Reklama

Reklama

Pech Kowalczyk. Polka odpadła w ćwierćfinale

Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale sprintu techniką dowolną na 1,2 km. Zawody Pucharu Świata odbywają się w norweskim Drammen.

Amerykanka Kikkan Randall wygrała w Drammen bieg sprinterski na 1,2 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata. Liderka cyklu Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale. Polka złamała kijek i ostatecznie została sklasyfikowana na 28. miejscu.

Drugą lokatę w finale zajęła Norweżka Maiken Caspersen Falla, a trzecia była Szwedka Charlotte Kalla. Wiceliderka klasyfikacji generalnej PŚ Norweżka Marit Bjoergen była piąta. Wyprzedziła ją jeszcze Włoszka Arianna Follis.

Reklama

Kowalczyk rozpoczęła zawody od zajęcia od 22. miejsca w kwalifikacjach. Zdominowała je Caspersen Falla, która wyprzedziła Włoszkę Magdę Genuin oraz Szwedkę Hannę Falk. Depcząca po piętach Polce w klasyfikacji generalnej Norweżka Marit Bjoergen "wybiegała" siódmy czas.

Początek biegu ćwierćfinałowego nie wskazywał na późniejsze kłopoty. Polka, startowała co prawda z ostatniego zewnętrznego toru, ale szybko zniwelowała straty wynikające z tego. Na jednym z podbiegów straciła jednak kijek i mogła zapomnieć o skutecznej walce na finiszu. Na metę dotarła ponad 40 s po rywalkach.

"Na podbiegu Finka Pirjo Muranen najechała nartą na kijek Justyny, który został uszkodzony. Dostała zastępczy od jednego ze stojących przy trasie trenerów, bodajże niemieckiego, ale strat nie udało się odrobić" - powiedział PAP asystent trenera Aleksandra Wierietielnego, Rafał Węgrzyn.

"Taka jest uroda sprintu" - dodał szkoleniowiec.

"Wszystko działo się bardzo szybko, sama dobrze nie widziałam, jak do tego doszło. Na jednym z podbiegów Finka Pirjo Muranen przejechała mi nartą po kijku, który się złamał i było +po zawodach+. Widać, że nie był to mój dzień. Już w eliminacjach nie pobiegłam najlepiej. Dlatego pakujemy się i jedziemy na mistrzostwa świata do Oslo" - powiedziała Justyna Kowalczyk w wywiadzie dla TVP tuż po odpadnięciu w ćwierćfinale biegu sprinterskiego Pucharu Świata w Drammen.

Kowalczyk, która Drammen opuści z Małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji PŚ na dystansach (w sobotę była druga, za Bjoergen, na 10 km), też zbytnio nie rozpaczała. "Już w kwalifikacjach nie biegło mi się najlepiej. To nie był mój dzień" - przyznała.

W finale klasą dla siebie była Randall, skutecznie odpierając ataki na finiszu. Drugą na mecie Fallę wyprzedziła o 0,3 s, a trzecią Kallę o 0,6 s. O kolejności na pozycjach 4-5 decydowała fotokomórka, która wskazała, że Follis minimalnie była szybsza od Bjoergen.

Niespodzianką była nieobecność w finale brązowej medalistki olimpijskiej z Vancouver w tej konkurencji Słowenki Petry Majdic, która odpadła w 1/4 finału, zajmując ostatecznie 15. miejsce.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk nadal prowadzi niezagrożona. Zgromadziła dotychczas 1659 pkt i wyprzedza Bjoergen o 592 oraz o 634 Ariannę Follis. Do zdobycia pozostało jeszcze 615 pkt, więc prawdopodobnie nic nie będzie w stanie przeszkodzić Polce w trzecim z rzędu triumfie w PŚ.

W klasyfikacji PŚ w sprincie Kowalczyk jest siódma - 232 pkt. Prowadzi Randall - 391, przed Follis - 383 oraz Majdic - 370. Polka tylko dwa razy w tym sezonie była na podium w tej specjalności - druga Oberstdorfie i trzecia w Rybińsku.

Teraz areną rywalizacji będzie Oslo, a stawką medale mistrzostw świata. Pierwszy start - w sprincie - w czwartek. O pucharowe punkty zawodniczki ścigać się będą ponownie 12 marca w fińskim Lahti w biegu łączonym na 10 km (5 km techniką klasyczną + 5 km techniką dowolną). Następnego dnia rozegrają sprint na 1,5 km techniką klasyczną.

Wyniki sprintu w Drammen:

finał A

1. Kikkan Randall (USA) 2.17,2

2. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) strata 0,3

3. Charlotte Kalla (Szwecja) 0,6

4. Arianna Follis (Włochy) 0,7

5. Marit Bjoergen (Norwegia) 0,7

6. Ida Ingemarsdotter (Szwecja) 1,8

..

28. Justyna Kowalczyk (Polska) - odpadła w ćwierćfinale

klasyfikacja generalna PŚ (po 25 z 31 zawodów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1659 pkt

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 1067

3. Arianna Follis (Włochy) 1025

4. Marianna Longa (Włocha) 928

5. Petra Majdic (Słowenia) 894

6. Therese Johaug (Norwegia) 862

7. Charlotte Kalla (Szwecja) 844

8. Krista Lahteenmaeki (Finlandia) 555

9. Kikkan Randall (USA) 545

10.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 534

..

61. Paulina Maciuszek (Polska) 45

klasyfikacja PŚ w sprincie (po 9 z 11 zawodów):

1. Randall 391 pkt

2. Follis 383

3. Majdic 370

..

5. Bjoergen 257

7. Kowalczyk 232

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje