Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk wystartuje w norweskim Lillehammer - "jaskini lwa"

Justyna Kowalczyk w "jaskini lwa", norweskim Lillehammer! To tam, w ojczyźnie największych rywalek, czekają Polkę trzy starty w trzy dni. Zacznie w piątek od sprintu techniką dowolną.

"Bardzo lubię Lillehammer. Piękne miejsce, trudne trasy i ludzie, którzy o biegówkach wiedzą wszystko!" - w ten sposób Kowalczyk powitała śledzących jej profil na Facebooku po pierwszych treningach w Norwegii.

Kowalczyk w sobotniej inauguracji PŚ w fińskim Kuusamo zajęła siódme miejsce. Wygrała Norweżka Marit Bjoergen. Dzień później w swojej koronnej konkurencji - 10 km techniką klasyczną - narciarka z Kasiny Wielkiej była czwarta. W wielkim stylu triumfowała zdobywczyni Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Norweżka Therese Johaug.

- Myślałam, że przepaść będzie większa. Wyniszczone ciało, to wyniszczone ciało. Nie da się przeskoczyć. Bolało, ale to dobra pozycja startowa - tak Kowalczyk podsumowała na swoim profilu na Facebooku rywalizację w Kuusamo.

Reklama

Trzy starty w Lillehammer składają się na minicykl. Łącznie będzie można w nim zdobyć aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ, po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

Podopieczną trenera Aleksandra Wierietielnego czeka trudne zadanie. Piątkowy sprint i sobotni bieg na 5 km rozgrywane będą techniką dowolną. Jest ona jej słabszą stroną, a w dodatku w poprzednim sezonie podczas rywalizacji "łyżwą" Polce dokuczały bolące piszczele.

W niedzielę zawodniczki ruszą na trasę biegu pościgowego, z zaliczeniem różnic czasowych po dwóch wcześniejszych startach. Dystans 10 km pokonają jednak techniką klasyczną, co daje Kowalczyk spore szanse na zmniejszenie ewentualnych strat.

Najlepsza polska narciarka ma na koncie 30 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Na norweskiej ziemi zdołała jednak wygrać tylko dwa razy - sprint klasykiem 13 marca w Drammen oraz 7 grudnia tego samego roku w Lillehammer bieg na 10 km techniką klasyczną.

Po zawodach w Norwegii dwukrotna mistrzyni olimpijska przeniesie się do Szwajcarii. W Davos zaplanowano bieg na 15 km techniką klasyczną i sprint dowolną.

Klasyfikacja generalna PŚ (po 2 z 25 zawodów)

kobiety:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)             180 pkt

2. Therese Johaug (Norwegia)             110

3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)   95

4. Justyna Kowalczyk (Polska)             86

5. Katja Visnar (Słowenia)                80

6. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)      66

7. Charlotte Kalla (Szwecja)              60

8. Heidi Weng (Norwegia)                  52

9. Krista Parmakoski (Finlandia)          50

10. Ida Sargent (USA)                     45

Program zawodów PŚ w biegach narciarskich w Lillehammer:

kobiety:

piątek - sprint techniką dowolną

sobota - 5 km techniką dowolną

niedziela - 10 km na dochodzenie techniką klasyczną

mężczyźni:

piątek - sprint techniką dowolną

sobota - 10 km techniką dowolną

niedziela - 15 km na dochodzenie techniką klasyczną

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje