Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk wygrała sprint w Sztokholmie

Justyna Kowalczyk wygrała sprint techniką klasyczną na dystansie 1,1 kilometra w Sztokholmie, zaliczany do Pucharu Świata. Wcześniej Polka zajęła piąte miejsce w eliminacjach, a następnie wygrała ćwierćfinał i półfinał.

Polka już wcześniej zapewniła sobie "Kryształową Kulę" za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2012/13. W klasyfikacji generalnej sprintów zajęła drugą pozycję za Amerykanką Kikkan Randall. Był to ostatni sprint sezonu.

Finał

Bieg finałowy Kowalczyk rozpoczęła słabo, ale już na pierwszym podbiegu zaczęła odrabiać straty do rywalek. Mocny atak Polki pozwolił jej objąć prowadzenie przed ostrym zakrętem i było to słuszne posunięcie, gdyż upadła tam jedna z Finek, podczas gdy Kowalczyk była już z przodu. 

Przewaga Polki nad rywalkami była duża. Jeszcze próbowała się zerwać słynna Norweżka Marit Bjoergen, ale nie miała szans z bezkonkurencyjną Kowalczyk, która od ćwierćfinału wygrała wszystkie biegi.

Reklama

Nasza zawodniczka wyprzedziła Bjoergen o 2,2 s. Trzecia Finka Kerttu Niskanen straciła do niej 3,1 s. Czwarta była Anna Kylloenen z Finlandii, piąta - Katja Visnar ze Słowenii, a szósta - kolejna Finka Mona-Lisa Malvalehto.

- Nie były to bardzo trudne zawody dla mnie. Wszystko było dziś wspaniałe - powiedziała tuż po biegu rozradowana Kowalczyk.

To 28. zwycięstwo podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego w zawodach Pucharu Świata.

Pogratuluj Justynie sukcesu!

Półfinały

Kowalczyk w biegu półfinałowym prowadziła niemal od początku do końca. Był moment strachu o upadek na pierwszym zakręcie, w który zawodniczki wchodziły bardzo ciasno. Potem Polka wraz ze Słowenką Visnar odskoczyły i dobiegły do mety na dwóch pierwszych pozycjach. Jako trzecia z tego półfinału awansowała Niskanen.

Polka niezagrożona minęła linię mety w czasie 2.46,4 i wyprzedziła Visnar o 0,7, a Niskanen o 1,8 s.

Z pierwszego półfinału awansowały: Finka Kylloenen, jej rodaczka Malvalehto i Bjoergen. Ta ostatnia musiała jednak czekać na czasy drugiego półfinału.

Ćwierćfinały

Kowalczyk wystartowała w trzecim biegu ćwierćfinałowym. Jej rywalkami były: Hanna Kolb (Niemcy), Krista Lahteenmaki (Finlandia), Ingvild Oestberg (Norwegia), Laurien Van der Graaff (Szwajcaria) i Holly Brooks (USA).

Polka wystartowała spokojnie, ale już po chwili wysunęła się na czoło. Próbowała dotrzymywać jej kroku Oestberg, ale i ona niedługo odpadła. Bieg nie miał wielkiej historii, gdyż Kowalczyk spokojnie utrzymała prowadzenie do końca i wraz z Oestberg awansowała do półfinału.

Z pierwszego ćwierćfinału awans wywalczyły: Kylloenen i Szwedka Magdalena Pajala; z drugiego: Malvalehto i Bjoergen; z czwartego: Katerina Smutna (Austria), Niskanen i "szczęśliwa przegrana" Charlotte Kalla (Szwecja); z piątego: Visnar, Ida Ingemarsdotter (Szwecja) i Aurore Jean (Francja).

Zobacz zapis relacji z rywalizacji w sprincie


Eliminacje

Najlepszą w kwalifikacjach okazała się Kylloenen, która uzyskała 2.45,63. Za nią uplasowały się jej rodaczka Niskanen (straciła 1,74 s), Słowenka Visnar (2,01), reprezentantka Kanady Daria Gaiazova (2,24) i Kowalczyk (2,63). Na 17. miejscu znalazła się Bjoergen, która była gorsza od Kylloenen o 6,99, a na 21. jej rodaczka Therese Johaug (8,32). 22. pozycję zajęła Kikkan Randall, najlepsza sprinterka sezonu, która straciła 8,5 s do pierwszej Finki.

Poza "30", która zakwalifikowała się do ćwierćfinałów, znalazły się m.in: Norweżki Heidi Weng i Celine Brun-Lie, Amerykanka Jessica Diggins, Szwedka Emma Wiken, Finka Riikka Sarasoja-Lilja, czy Rosjanka Julia Czekaliowa.

Zawody w Sztokholmie rozpoczęły finał Pucharu Świata w biegach narciarskich. W środowym sprincie oraz w dwóch kolejnych biegach już w Falun zwycięzca otrzymuje 50 punktów, drugi na mecie - 46, a trzeci - 43.

Do ostatniego etapu - biegu na dochodzenie techniką dowolną - zawodnicy przystąpią z zachowaniem różnic czasowych uzyskanych w trzech poprzednich startach. Kto linię mety minie jako pierwszy, otrzyma aż 200 pkt, za drugą lokatę przewidziano 160, a za trzecią - 120.

Kalendarz finałowych zawodów w PŚ 2012-13:

22 marca - 2,5 km (kobiety) i 3,3 km (mężczyźni) techniką dowolną

23 marca - 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni) techniką klasyczną ze st. wspólnego

24 marca - 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni) techniką dowolną na dochodzenie

Wyniki sprintu techniką klasyczną

1. Justyna Kowalczyk (Polska)             2.45,8

2. Marit Bjoergen (Norwegia)          strata 2,2 s

3. Kerttu Niskanen (Finlandia)               3,1

4. Anne Kylloenen (Finlandia)                5,0

5. Katja Visnar (Słowenia)                   9,3

6. Mona-Lisa Malvalehto (Finlandia)         25,4

Klasyfikacja generalna PŚ (po 26 z 29 zawodów)

1. Justyna Kowalczyk (Polska)         1940 pkt

2. Therese Johaug (Norwegia)          1273

3. Kikkan Randall (USA)               1063

4. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  998

5. Heidi Weng (Norwegia)               908

6. Anne Kylloenen (Finlandia)          889

7. Marit Bjoergen(Norwegia)            848

8. Charlotte Kalla (Szwecja)           642

9. Krista Lahteenamaki (Finlandia)     640

 10. Astrid Jacobsen (Norwegia)          630

...

109. Paulina Maciuszek (Polska)            7

Klasyfikacja końcowa w sprincie (po 10 zawodach)

1. Kikkan Randall (USA)                  542

2. Justyna Kowalczyk (Polska)            430

3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)  294

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje