Reklama

Reklama

Marit Bjoergen: Bez Justyny Kowalczyk byłoby nudno

- Bez Justyny Kowalczyk cykl Pucharu Świata w biegach narciarskich byłby nudny, bo całkiem zdominowany przez Norweżki - uważa Marit Bjoergen, trzykrotna złota medalistka olimpijska i ośmiokrotna mistrzyni globu. W sobotę w Gaellivare inauguracja nowego sezonu.

Norwescy dziennikarze obliczyli, że w ubiegłym sezonie w 13 biegach dystansowych z 39 miejsc na podium aż 30 podzieliła między siebie "wielka trójka" - Bjoergen - 13, Therese Johaug - 10 i Justyna Kowalczyk - siedem. Pozostałe dziewięć zajęły... inne Norweżki.

"Wielkie kiedyś nacje narciarskie, jak Niemcy, Rosja czy Włochy nie miały żadnej reprezentantki w pierwszej trójce rywalizacji na dystansach, a w sprincie tylko Rosjanki stanęły na podium, lecz nie na najwyższym stopniu" - podkreślił dziennik "Verdens Gang".

Reklama

"Kibiców zaczyna nudzić oglądanie ciągle tych samych zawodniczek na podium. Chyba tylko dzięki Justynie i jej rywalizacji z nami Puchar Świata jest emocjonujący. Problemem jednak w tym, że Polacy, którzy stanowią 40 procent telewizyjnej widowni biegów, posiadają tylko jedną biegaczkę na tak wysokim poziomie i kiedy Kowalczyk zakończy karierę, to dyscyplina ta przestanie ich interesować" - powiedziała w rozmowie z gazetą Bjoergen.

Zaznaczyła, że z drugiej strony trudno oczekiwać od niej i jej rodaczek, że pozwolą wygrywać innym, ale już norweskiej federacji powinno zależeć na pomocy dla innych krajów, aby zawody PŚ nie stały się mistrzostwami kraju.

"Szczególnie duże znaczenie mają Niemcy, ponieważ właśnie z tego kraju wywodzą się główni sponsorzy międzynarodowej federacji narciarskiej, a bez nich biegi narciarskie staną się niczym" - przyznała.

Norweski związek już wiosną nawiązał współpracę z niemiecką federacją na poziomie juniorów, a te grupy z obu krajów odbyły trzy wspólne zgrupowania.

Trenerka kadry norweskich juniorek Brit Baldishol choć przyznała, że chęć pomocy w szkoleniu rywali brzmi dość dziwnie, to nadrzędnym celem jest dobro całej dyscypliny.

"Musimy myśleć p przyszłości biegów narciarskich. Oglądanie tych samych zawodniczek na podium na każdych zawodach przestaje być interesujące i nie chcemy podcinać gałęzi, na której siedzimy, nawet jeżeli jest wygodnie" - zauważyła.

Zapraszamy na relację na żywo z biegu na 10 km techniką dowolną w Gaellivare

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama