Reklama

Reklama

PŚ w biegach: Justyna Kowalczyk wygrała sprint w Drammen!

Justyna Kowalczyk w pięknym stylu wygrała sprint techniką klasyczną Pucharu Świata w norweskim Drammen. Pozostałe miejsca na podium zajęły Norweżki. Druga była Heidi Weng, a trzecia Ingvild Oestberg. Polka już wcześniej zapewniła sobie Kryształową Kulę za triumf w sezonie 2012/2013.

Na oficjalnej liście startowej środowego sprintu w Drammen nie było Norweżki Therese Johaug, a tylko ona mogła wyprzedzić Polkę w klasyfikacji generalnej cyklu. Oprócz Johaug, ze startu w sprincie zrezygnowała jej rodaczka Marit Bjoergen. Norweżki zbierają siły na 30-kilometrowy maraton, który odbędzie się w niedzielę w Oslo.

Kowalczyk do ćwierćfinału awansowała z trzecim czasem. Od najszybszej Finki Mony-Lisy Malvalehto była wolniejsza o 1,23 s. Drugi wynik miała Słowenka Katja Visnar - 0,99 s straty.

W 1/4 finału zawodniczka z Kasiny Wielkiej wystartowała w piątym biegu, a jej rywalkami były: Rosjanka Jewgienia Szapowałowa, Norweżki Kari Vikhagen i Celine Brun-Lie oraz Szwedki Magdalena Pajala i Jennie Oeberg. Polka bardzo dobrze wystartowała i na jedynym podbiegu na całej trasie objęła prowadzenie, które z każdym metrem powiększała. Jedynie Szapowałowa starała się dotrzymać kroku naszej zawodniczce. Kowalczyk pewnie wygrała i uzyskała najlepszy czas w ćwierćfinałach - 3.15,5.

Reklama

O awans do finału Kowalczyk walczyła z: Szapowałową, Amerykanką Kikkan Randall, Finką Aino-Kaisą Saarinen, Niemką Denise Herrmann i Norweżką Ingvild Oestberg. Polka wystartowała za szybko i popełniła falstart. Za drugim razem wszystko poszło już zgodnie z przepisami. Nasza zawodniczka znów na podbiegu pokazała siłę zostawiając rywalki daleko z tyłu. Żadna z przeciwniczek nie była w stanie biec równie mocno, co Kowalczyk. Na ostatnią prostą Polka wbiegła jako pierwsza z kilkumetrową przewagą, ale świetny finisz miała Szapowałowa. Rosjanka o 0,01 s wyprzedziła na mecie Kowalczyk, która z drugiego miejsca awansowała do finału.

W decydującym biegu Kowalczyk nieco została na starcie, ale szybko odrobiła straty i wysunęła się na czoło stawki. Tuż za jej plecami trzymała się Norweżka Heidi Weng. W połowie dystansu strata pozostałych zawodniczek wynosiła już kilkanaście metrów. Walkę o zwycięstwo stoczyły Kowalczyk i Weng. Na ostatniej prostej nasza zawodniczka zostawiła z tyłu Norweżkę i jako pierwsza minęła linię mety. Polka uzyskała czas 3.14,3. Weng straciła do triumfatorki 0,9. Na trzecim miejscu zawody ukończyła Oestberg, która przybiegła 2 s za Kowalczyk.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego Kryształową Kulę wywalczyła wcześniej w latach 2009-11,  a przed rokiem musiała uznać wyższość Bjoergen. Z kolei sezon 2007/08 zakończyła na trzecim miejscu.

Kowalczyk dołączyła do Norweżki Bente Skari, która również czterokrotnie triumfowała w PŚ. Pięć sukcesów ma w dorobku jedynie Rosjanka Jelena Wialbe.

Kolejne zawody w niedzielę. W Oslo odbędzie się bieg na 30 km techniką dowolną. Kowalczyk już wcześniej przyznawała, że rozważa rezygnację ze startu w tych zawodach. Jeśli jednak zależy jej na małej Kryształowej Kuli za rywalizację na dystansach powinna do nich przystąpić. W stolicy Norwegii będzie do zdobycia aż 160 pkt, a obecnie ma 194 pkt przewagi nad Johaug.

Wyniki sprintu techniką klasyczną w Drammen (1,3 km):


1. Justyna Kowalczyk (Polska) czas 3.14,3
2. Heidi Weng (Norwegia) strata +0,9 s
3. Ingvild Oestberg (Norwegia) +2,0
4. Jewgienia Szapowałowa (Rosja) +4,5
5. Kikkan Randall (USA) +4,7
6. Mona-Lisa Malvalehto (Finlandia) +8,8

Klasyfikacja generalna PŚ (po 24 z 29 zawodów):

 1. Justyna Kowalczyk (Polska)         1778 pkt

 2. Therese Johaug (Norwegia)          1097

 3. Kikkan Randall (USA)               1054

 4. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  929

 5. Anne Kylloenen (Finlandia)          849

 6. Heidi Weng (Norwegia)               833

 7. Marit Bjoergen(Norwegia)            802

 8. Krista Lahteenamaki (Finlandia)     622

 9. Astrid Jacobsen (Norwegia)          588

10. Charlotte Kalla (Szwecja)           554

...

108. Paulina Maciuszek (Polska)           7

Klasyfikacja w sprincie (po 9 z 10 zawodów):

1. Kikkan Randall (USA)                  533

2. Justyna Kowalczyk (Polska)            380

3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)  270

Zobacz zapis relacji na żywo z biegu sprinterskiego Pucharu Świata w Drammen

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL