Kowalczyk druga w kwalifikacjach, najszybsza Bjoergen

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w kwalifikacjach sprintu, które odbyły się w norweskim Drammen. Najszybsza okazała się Marit Bjoergen.

Reprezentantka gospodarzy na dystansie 1,2 kilometra techniką klasyczną uzyskała czas 3.13,73 i wyprzedziła Polkę o 0,29. Trzecie miejsce zajęła Słowenka Katja Visnar, która straciła do zwyciężczyni 0,36.

Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Norweg Eirik Brandsdal. Maciej Kreczmer był 58. i nie awansował do ćwierćfinałów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk traci 78 punktów do Bjoergen. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego nie ma z Drammen dobrych wspomnień. W ubiegłym roku rozegrano tam między innymi sprint techniką dowolną, a Kowalczyk z powodu złamanego kijka odpadła już w ćwierćfinale.

W tym sezonie w sprincie techniką klasyczną rywalizowano wcześniej czterokrotnie. W listopadzie w Kuusamo narciarkę z Kasiny Wielkiej sklasyfikowano na 13. miejscu, ale w sylwestra w trzecim etapie prestiżowego Tour de Ski i trzy tygodnie później w estońskiej miejscowości Otepaeae była już najlepsza. Ostatnie zmagania w tej konkurencji odbyły się w niedzielę w Lahti. Polka zajęła trzecią lokatę, a wygrała rewelacyjna Bjoergen.

Łącznie ze środowym biegiem do zakończenia cyklu pozostało już tylko sześć startów. W trzech ostatnich latach po "Kryształową Kulę" sięgnęła Kowalczyk, a żadna zawodniczka nie zdobyła tego trofeum cztery razy z rzędu.