Reklama

Reklama

TdS: Kowalczyk odpadła w półfinale sprintu w Val Muestair

Justyna Kowalczyk odpadła w półfinale i zajęła 7. miejsce podczas sprintu na 1,4 km techniką dowolną. Trzeci etap cyklu Tour de Ski rozegrano w szwajcarskiej miejscowości Val Muestair. W finale, podobnie jak w eliminacjach i swoich biegach ćwierćfinałowym i półfinałowym, najlepsza była Amerykanka Kikkan Randall.

Polka była bardzo blisko awansu do finału. Długo prowadziła w swoim biegu półfinałowym, ale walkę o awans przegrała na finiszu. Mimo tego Justyna zachowała prowadzenie w klasyfikacji generalnej TdS i powiększyła przewagę nad najgroźniejszą rywalką - Norweżką Therese Johaug, która dzisiaj zajęła 10. lokatę. Kowalczyk utrzymała także prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wyprzedza Randall o 40 punktów i o 190 Marit Bjoergen.

Justyna 18. w eliminacjach

Nasza mistrzyni olimpijska była 18. podczas eliminacji. Najszybciej pobiegła w nich Amerykanka Kikkan Randall, która osiągnęła czas 3.38,32 - o 10 sekund lepszy od Kowalczyk.

Reklama

Dziewiąta była najgroźniejsza rywalka Polki w walce o zwycięstwo w całym cyklu - Norweżka Therese Johaug.

Przez eliminacje nie przebrnęły pozostałe dwie nasze reprezentantki. Paulina Maciuszek osiągnęła czas 3.57,83 i dało jej to 46. miejsce, a Kornelia Kubińska z wynikiem 4.01,97  była 55.

Ćwierćfinały

Justyna zajmowała ostatnie miejsce po starcie. Na podbiegu wyprzedziła Anastasję Dotsenko i choć od czterech pozostałych rywalek dzielił ją kilkunastometrowy dystans, to pokazała moc i gdy zaatakowała, szybko zniwelowała stratę, a następnie objęła prowadzenie. Losy awansu rozegrały się na finiszu, na którym Polkę wyprzedziła jedynie Norweżka Heidi Weng.

Bieg z udziałem Kowalczyk był najszybszy spośród wszystkich ćwierćfinałowych. Justyna osiągnęła czas 3.40,2 i był to drugi czas ćwierćfinałów - do Weng straciła 0,4 s.

Zdecydowanie swój bieg wygrała specjalistka od sprintu - Randall. Druga Szwajcarka Laurien van der Graaff straciła do niej ponad cztery sekundy. Znakomicie w ćwierćfinale pobiegła także Johaug. Nie rozpoczęła najlepiej, ale na podbiegu przedarła się na prowadzenie, które długo utrzymywała. Przegrała jedynie z Charlotte Kallą i awansowała do półfinału.

Nie udało się to trzeciej w klasyfikacji generalnej TdS Anne Kylloenen. Finka finiszowała ostatnia w swoim biegu.

Półfinały

Randal nie dała żadnych szans rywalkom. Przyspieszyła na podjeździe i błyskawicznie odskoczyła od ścigających ją Norweżek - Kristin Stoermer Steiry i Ingvild Flusgstad Oestberg. Finiszowała ze świetnym czasem 3.38,4.

Kowalczyk stanęła na starcie drugiego półfinału tuż obok Johaug. W pierwszej części dystansu obie zamykały stawkę, ale zaatakowały i zaczęły przesuwać się do przodu. Justyna podyktowała bardzo mocne tempo na podbiegu i przedarła się na prowadzenie. Jednak lepiej finiszowały Kalla i Weng, a ponieważ drugi półfinał był wolniejszy, to zamiast Justyny - jako "szczęśliwe przegrane" - do finału awansowały Oestberg i Hanna Kolb, które zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w pierwszym biegu.

Finał

Randal nie oglądała się na rywalki i od początku prowadziła. Tuż za nią biegły Oestberg i Weng, ale Amerykanka dyktowała tak mocne tempo, że w połowie dystansu szybko zaczęły odpadać od niej kolejne rywalki. Minęła linię mety z ogromną przewagą. Osiągnęła czas 3.37,1, a druga Oestberg straciła do niej prawie dziewięć sekund.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

Wyniki trzeciego etapu Tour de Ski (sprintu techniką dowolną):

1. Kikkan Randall (USA)                      3.37,0

2. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)  strata 8,7

3. Heidi Weng (Norwegia)                       10,6

4. Hanna Kolb (Niemcy)                         12,6

5. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)          12,6

6. Charlotte Kalla (Szwecja)                   19,5

7. Justyna Kowalczyk (Polska)

...

46. Paulina Maciuszek (Polska)

55. Kornelia Kubińska (Polska)

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 3 z 7 etapów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska)          35.08,0

2. Therese Johaug (Norwegia)       strata 50,3 s

3. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)   1.00,9

4. Denise Herrmann (Niemcy)             1.05,3

5. Kikkan Randall (USA) 1.18,1

...

52. Kornelia Kubińska (Polska)           5.09,9

61. Paulina Maciuszek (Polska)           5.41,3

Klasyfikacja generalna PŚ:

1. Justyna Kowalczyk (Polska)            640 pkt

2. Kikkan Randall (USA)                  600

3. Marit Bjoergen (Norwegia)             450

4. Anne Kylloenen (Finlandia)            396

5. Therese Johaug (Norwegia)             365

6. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)    346

7. Vibeke Skofterud (Norwegia)           306

8. Heidi Weng (Norwegia)                 290

9. Denise Herrmann (Niemcy)              266

10. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)     250

...

87. Paulina Maciuszek (Polska)              4

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL