Reklama

Reklama

PŚ: Znów upadek Kowalczyk. Bjoergen "odjechała" Polce

Justyna Kowalczyk nie będzie miło wspominać biegu sprinterskiego w Sztokholmie. W półfinale Polka zaliczyła kolejny w ostatnich tygodniach upadek i tym samym jej szanse na zdobycie w tym sezonie Kryształowej Kuli zmalały niemal do zera. Liderka Pucharu Świata Marit Bjoergen, która wygrała zawody, powiększyła przewagę nad Polką do 160 punktów.

Kowalczyk awansowała do ćwierćfinału z drugim czasem. Jej najgroźniejsza rywalka Marit Bjoergen zajęła w eliminacjach 12. miejsce. Bezpośrednia walka Polki i Norweżki miała miejsce już w 1/4 finału. Obie wystąpiły w biegu numer 4.

Kowalczyk dobrze rozpoczęła i na podbiegu wysunęła się na prowadzenie. Bjoergen jednak cały czas trzymała się blisko naszej mistrzyni. Niestety, na zjeździe podopieczną Aleksandra Wierietielnego wyprzedziła Bjoergen i także Słowenka Vesna Fabjan. Kowalczyk stoczyła zażarty bój o miejsce w półfinale. Bieg wygrała liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polka na ostatniej prostej poradziła sobie z Fabjan i minęła linię mety na drugim miejscu, tracąc do Bjoergen 0,3 s. Dobra postawa Słowenki zaowocowała awansem do 1/2 finału jako tzw lucky looser.

Reklama

W półfinale znów doszło do bezpośredniego starcia Kowalczyk i Bjoergen. Dosyć niespodziewanie najlepiej wystartowała Szwedka Charlotte Kalla, która przez długi czas biegła na czele stawki. Znów na zjeździe zawodniczka z Kasiny Wielkiej straciła dobrą pozycję, spadając na 5. miejsce. Bjoergen włączyła dodatkowy bieg i na ostatniej prostej wyprzedziła Kallę, a także rodaczkę Maiken Caspersen Fallę. Kowalczyk zaliczyła niestety upadek, kolejny w ostatnich tygodniach, czym pogrzebała swoje szanse na finał. Bieg wygrała Bjoergen, a Polka uplasowała się dopiero na 5. miejscu.

W finale klasę pokazała Bjoergen. Norweżka niemal cały czas biegła za Rosjanką Julią Iwanową. Dopiero na finiszu faworytka zawodów uporała się z rywalką i znów mogła unieść ręce w geście triumfu. Druga linię mety minęła Iwanowa, a trzecie miejsce zajęła rodaczka Bjoergen Maiken Caspersen Falla.

Kowalczyk ostatecznie została sklasyfikowana na 9. miejscu. Strata Polki do prowadzącej w klasyfikacji generalnej PŚ Bjoergen urosła do 160 punktów.

Zawody w Sztokholmie to pierwszy z czterech etapów Finału Pucharu Świata. W piątek, sobotę i niedzielę biegaczki rywalizować będą w Falun.

Finał kobiecego sprintu w Sztokholmie:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)

2. Julia Iwanowa (Rosja)

3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)

4. Charlotte Kalla (Szwecja)

5. Katja Visnar (Słowenia)

6. Katerina Smutna (Austria)

kolejne miejsca:

7. Vesna Fabjan (Słowenia)

8. Kikkan Randall (USA)

9. Justyna Kowalczyk (Polska)

10. Ida Ingemarsdotter (Szwecja)

11. Anne Kylloenen (Finlandia)

12. Chandra Crawford (Kanada)

klasyfikacja generalna PŚ:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 2399 pkt

2. Justyna Kowalczyk (Polska) 2239

3. Therese Johaug (Norwegia) 1610

4. Kikkan Randall (USA) 1193

5. Charlotte Kalla (Szwecja) 1176

6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 924

7. Krista Lahteenmaeki (Finlandia) 870

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 831

9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 787

10. Vibeke Skofterud (Norwegia) 707

...

103. Agnieszka Szymańczak (Polska) 4

112. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 2

Finał męskiego sprintu w Sztokholmie:

1. Eirik Brandsdal (Norwegia)

2. Teodor Peterson (Szwecja)

3. Len Valjas (Kanada)

4. Ola Viggen Hattestad (Norwegia)

5. Aleksiej Połtoranin (Kazachstan)

6. Nikołaj Moriłow (Rosja)

Zobacz zapis relacji na żywo z biegu sprinterskiego w Sztokholmie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje