Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk tuż za podium w finale sprintu mistrzostw świata

Justyna Kowalczyk zajęła 4. miejsce w finale sprintu techniką klasyczną mistrzostw świata w szwedzkim Falun. Złoty medal wywalczyła wielka faworytka Norweżka Marit Bjoergen.

Kowalczyk dotarła do finału w pięknym stylu. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego wygrała eliminacje, a także swoje biegi w ćwierćfinale i półfinale.

Walkę o medale Polka stoczyła z koalicją Skandynawek. W finale, oprócz Kowalczyk, wystąpiły bowiem cztery Norweżki: Marit Bjoergen, Maiken Caspersen Falla, Ingvild Flugstad Oestberg i Kari Vikhagen Gjeitnes oraz Szwedka Stina Nilsson.

Kowalczyk znów zaspała na starcie i przez to spadła na ostatnie miejsce. Na pierwszym podbiegu, gdzie Polka wypracowywała przewagę, nie mogła się "przebić" do ścisłej czołówki. Dopiero na drugim wzniesieniu przesunęła się o dwie pozycje do przodu, na czwartą lokatę.

Reklama

Na ostatnim podbiegu Kowalczyk znów "szarpnęła", ale rywalki również pokazały, że są silne. Na ostatniej prostej na prowadzeniu była Bjoergen i nie oddała go już do końca. Norweżka uzyskała czas 3.26,63. Srebro wywalczyła reprezentantka gospodarzy Nilsson, która straciła do triumfatorki 0,42 s.

Kowalczyk stoczyła heroiczną walkę o brązowy medal z Fallą. Polka dała z siebie wszystko, ale to nie wystarczyło, żeby stanąć na najniższym stopniu podium. Falla przybiegła na metę blisko sekundę za Bjoergen. Kowalczyk straciła do mistrzyni świata 1,43 s.

- Zaspałam start i przez to musiałam "szukać" toru. Na podbiegach i na zjazdach byłam czwarta, a powinnam być w czołówce, żeby walczyć o medal. Z jednej strony cieszę się z tego czwartego miejsca, ale z drugiej to bym się pobeczała - powiedziała Kowalczyk przed kamerami TVP.

Bjoergen zdobyła 20. medal mistrzostwa świata, a 13. złoty. Łącznie z igrzyskami olimpijskimi ma w dorobku 30 krążków największych imprez.

W ćwierćfinale sprintu w Falun odpadła Ewelina Marcisz, a w eliminacjach dwie pozostałe reprezentantki Polski - Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska.

Bjoergen znowu pierwsza. Dyskutuj na forum

Wyniki finału sprintu techniką klasyczną MŚ w Falun:


1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3.26,63
2. Stina Nilsson (Szwecja) strata 0,42 s
3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) +0,99
4. Justyna Kowalczyk (Polska) +1,43
5. Kari Vikhagen Gjeitnes (Norwegia) +6,10
6. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +10,47


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL