Reklama

Reklama

Kowalczyk nie jest już liderką Tour de Ski

Rosjanka Natalia Korostieliewa wygrała w Pradze sprint na 1,2 km techniką dowolną, czwarty etap cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale i straciła prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz piątej w poniedziałek Finki Aino-Kaisy Saarinen.

W trzech poprzednich zawodach Kowalczyk stanęła na podium, w tym była druga w niedzielnym sprincie "klasykiem" w Oberhofie. W poniedziałek spisała się słabiej, choć eliminacje służące do wyłonienia "30" najlepszych na to nie wskazywały - uzyskała czwarty wynik.

Problemy zaczęły się tuż po starcie do biegu ćwierćfinałowego. Polka została kilka metrów za rywalkami, które zamknęły jej drogę. Długo była ostatnia i mimo że popisała się mocnym finiszem, to zdołała przesunąć się jedynie na czwarte miejsce.

Przez chwilę wydawało się, że ratunkiem dla Kowalczyk będzie czas, który uzyskała. Szans na awans jako tzw. szczęśliwa przegrana pozbawiły jej jednak ... Aino-Kaisa Saarinen i Petra Majdic, czyli najgroźniejsze rywalki w walce o końcowy triumf. Ostatecznie Polka została sklasyfikowana na 19. miejscu. Oznacza to bonifikatę 12 sekund do czasu łącznego Tour de Ski oraz 12 pkt Pucharu Świata.

Reklama

Majdic, najlepsza w ostatnim czasie specjalistka od sprintu, odpadła w półfinale. Saarinen była piąta w finale, dzięki czemu zniwelowała 4,3 straty do Polki w klasyfikacji generalnej TdS i została liderką.

Na półmetku tegorocznego TdS wyprzedza Kowalczyk o 24,9. Trzecia - ze stratą 29,7 do liderki - jest Majdic, a dwie sekundy gorszy czas od niej ma Włoszka Arianna Follis. Sporo straciła w poniedziałek Norweżka Kristin Stoermer Steira, która nie przebrnęła eliminacji i spadła z trzeciej na szóstą pozycję.

W stolicy Czech najlepszą była Korostieliewa, która w finale wyprzedziła Norweżkę Celine Brun-Lie oraz Słowaczkę Alenę Prochazkovą.

W klasyfikacji Pucharu Świata Kowalczyk utrzymała prowadzenie, ale jej przewaga nad Majdic zmalała do siedmiu punktów. Trzecia Saarinen traci do Polki 80 pkt.

Wtorek to pierwszy w tym rok dzień, w którym biegaczki nie będą startować. Z Pragi udadzą się do Włoch, gdzie odbędzie się druga połowa TdS, złożona wyłącznie z biegów na dłuższych dystansach, co zapewne cieszy Justynę Kowalczyk.

W środę zawodniczki mają bieg techniką dowolną na 16 km z Cortina d'Ampezzo do Dobiacco, z uwzględnieniem na starcie różnic czasowych z dotychczasowych startów. Dzień później pokonają 5 km techniką klasyczną. Kulminacja rywalizacji przypadnie na weekend - w Val di Fiemme najpierw ze startu wspólnego będą rywalizować na 10 km techniką klasyczną, a następnie czeka je dziewięciokilometrowa wspinaczka pod stok Alpe Cermis, na którym zwykle w drugą stronę zjeżdżają alpejczycy.

Wyniki sprintu 1,2 km techniką dowolną:

finał

1. Natalia Korostieliewa (Rosja) 2.45,7

2. Celine Brun-Lie (Norwegia) strata 0,9

3. Alena Prochazkova (Słowacja) 2,2

4. Arianna Follis (Włochy) 2,7

5. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 10,0

6. Vesna Fabjan (Słowenia) 20,5

..

7. Petra Majdic (Słowenia) odpadła w półfinale

..

19. Justyna Kowalczyk (Polska) odpadła w ćwierćfinale

Klasyfikacja generalna Tour de Ski (po 4 z 8 etapów):

1. Saarinen 40.16,3

2. Kowalczyk strata 24,9

3. Majdic 29,7

4. Follis 31,7

5. Korostieliewa 45,2

6. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 1.13,7

Klasyfikacja Pucharu Świata:

1. Kowalczyk 548 pkt

2. Majdic 541

3. Saarinen 468

4. Marit Bjoergen (Norwegia) 447

5. Korostieliewa 365

6. Follis 285

..

77. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 8

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje