Reklama

Reklama

PŚ w biegach - Kowalczyk nie dała rady piekielnie mocnej Johaug!

Justyna Kowalczyk zajęła 2. miejsce w biegu na 30 km techniką dowolną ze startu wspólnego Pucharu Świata w Oslo. Wygrała Norweżka Therese Johaug, która prowadziła od startu do mety. Na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Julia Czekaljewa. Polka zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za rywalizację na dystansach.

Kowalczyk lubi zmagania na 30 km, ale techniką klasyczną. W tej konkurencji zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Vancouver i srebrny mistrzostw świata w Val di Fiemme. Jednak w niedzielę bieg odbywał się techniką dowolną.

Tuż przed startem naszej zawodniczce ubyła jedna groźna rywalka. Z biegu została wycofana Norweżka Marit Bjoergen z powodu choroby.

Od początku ostro ruszyła Johaug, która szybko objęła prowadzenie. Kowalczyk trzymała się blisko filigranowej Norweżki. Tej dwójce kroku starały się dotrzymać Heidi Weng i Kristin Stoermer Steira.

Tempo jakie narzuciła Johaug było piekielnie mocne. Już po czterech kilometrach stawka została poszarpana. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego biegła tuż za Norweżką, a pozostałe zawodniczki zaczęły już tracić dystans.

Wyglądało na to, że Joahug chce zamęczyć naszą zawodniczkę. Kowalczyk biegła ciężko i widać było, że dużo wysiłku kosztuje ją walką z utytułowaną rywalką. Na punkcie pomiaru czasu usytuowanym na 7,2 km Johaug "odskoczyła" Kowalczyk na 5 sekund. Z każdym kilometrem dystans między tymi zawodniczkami się zwiększał.

Na półmetku Johaug zmieniła narty, a jej przewaga nad Kowalczyk wynosiła już blisko minutę i już wtedy stało się jasne, że tylko kataklizm może pozbawić Norweżkę zwycięstwa. Polka skupiła się na walce o podium.

Trzy kilometry przed metą Kowalczyk zaatakowała na podbiegu i zyskała kilka metrów przewagi. W pogoń za Polką ruszyła Czekaljewa, Steira i Weng, ale nie dały rady jej doścignąć.

Johaug przy ogromnym aplauzie norweskiej publiczności minęła linię mety na pierwszym miejscu. Kowalczyk przybiegła druga ze strata 46,8 s. Trzecia na mecie zameldowała się Czekaljewa (strata 51,9 s).

Reklama

Podopieczna Aleksandra Wierietielnego czwarty triumf w klasyfikacji generalnej PŚ zapewniła sobie już w środę. W niedzielę dołożyła małą Kryształową Kulę za rywalizację na dystansach. Ma 146 punktów przewagi nad Johaug, a do zdobycia pozostało jeszcze 100.

Teraz zawodniczki przeniosą się do Szwecji. Finał PŚ rozpocznie się w środę w Sztokholmie od sprintu techniką klasyczną.

Wyniki:

 1. Therese Johaug (Norwegia)          1:21.17,7

 2. Justyna Kowalczyk (Polska)       strata 46,6 s

 3. Julia Czekaliewa (Rosja)                51,9

 4. Heidi Weng (Norwegia)                   53,6

 5. Masako Ishida (Japonia)                 53,8

 6. Charlotte Kalla (Szwecja)             1.13,1

 7. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)    1.17,0

 8. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 1.18,9

 9. Elizabeth Stephen (USA)               1.23,9

10. Nicole Fessel (Niemcy)                1.31,5

Klasyfikacja generalna PŚ (po 25 z 29 zawodów):

  1. Justyna Kowalczyk (Polska)         1890 pkt

  2. Therese Johaug (Norwegia)          1257

  3. Kikkan Randall (USA)               1054

  4. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  998

  5. Heidi Weng (Norwegia)               908

  6. Anne Kylloenen (Finlandia)          849

  7. Marit Bjoergen(Norwegia)            802

  8. Astrid Jacobsen (Norwegia)          625

  9. Krista Lahteenamaki (Finlandia)     622

 10. Charlotte Kalla (Szwecja)           610

...

109. Paulina Maciuszek (Polska)            7

Klasyfikacja w biegach dystansowych (po 16 z 18 zawodów):

  1. Justyna Kowalczyk (Polska)          950 pkt

  2. Therese Johaug (Norwegia)           804

  3. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  657

Reklama

Reklama

Reklama