Reklama

Reklama

Kowalczyk druga w Lahti! Wreszcie pokonała Bjoergen!

Justyna Kowalczyk po wspaniałym finiszu zajęła drugie miejsce w biegu łączonym 5+5 km w ramach Pucharu Świata w Lahti.

Były to pierwsze zawody po zakończonych przed tygodniem mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym w Oslo.

Justyna Kowalczyk długo uciekała ze zwyciężczynią na dystansie 30 km MŚ - Therese Johaug, ale na finiszu minimalnie szybsza okazała się Norweżka. Triumfatorkę wyłoniono dopiero po analizie zapisu fotokomórki. Początkowo na tablicy wyników pojawiło się nawet, że wygrała Polka, ale fotokomórka dowiodła, że o ile nartami linię mety przekroczyły zawodniczki równiutko, to but Norweżki na mecie znalazł się o ułamek sekundy wcześniej.

Reklama

Trzecie miejsce zajęła Włoszka Arianna Follis ze stratą 23,4 sekundy.

Marit Bjoergen, z którą Justynie nie udało się wygrać ani razu na MŚ, upadła po 5 km i do mety dobiegła czwarta ze stratą 37,7 sekundy.

- Bardzo się cieszę, że znowu udało mi się pokonać Justynę. Wyjątkowo dzisiaj to nie było łatwe - powiedziała Johaug na mecie.

"Królowa Nart" z Kasiny Wielkiej jeszcze przed MŚ w Oslo zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W Lahti wystartowały również dwie inne Polki. Paulina Maciuszek była 54. ze stratą trzech minut i 10 sekund, a Ewelina Marcisz - 62. tracąc do Johaug trzy minuty i 47 sekund.

Na pierwszym odcinku pomiarowym (po 1.4 km) Justyna Kowalczyk prowadziła przed Marit Bjoergen. Jednak wszystko zmieniało się bardzo szybko. Po dwóch kilometrach prowadziła Johaug, za nią była Bjoergen, a jako trzecia biegła Kowalczyk. Na jednym z ostrych nawrotów po 6 minutach biegu, tuż przed wjazdem na stadion prowadząca Johaug upadła i została wyprzedzona przez Bjoergen z Kowalczyk i kilka innych zawodniczek. Po pierwszej pętli na 2.5 kilometrze prowadziła Bjoergen, tuż za nią jak cień podążała nasza Justyna. Po 3 km Therese Johaug nadrobiła sporą stratę, jaką miała po upadku i wyszła na prowadzenie. Aino Kaisa Saarinen przewodziła w grupie pościgowej. Jednak tempo wyścigu narzucone przez liderki było zbyt wysokie, aby się mogła zbliżyć i powalczyć o miejsce na podium.

Na pierwszym punkcie bonusowym usytuowanym na 4. km jako pierwsza pojawiła się Bjoergen, a za nią Longa i Johaug. Justyna Kowalczyk odpuściła walkę o dodatkowe punkty zachowując siłę na walkę o zwycięstwo w wyścigu. Na półmetku biegu, po 5 km Marit Bjoergen wywróciła się. Bardzo dużo przez to straciła i przestała się liczyć w wyścigu. Na szóstym kilometrze biegu prowadziła Johaug, za nią podążała Kowalczyk, następnie Follis, Longa i dopiero później Bjoergen. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu (po 6.2 km) Johaug prowadziła z czasem 16:51minuty, a za nią była Kowalczyk ze stratą zaledwie 0,7 sekundy. Bjoergen traciła do prowadzącej dwójki 19 sekund. Na 7. km prowadzące narzuciły wysokie tempo i uciekły reszcie zawodniczek.

Przed wjazdem na ostatnią pętlę prowadzenie objęła Justyna Kowalczyk, lecz szybko wyprzedziła ją Johaug. Bjoergen w walce o wygraną już się nie liczyła. Jej strata wynosiła 24.7 sekundy.

Ostatni bonus na 8. km: pierwsza linię punktu pomiarowego przekroczyła Johaug wyprzedzając Justynę o ułamki sekund. Na ostatnim zjeździe przed wjazdem na stadion Kowalczyk objęła prowadzenie nieznacznie wyprzedzając Johaug. Wydawało się, że tak już zostanie do końca wyścigu. Tuż przed metą Johaug dogoniła Kowalczyk i na ostatnich 200 metrach nastąpiła zaciekła walka o wygraną. Obydwie wpadły na metę. Początkowo na tablicy wyników pojawiło się nawet, że wygrała Polka, ale fotokomórka dowiodła, że o ile nartami linię mety przekroczyły zawodniczki równiutko, to but Norweżki na mecie znalazł się o ułamek sekundy wcześniej. Zwyciężyła Therese Johaug z czasem 25.43.9 Druga na mecie Justyna Kowalczyk z czasem gorszym o zaledwie 0.01 s., trzecia zaś była Arianna Follis która straciła do Johaug 23.5 sekundy. Największa rywalka Justyny Kowalczyk Marit Bjoergen dobiegła do mety na czwartym miejscu ze stratą 38.7 s.

W ten sposób Justyna Kowalczyk powiększyła swoją przewagę nad Marit Bjoergen do 607 punktów i pewnie zmierza po odbiór kolejnej kryształowej kuli w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Puchar Świata w Lahti, bieg łączony 5+5 km

1. Therese Johaug - 25:43,09 min

2. Justyna Kowalczyk - 0,01 s. straty

3. Arianna Follis - 23,4 s. straty

4. Marit Bjoergen - 37,7 s. straty

5. Charlotte Kalla - 37,9 s. straty

6. Marianna Longa - 39,3 s. straty

7. Anna Haag - 40,8 s. straty

8. Aino Kaisa Saarinen - 49,3 s. straty.

...

54. Paulina Maciuszek - 3:10,06 straty

....

61. Ewelina Marcisz - 3:47,5 straty

Maciej Romek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje