Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk wygrała w Val di Fiemme 8. etap Tour de Ski

Justyna Kowalczyk zwyciężyła w biegu masowym na 10 kilometrów techniką klasyczną przedostatniej konkurencji Tour de Ski. Tuż za Polką do mety dotarła Norweżka Marit Bjoergen, która jednak w sobotę nie była w stanie nawiązać walki z naszą biegaczką.

W Val di Fiemme wystartowało 50 zawodniczek. Na początku wszystkie biegły razem, ale na podejściu tuż przed pierwszym pomiarem czasu na 1,8 km, Kowalczyk i Bjoergen, które zameldowały się na nim właśnie w takiej kolejności, zaczęły zostawiać resztę stawki.

Po drugim pomiarze czasu Polka narzuciła ostre tempo czołówce stawki. Kroku dotrzymywała jej Marit Bjoergen, ale Therese Johaug i Charlote Kalla szybko musiały się pogodzić z myślą, że w Val di Fiemme nie wygrają.

Reklama

Tuż po trzecim pomiarze czasu Kowalczyk zdecydowała się na ucieczkę. Zostawiła w tyle wszystkie biegaczki, tylko Marit Bjoergen próbowała podążać tuż za Polką, która jednak trzymała swoją największą rywalkę na dystans kilku-kilkunastu metrów.

Nerwowo zrobiło się na podbiegu, około kilometra przed metą, gdy Norweżka odrobiła stratę i zaczęła doganiać Justynę. Polka jednak przyspieszyła i znów podjęła próbę ucieczki. Udało się znów zyskać 30 metrów przewagi nad Bjoergen i po heroicznej walce dobiec do mety na pierwszym miejscu z przewagą 7,5 sekundy. Trzecia metę osiągnęla Charlotte Kalla, tracąc do Polki 31 sekund.

Jedenaście i pół sekundy wynosi przewaga Justyny Kowalczyk nad Norweżką Marit Bjoergen przed ostatnim etapem cyklu Tour de Ski, którym będzie w niedzielę dziewięciokilometrowa wspinaczka na szczyt Alpe Cermis w Val di Fiemme.

To najmniejsza różnica między dwiema najlepszymi zawodniczkami przed ostatnim etapem w historii tych zawodów.

Jeśli Kowalczyk zwycięży w niedzielę, zostanie pierwszą narciarką, która triumfowała w tych morderczych zawodach trzykrotnie.

Wyniki ósmego etapu Tour de Ski (10 km techniką klasyczną):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 25.49,8

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 7,5

3. Charlotte Kalla (Szwecja) 31,0

4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 33,6

5. Julia Iwanowa (Rosja) 42,3

6. Katrin Zeller (Niemcy) 46,5

7. Masako Ishida (Japonia) 47,1

8. Polina Medwedewa (Rosja) 48,0

9. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 49,2

10. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 49,9

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 8 z 9 etapów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 2:17.36,0

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 11,5

3. Therese Johaug (Norwegia) 4.49,1

4. Charlotte Kalla (Szwecja) 6.02,8

5. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 6.14,4

6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 6.35,6

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje