Reklama

Reklama

Kowalczyk na drugim miejscu w sprincie w Libercu

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w finale sprintu techniką klasyczną na 850 metrów w zawodach Pucharu Świata w Libercu, zwiększając swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Wygrała Finka Mona-Lisa Malvalehto.

Bieg finałowy rozpoczął się pechowo dla naszej reprezentantki. Przy wyjeździe z torów zderzyła się z Maiken Caspersen Fallą, przez co już na starcie traciła. Pecha miała też Ingvild Flugstad Oestberg, która złamała kijek i choć potem nowy został jej dostarczony, to nie miała już szans na włączenie się do walki o zwycięstwo. Od początku bardzo mocne tempo nadawała Malvalehto. Kowalczyk próbowała ją gonić, ale Finka wytrzymała narzucony przez siebie rytm i pewnie wygrała z czasem 2.03,8. Justyna na finiszu musiała jeszcze odpierać ataki Falli i sędziowie dopiero po obejrzeniu fotofiniszu przyznali Polce drugie miejsce. Czwarta była reprezentantka Kanady Daria Gaiazova, piąta Norweżka Celine Brun-Lie, a szósta z prawie półminutową stratą przybiegła Oestberg.

Reklama

Naszą zawodniczkę dopingowała duża grupa kibiców. Fani jeżdżą za Justyną wszędzie, a do Czech to jedna z bliższych wycieczek.

Kowalczyk okazała się najlepsza w biegu półfinałowym, w którym startowała z koalicją norwesko-szwedzką. Justyna naciskana przez rywalki osiągnęła bardzo dobry czas 2.03,9. O 0,1 wyprzedziła Norweżkę Maiken Caspersen Fallę, o 0,3 jej rodaczkę Ingvild Flugstad Oestberg, a o 0,7 kolejną Norweżkę Celine Brun-Lie. Bardzo dobre tempo spowodowało, że wszystkie te biegaczki awansowały do finału, a odpadły tylko Szwedki Ida Ingemarsdotter i Linn Soemskar.

Z pierwszego półfinału przeszły dalej Finka Mona-Lisa Malvalehto i reprezentująca Kanadę Daria Gaiazova.

Polka wygrała również swój bieg ćwierćfinałowy, w którym prowadziła praktycznie od startu do mety. Naciskana na finiszu przez Norweżkę Celine Brun-Lie nie dała się jednak wyprzedzić, osiągając bardzo dobry czas 2.04,4. Brun-Lie straciła 0,6. Bardzo dobre tempo spowodowało, że "szczęśliwymi przegranymi" zostały następne w kolejności Szwedki Magdalena Pajala (strata do Justyny 0,8) i Ida Ingemarsdotter (1,0).

Z innych ćwierćfinałów awans uzyskały: Finka Mona-Lisa Malvalehto, reprezentująca Kanadę Daria Gaiazova (z pierwszego), Niemka Hanna Kolb, Kanadyjka Perianne Jones (z drugiego), Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, Rosjanka Natalia Matwiejewa (z trzeciego) oraz Norweżka Maiken Caspersen Falla i Szwedka Linn Soemskar (z piątego).

Kowalczyk była jedyna Polką, która zakwalifikowała się do fazy finałowej zawodów Libercu. Justyna zajęła drugie miejsce w eliminacjach, ustępując o 3,35 s Fince Monie-Lisie Malvalehto. Pozostałe "Biało-czerwone" nie zmieściły się w czołowej "30", która awansowała do ćwierćfinałów. Agnieszka Szymańczak była 49. (strata 14,95), a Ewelina Marcisz 55. (19,59).

Kowalczyk, która prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, powiększyła swoją przewagę, bo w sprincie w Libercu nie wystąpiła ani Norweżka Therese Johaug, ani jej rodaczka Marit Bjoergen. Ta druga, po grudniowych problemach z sercem, na pucharowe trasy planuje wrócić we francuskim La Clusaz 19 stycznia.

Wyniki sprintu techniką klasyczną:

 1. Mona-Lisa Malvalehto (Finlandia           2.03,8

 2. Justyna Kowalczyk (Polska)            strata 1,7 s

 3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)   ten sam czas

 4. Daria Gaiazova (Kanada)             ten sam czas

 5. Celine Brun-Lie (Norwegia)                   4,5

 6. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)        29,6

...

49. Agnieszka Szymańczak (Polska)

55. Ewelina Marcisz (Polska)

Klasyfikacja generalna PŚ:

 1. Justyna Kowalczyk (Polska)         1302 pkt

 2. Therese Johaug (Norwegia)           852

 3. Kikkan Randall (USA)                774

 4. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  702

 5. Anne Kylloenen (Finlandia)          619

 6. Heidi Weng (Norwegia)               575

 7. Krista Lahteenmaki (Finlandia)      545

 8. Marit Bjoergen (Norwegia)           450

 9. Denise Herrmann (Niemcy)            426

10. Astrid Jacobsen (Norwegia)          424

...

95. Paulina Maciuszek (Polska)            7

Klasyfikacja sprintów:

 1. Kikkan Randall (USA)                  256

 2. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)     240

 3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)  189

 4. Mona-Lisa Malvalehto (Finlandia)      169

 5. Justyna Kowalczyk (Polska)            154

Dowiedz się więcej na temat: PŚ w biegach narciarskich | Justyna Kowalczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje