Reklama

Reklama

Kowalczyk trzecia w PŚ w sprincie w Rybińsku!

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w sprincie PŚ w Rybińsku i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej!

Justyna Kowalczyk dopisała sobie do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 60 pkt i umocniła się na prowadzeniu!

Sprint w Rybińsku zwyciężyła Słowenka Vesna Fabjan przed swą rodaczką Katja Visnar. Po raz pierwszy w historii biegów narciarskich najwyższe dwa stopnie podium Pucharu Świata zdobywają Słowenki.

W finale Justyna Kowalczyk ruszała ze skrajnej, zewnętrznej pozycji, więc do pierwszego zakrętu w lewo miała stosunkowo najdalszą drogę. Najlepiej wystartowały Słowenki Katja Visnar i Vesna Fabjan. Później Polkę zamknęły jeszcze na piątej pozycji Włoszki - Follis i Magda Genuin. "Królowa Nart" nie poddała się jednak, tylko na podbiegu przyspieszyła z całych sił i dzięki temu awansowała na trzecią pozycję. Tuż przed metą wyprzedziła nawet Fabjan i wydawało się, że Polka finiszowała jako druga, okazało się jednak po analizie zapisu fotokomórki, że Słowenka o ułamek sekundy była szybsza.

Reklama

W rannej sesji Justyna Kowalczyk o 1,5 s wyprzedziła Francuzkę Laure Barthelemy uzyskując czwarty czas (2.57,44) eliminacji sprintu techniką dowolną. Najszybsza była Słowenka Katja Visnar - 2.52,01. W ćwierćfinałach z kolei najlepiej wypadła Justyna.

O ile przerwa między eliminacjami a ćwierćfinałami wynosiła półtorej godziny i zawodniczki mogły zregenerować siły, to na odsapnięcie przed półfinałem miały zaledwie 20 minut! Kowalczyk w półfinale tylko na moment oddała prowadzenie Słowence Katji Visnar, by przy pierwszym podbiegu ją wyprzedzić. Półfinał Polka wygrała z czasem 2:55,08 minuty!

W półfinale, na finiszu Kowalczyk i Visnar osiągnęły sporą przewagę nad resztą stawki. Linię mety jako pierwsza przekroczyła "Królowa Nart", która o 0,8 sekundy wyprzedziła Słowenkę. Trzecia była Włoszka Marianna Longa, ze stratą 1,7 sekundy do Polki.

Drugi półfinał był wolniejszy o trzy sekundy. Wygrała go Włoszka Magda Genuin czasem 2:58,01 minuty.

W ubiegłym roku w konkurencji sprintu podopieczna Aleksandra Wierietielnego była w Rybińsku trzecia. W piątek w Rybińsku Justyna Kowalczyk była bezkonkurencyjna w biegu łączonym 5+5 km.

Już nawet Norwegowie mają świadomość, że wobec wycofania się Bjoergen ze startów w rosyjskim PŚ, szanse na dogonienie Polki w Pucharze Świata są minimalne. Sprinty nie są największą domeną "Królowej Nart", ale w Rybińsku nie ma nie tylko Bjoergen, ale też szybkich Szwedek na czele z Charlotte Kallą.

Wyniki sprintu w Rybińsku:

1. Vesna Fabjan (Słowenia) 2.54,3

2. Katja Visnar (Słowenia) 0,7

3. Justyna Kowalczyk (Polska) 0,7

4. Magda Genuin (Włochy) 2,2

5. Arianna Follis (Włochy) 2,3

6. Marianna Longa (Włochy) 8,8

Klasyfikacja generalna PŚ po 23 z 31 zawodów:

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1576 pkt

2. Arianna Follis (Włochy) 975

3. Marit Bjoergen (Norwegia) 922

4. Marianna Longa (Włochy) 888

5. Petra Majdic (Słowenia) 864

6. Therese Johaug (Norwegia) 812

7. Charlotte Kalla (Szwecja) 755

8. Riitta-Liisa Roponen (Finlandia) 504

9. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 493

10. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 488

..

60. Paulina Maciuszek (Polska) 45

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje