Reklama

Reklama

PŚ w biegach: Bjoergen znowu najlepsza, Kowalczyk poza podium

W szwedzkim Falun odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce. Znowu bezkonkurencyjna okazała się liderka klasyfikacji generalnej PŚ - Norweżka Marit Bjoergen.

Piątkowy etap liczył zaledwie 2,5 km, ale trasa była bardzo wymagająca. Zawodniczki miały do pokonania morderczy podbieg na Moerdarbakken (Mordercza Góra), a później stromy zjazd. Jako pierwsza, z grona faworytek, na trasę wyruszyła Kristin Stoermer Steira. Norweżka biegła dobrze i uzyskała na mecie czas 7.08.7. Wydawało się, że wyprzedzi ją jej rodaczka - Therese Johaug, ale uzyskała ona gorszy czas o pół sekundy. Dość niespodziewanie na prowadzenie wyszła inna Norweżka - Marthe Kristoffersen, która pokonała trasę w czasie - 7.05.8.

Justyna Kowalczyk na trasę ruszyła ósma od końca. Na pierwszym pomiarze czasu (1,2 km) Polka była początkowo trzecia tracąc do Kristoffersen półtorej sekundy. Na mecie Kowalczyk zameldowała się z czasem gorszym od Kristoffersen o 2,8 sekundy. To przekreśliło szanse Polki na miejsce na podium, bo na trasie były jeszcze groźne rywali z Marit Bjoergen na czele. Świetnie biegła reprezentantka gospodarzy - Charlotte Kalla. Szwedka na mecie zepchnęła Kristoffersen z pierwszego miejsca, Kowalczyk spadła na trzecią, a ostatecznie na czwartą lokatę, bo Bjoergen znowu była bezkonkurencyjna! Norweżka przybiegła w czasie - 6.54.4 i jako jedyna złamała barierę siedmiu minut. Kowalczyk do zwyciężczyni straciła 14,2 sekundy.

Reklama

- Trasa bardzo ciężka, ale tego należało się spodziewać. Przecież zwyciężczyni nazywana jest "królową Moerdarbakken", czyli jednego z największych podbiegów w całym Pucharze Świata. 2,5 km to taka dziwna konkurencja, zbyt długa na sprint, a jednocześnie nie jest typowo wytrzymałościowa - powiedziała na mecie Kowalczyk.

Mistrzyni olimpijska z Vancouver awansowała na czwarte miejsce w klasyfikacji Finału PŚ. Do Bjoergen traci 50,1 s, ale do zajmującej trzecie miejsce Rosjanki Julii Iwanowej już tylko 3,6 s. Druga jest Kalla.

Natomiast w klasyfikacji generalnej PŚ prowadząca Bjoergen ma nad Kowalczyk 170 punktów przewagi. Choć do zdobycia pozostało ich jeszcze 250, to szanse Polki na czwarty triumf z rzędu są czysto teoretyczne.

- Nie da się ukryć, że nie jestem już w tak dobrej formie jak jeszcze miesiąc temu. To jednak zupełnie normalne w biegach narciarskich. Taka jest fizjologa. Są tacy, którzy potrafią tę fizjologię prześcignąć, ale nie ma ich wielu. Mój organizm reaguje tak, jak w wielu książkach mądrzy ludzie napisali. Dlatego jestem zadowolona, że wciąż mogę zajmować miejsca w pierwszej piątce - oceniła narciarka z Kasiny Wielkiej.

Finał PŚ rozgrywany jest na podobnej zasadzie co Tour de Ski. W ostatnim, niedzielnym biegu na dochodzenie zawodniczki wystartują z zachowaniem różnic czasowych, jakie wypracowały wcześniej. Na sobotę zaplanowano natomiast bieg ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną. Początek zawodów o 15.15.

- Dzisiejszy bieg był trudny, przed nami jeszcze dwa i koniec. Nie będę ukrywał, jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni i nie możemy się doczekać niedzieli - podsumował trener Justyny - Aleksander Wierietielny.

Wyniki biegu na 2,5 km techniką dowolną:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 6.54,4

2. Charlotte Kalla (Szwecja) 6,2 s

3. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 11,4

4. Justyna Kowalczyk (Polska) 14,2

5. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 14,6

6. Therese Johaug (Norwegia) 15,3

7. Kikkan Randall (USA) 15,6

8. Jessica Diggins (USA) 16,0

9. Martine Ek Hagen (Norwegia) 16,7

10. Riitta-Liisa Roponen (Finlandia) 19,0

Klasyfikacja finału PŚ (po sprincie w Sztokholmie i biegu na 2,5 km):

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 8.11,1

2. Charlotte Kalla (Szwecja) 21,5 s

3. Julia Iwanowa (Rosja) 46,5

4. Justyna Kowalczyk (Polska) 50,1

5. Kikkan Randall (USA) 54,5

6. Maiken Kasperspen Falla (Norwegia) 1.02,7

Klasyfikacja PŚ:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 2449 pkt

2. Justyna Kowalczyk (Polska) 2279

3. Therese Johaug (Norwegia) 1644

4. Kikkan Randall (USA) 1225

5. Charlotte Kalla (Szwecja) 1222

6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 967

7. Krista Lahteenmaeki (Finlandia) 888

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 831

9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 787

10. Vibeke Skofterud (Norwegia) 707

Kalendarz pozostałych zawodów kobiet w PŚ 2011-12 w Falun (Szwecja):

17 marca - 10 km techniką klasyczną

18 marca - 10 km techniką dowolną

Zobacz zapis relacji na żywo z biegu na 2,5 km techniką dowolną w szwedzkim Falun

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje