Reklama

Reklama

Niesamowita runda Kowalczyk. Polka gromi rywalki

Justyna Kowalczyk wygrała w Rogli bieg ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną zaliczany do Pucharu Świata. W Słowenii nie zobaczymy Marit Bjoergen, która jest przeziębiona.

Kowalczyk, dla której było to pierwsze zwycięstwo w sezonie, a 16. w karierze, wykorzystała okazję, by zmniejszyć stratę do prowadzącej w cyklu Norweżki.

W klasyfikacji generalnej PŚ podopieczna Aleksandra Wierietielnego awansowała na piąte miejsce. Do Bjoergen traci 192 punkty.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Mimo trudnych warunków czułam się dziś świetnie, miałam też doskonale przygotowane narty. Therese (Johaug - przyp. red.) postawiła mi twarde warunki, ale dałam radę - powiedziała na mecie mistrzyni olimpijska z Vancouver.

***

Reklama

Kowalczyk biegła z numerem szóstym. z 39. Paulina Maciuszek, 48. Ewelina Marcisz, a 57. Sylwia Jaśkowiec. Najgroźniejszymi rywalkami Kowalczyk były przede wszystkim Norweżki. Z jedynką biegła Vibeke Skofterud, dwójką Therese Johaug, z czwórką Marthe Kristoffersen, a z piątką miała wystartować Kristin Stoermer Steira, ale się na nim nie pojawiła. Trójkę miała Szwedka Charlotte Kalla.

Trasa, która liczyła 10 kilometrów, została podzielona na pięć okrążeń.

Po pierwszej pętli od reszty stawki próbowała odłączyć się piątka: Johaug, Kowalczyk, Kalla, Skofterud i Aino-Kaisa Saarinen. Różnica pomiędzy nimi wynosiła jednak tylko 3,1 s.

Ton biegowi nadawała Johaug, ale Kowalczyk trzymała się bardzo blisko Norweżki.

Obie zawodniczki odskoczyły jednak od reszty, Polka wyszła na prowadzenie, a goniła je Finka Saarinen. Za nimi biegła Skofterud.

Po drugiej pętli prowadziła Johaug, o 0,6 przed Kowalczyk, 1,5 nad Saarinen i 3,6 nad Skofterud. Pozostałe biegaczki miały już większe straty.

W połowie trasy zawodniczki rywalizowały o bonus na lotnej premii i tam najlepsza była Johaug, która otrzymała dodatkowych 15 punktów. Niewiele do niej traciła Kowalczyk (12 "oczek"), trzecia Saarinen już miała 2,3 straty do Norweżki, a znowu odstawała Skofterud.

Potem zaatakowała Polka, która na prowadzeniu zakończyła trzecią pętlę. Johaug była gorsza o 0,4, Saarinen 2,1, natomiast Skofterud 8,4. Długa przerwa i przybiegła Rosjanka Alija Iksanowa - 24,1 za naszą zawodniczką.

Na 7,2 km liderką była Kowalczyk, sekundę za nią biegła Johaug. Saarinen znowu straciła i była gorsza o prawie siedem sekund. Z tyłu samotnie biegła Skofterud, a potem duża grupa.

Na podbiegu Polka chciała uciec Norweżce i odskoczyła na kilkanaście metrów. Na początku piątej pętli miała nad nią 4,6 przewagi. Na trzecie miejsce awansowała Skofterud - 16,5 za Kowalczyk, a Saarinen traciła już 21,2.

Zawodniczka z Kasiny Wielkiej na ostatniej pętli mocno pracowała i jej przewaga się zwiększyła. Johaug nie była już w stanie nic zrobić. To niesamowite, jak Kowalczyk odskoczyła od rywalek. Na 800 metrów przed metą Polka miała prawie 25 sekund przewagi nad Norweżką.

Koniec biegu. Kowalczyk wygrała z ogromną przewagą. Druga Johaug straciła 22,1, na trzecim przybiegła Skofterud - 27,4.

Pozostałe Polki nie zaliczą tego biegu do udanych. Ostatnie miejsce w stawce (52.) zajęła Jaśkowiec, tuż przed nią uplasowała się Marcisz - obie ponad pięć minut gorzej od Kowalczyk. Tylko cztery minuty straciła Maciuszek, która była 49.

Broniąca "Kryształowej Kuli" narciarka z Kasiny Wielkiej ma więc bardzo miłe wspomnienia z Rogli. W 2009 roku wygrała tam bieg na 15 km i zajęła drugie miejsce w zmaganiach sprinterskich.

W niedzielę będzie miała szansę na kolejny dobry występ w sprincie, który zostanie rozegrany techniką dowolną.

Wyniki - 15 km techniką klasyczną:

 1. Justyna Kowalczyk (Polska)     32.49,7 
 2. Therese Johaug (Norwegia)    strata 22,1 
 3. Vibeke Skofterud (Norwegia)      27,4
 4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)    47,6
 5. Julia Iwanowa (Rosja)         57,0
 6. Alija Iksanowa (Rosja)         58,9
 7. Polina Medwedewa (Rosja)        59,5 
 8. Masako Ishida (Japonia)       1.00,5 
 9. Astrid Jacobsen (Norwegia)      1.03,7
10. Krista Lahteenmaki (Finlandia)    1.13,0
...
49. Paulina Maciuszek (Polska)      4.07,9
51. Ewelina Marcisz (Polska)       5.16,2
52. Sylwia Jaśkowiec (Polska)      5.16,3

klasyfikacja PŚ (po 9 z 37 zawodów):

 1. Marit Bjoergen (Norwegia)     582 pkt
 2. Vibeke Skofterud (Norwegia)    479
 3. Therese Johaug (Norwegia)     471
 4. Kikkan Randall (USA)        423
 5. Justyna Kowalczyk (Polska)     390
 6. Charlotte Kalla (Szwecja)     342
 7. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)  237
 8. Marthe Kristoffersen (Norwegia)  223
 9. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 201
10. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 199

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje