Reklama

Reklama

Ski Classics: cykl maratonów narciarskich, które zauroczyły Kowalczyk

W najbliższą niedzielę w Livigno odbędzie się La Sgambeda - maraton narciarski zaliczany do cyklu Ski Classics. Udział w nim planuje Justyna Kowalczyk, która długodystansowego bakcyla połknęła przy okazji marcowego Biegu Wazów.

Rozgrywany w Szwecji Bieg Wazów to najstarszy i najdłuższy maraton. 90-kilometrową trasę Kowalczyk pokonała najszybciej spośród pań, a 71. miejsce w kategorii open jest najlepszym w historii osiągniętym przez kobietę.

- Ten bieg sprawił mi wiele radości. Poprzez maratony chcę się przygotować do mistrzostw świata w 2017 roku oraz igrzysk olimpijskich w 2018. Na pewno więc nie potraktuję ich po macoszemu - mówiła podczas październikowego spotkania z dziennikarzami.

Narciarka z Kasiny Wielkiej związała się z Team Santander - najlepszą na świecie drużyną, rywalizującą w tego typu zmaganiach. W jej barwach zadebiutuje w niedzielę.

Reklama

La Sgambeda jest wymagająca. Jej 35-kilometrowa trasa wiedzie na wysokości ponad 1800 m n.p.m., a w pierwszej części na zawodników czeka mozolna wspinaczka. Tegoroczna edycja będzie jednak łatwiejsza. Z powodu problemów ze śniegiem zmagania zaplanowano na sześciokilometrowej pętli, którą uczestnicy pokonają czterokrotnie.

Kowalczyk zamierza wystartować jeszcze w co najmniej trzech maratonach z cyklu Ski Classics: Marcialonga (31 stycznia w Trentino), Birkebeinerrennet (19 marca w Lillehammer) i Arefjallsoppet (2 kwietnia w Are). To bardzo prawdopodobny scenariusz. Dwa ostatnie zaplanowane są już po zakończeniu Pucharu Świata, a Marcialonga jest trzy tygodnie po Tour de Ski.

Maratony mają długą tradcycję, jednak cykl Ski Classics do życia powołano w 2011 roku. W wyścigach zawodowcy startują razem z amatorami. Wśród uczestników nie brakuje narciarzy mających doświadczenie w rywaliacji na tradycyjnych dystansach. Dwukrotnie klasyfikację generalną wygrywał Anders Aukland (obecnie Team Santander), który z kolegami w norweskiej sztafecie zdobywał złote medale igrzysk olimpijskich (Salt Lake City 2002) i mistrzostw świata (Val di Fiemme 2003).

Kalendarz zawodów w ramach cyklu Ski Classic 2015/16:

5 grudnia - Prolog (Livigno/Włochy), 15 km

6 grudnia - La Sgambeda (Livigno/Włochy), 24 km

10 stycznia - Jizerska Padesatka (Bedrichov/Czechy), 50 km

23 stycznia - La Diagonela (St Moritz/Szwajcaria), 65 km

31 stycznia - Marcialonga (Trydent/Włochy), 70 km

7 lutego - Koenig Ludwig Lauf (Bawaria/Niemcy), 50 km

13 lutego - Dobbiaco-Cortina (Włochy), 50 km

6 marca - Bieg Wazów (Dalarna/Szwecja), 90 km

19 marca - Birkebeinerrennet (Lillehammer/Norwegia), 54 km

2 kwietnia - Arefjallsloppet (Are/Szwecja), 65 km

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL