. Kikkan Randall (USA) +3:44,2

5. Charlotte Kalla (Szwecja) +4:12,1

Klasyfikacja generalna PŚ po 16 z 37 zawodów:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 867 pkt

2. Justyna Kowalczyk (Polska) 682

3. Kikkan Randall (USA) 631

4. Therese Johaug (Norwegia) 627

5. Charlotte Kalla (Szwecja) 500

6. Vibeke Skofterud (Norwegia) 479

7. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 391

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 375

9. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 353

10. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 301

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje