Reklama

Reklama

PŚ w biegach: Kowalczyk czeka trzydniowa rywalizacja w Kuusamo

Kuusamo będzie areną zmagań kolejnych zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. W Finlandii Justynę Kowalczyk czekają trzy starty w trzy dni. Zacznie w piątek od sprintu techniką klasyczną.

Kowalczyk w sobotniej inauguracji PŚ w szwedzkim Gaellivare zajęła 27. miejsce. Wygrała zdobywczyni Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Norweżka Marit Bjoergen.

"O podium w Kuusamo będzie bardzo ciężko. Justyna wciąż odczuwa skutki ciężkich przygotowań. Oprócz zawsze mocnych Norweżek formą imponują też Amerykanki, więc kandydatek do czołowych lokat nie brakuje. Wierzymy jednak, że będzie lepiej niż w Gaellivare" - powiedział trener Aleksander Wierietielny.

Reklama

Trzy starty w Kuusamo składają się na minicykl Ruka Triple. Łącznie będzie można w nim zdobyć aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ, po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

Wiele będzie zależało od postawy biegaczki z Kasiny Wielkiej w piątkowym sprincie, a w ostatnich latach Kowalczyk nie ma do niego szczęścia. W 2010 roku została zdyskwalifikowana w półfinale, a w ubiegłym roku odpadła już w ćwierćfinale, dając się wyprzedzić na finiszu  Amerykance Kikkan Randall.

"Rzeczywiście ostatnio sprinty jej tu nie wychodzą, ale może tym razem uda się przełamać. Justyna mimo wszystko bardzo lubi startować w Kuusamo. Przede wszystkim trasy odpowiadają jej znacznie bardziej od tych krętych w Gaellivare, choć w ten weekend ma przeszkadzać mróz. Prognozy mówią o spadku temperatury znacznie poniżej minus 10 stopni" - dodał szkoleniowiec.

Po zawodach w Finlandii Kowalczyk przeniesie się do Kanady, tam odbędą się cztery indywidualne zawody. Polka nie weźmie udziału w pierwszym z nich, 8 grudnia w sprincie w Quebec (to jedyna impreza, którą zamierza w tym sezonie odpuścić). Od razu uda się do Canmore, gdzie na olimpijskich trasach zaplanowano kolejne trzy biegi. Za ocean nie wybiera się natomiast Bjoergen.

Klasyfikacja generalna PŚ (po 1 z 29 zawodów):

 1. Marit Bjoergen (Norwegia)       100

 2. Therese Johaug (Norwegia)        80

 3. Kikkan Randall (USA)             60

 4. Charlotte Kalla (Szwecja)        50

 5. Holly Brooks (USA)               45

 6. Vibeke Skofterud (Norwegia)      40

 7. Lisa Larsen (Szwecja)            36

 8. Martine Ek Hagen (Norwegia)      32

 9. Julia Czekaliewa (Rosja)         29

10. Natalia Korosteliewa (Rosja)     26

...

27. Justyna Kowalczyk (Polska)        4

Program zawodów PŚ w biegach narciarskich w Kuusamo:

kobiety:

piątek - sprint techniką klasyczną

sobota - 5 km techniką dowolną

niedziela - 10 km na dochodzenie techniką klasyczną

mężczyźni:

piątek - sprint techniką klasyczną

sobota - 10 km techniką dowolną

niedziela - 15 km na dochodzenie techniką klasyczną

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy