Reklama

Reklama

PŚ w biegach: Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu w Lillehammer

Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu techniką klasyczną podczas zawodów Pucharu Świata, które odbywają się w Lillehammer. Nasza biegaczka zakończyła imprezę na siódmym miejscu. W finale sprintu najszybsza okazała się Norweżka Maiken Caspersen Falla.

Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu techniką klasyczną podczas zawodów Pucharu Świata, które odbywają się w Lillehammer. Nasza biegaczka zakończyła imprezę na siódmym miejscu. W finale sprintu najszybsza okazała się Norweżka Maiken Caspersen Falla.

W swoim półfinale Polak zaczęła jako ostatnia, ale już na pierwszym podbiegu wysunęła się na drugie miejsce, za Szwedką Stiną Nilsson, liderką PŚ w sprincie. Kowalczyk potem przez chwilę była nawet pierwsza, a wróciła na czoło po ostatnim podbiegu.

Podczas zjazdu wyprzedziła ja jednak Amerykanka Sadie Bjornsen, która była najszybsza w eliminacjach, a potem jeszcze Nilsson.

Czas zwyciężczyni wyniósł 3.23,33, Szwedka straciła do niej 0,46, a Polka 0,87. Kowalczyk na finiszu nie dała się wyprzedzić Norweżce Heidi Weng i ostatecznie została sklasyfikowana na siódmym miejscu w całych zawodach.

Reklama

Z pierwszego półfinału, który był szybszy, awans uzyskały Falla (3.21,20) i Finka Krista Parmakoski (strata 0,71) oraz jako szczęśliwe przegrane inna Norweżka Inbvild Flugstadt Oestberg (1,58) i Amerykanka Jessica Diggins (1,64).

W finale zdecydowanie najszybsza była Falla (3.19,95), która wyprzedziła Parmakoski o 2,07 i Bjornsesn o 5,04. Kolejne miejsca zajęły Oestberg (5,28), Nilsson (6,09) i Diggins (7,81).

Czołowa "10" sprintu kobiet w Lillehammer:

Wcześniej Kowalczyk pewnie zakwalifikowała do półfinału. Polka zajęła drugie miejsce w piątym, ostatnim ćwierćfinale.

Kowalczyk biegła bardzo dobrze taktycznie, od początku będąc w czołówce. W czasie podbiegów bardzo mocno pracowała i po ostatnim zjeździe była na pierwszym miejscu. Na ostatniej prostej dała się tylko wyprzedzić Nilsson, a odparła atak Rosjanki Natalii Matwiejewej.

Nilsson uzyskała czas 3.24,25, Kowalczyk straciła do niej 0,33, a Matwiejewa 0,56.

Polka po raz kolejny pokonała w sobotę Marit Bjoergen. Norweżka przybiegła dopiero na czwartej pozycji (1,08 za zwyciężczynią) i odpadła z rywalizacji.

Kowalczyk była już szybsza od Bjoergen podczas eliminacji. Nasza biegaczka zajęła w nich 14. miejsce, natomiast Norweżka była 21.

Do półfinałów awansowały jeszcze: Falla, Diggins, Oestberg, Parmakoski, Amerykanka Sophie Caldwell, Rosjanka Natalia Nieprajewa, Szwedka Ida Ingemarsdotter, Weng, Bjornsen, oraz Norweżka Thea Krokan Marud.

Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostała Szwedka Charlotte Kalla (311 punktów), która nie wystąpiła w dzisiejszym sprincie, która wyprzedza Bjoergen (260) i Weng (218). Kowalczyk jest 19. z 74 "oczkami".

Na czoło sprinterem awansowała natomiast Parmakoski (116 punktów), a Kowalczyk jest 10. (47).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 5 z 31 konkurencji):

 1. Charlotte Kalla (Szwecja)              311 pkt

 2. Marit Bjoergen (Norwegia)              260

 3. Heidi Weng (Norwegia)                  218

 4. Stina Nilsson (Szwecja)                217

 5. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)   215

 6. Ragnhild Haga (Norwegia)               204

...

19. Justyna Kowalczyk (Polska)              74

Klasyfikacja sprintu (po 2 z 11 biegów):

 1. Krista Parmakoski (Finlandia)          116

 2. Sadie Bjornsen (USA)                   106

 3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)      100

...

10. Justyna Kowalczyk (Polska)              47

Pawo

Reklama

Reklama

Reklama