Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk przegrała z nartami. Triumf Bjoergen

Wracająca po problemach zdrowotnych Norweżka Marit Bjoergen wygrała bieg na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego we francuskim La Clusaz. Justyna Kowalczyk przegrała ze smarowaniem. Pod koniec rywalizacji musiała się zatrzymać, by oczyścić narty ze śniegu i straciła szansę na wygraną. Polka zajęła trzecie miejsce.


Reklama

Przed rozpoczęciem rywalizacji trener Justyny Aleksander Wierietielny trochę narzekał, że trasa w La Clusaz nie jest wymarzona dla jego podopiecznej - zbyt płaska, mało podbiegów, na których Polka zwykle ucieka rywalkom.

Najgroźniejsza rywalka obchodzącej dziś 30. urodziny Justyny Kowalczyk - Bjoergen wróciła dziś do rywalizacji po 47-dniowej przerwie.

Norweska biegaczka ostatni raz startowała w zawodach PŚ w dniach 30 listopada-2 grudnia w fińskim Kuusamo, gdzie wygrała mini tour "Ruka Triple". Po powrocie do Norwegii ze zgrupowania w Alpach, 22 grudnia wykryto u niej nieprawidłowości w pracy serca i została wycofana ze startu w "Tour de Ski". Kompleksowe badania niczego poważnego jednak nie wykazały.

Bjoergen od początku przesunęła się do przodu i wspólnie z koleżankami pilnowały Kowalczyk. Na jednym ze zjazdów odskoczyły nieco Polka i trzy Norweżki: Bjoergen, Therese Johaug i Heidi Weng.

Kowalczyk przez kilka kilometrów unikała prowadzenia, dając się prowadzić rywalkom z Norwegii. Najczęściej liderką była Johaug.

W punkcie bonusowym po 5,3 kilometra pierwsza była Johaug (15 punktów), tuż za nią Bjoergen (12) i Kowalczyk (10).

Polka wyszła na prowadzenie na jednym z zakrętów i przez chwilę to ona zaczęła dyktować tempo. Za nią jechały Johaug, Bjoergen i Japonka Masako Ishida. Osłabła nieco Weng.


Na jednym z podbiegów odpadła Ishida. Kowalczyk i dwie Norweżki biegły zdecydowania z przodu. Zapowiadał się pasjonujący finisz.

Wtedy stało się coś niespodziewanego. Problem Polki ze smarowaniem sprawił, że Norweżki odjechały. Kowalczyk musiała praktycznie się zatrzymać, by oczyścić narty. Nagła odwilż w La Clusaz sprawiła dziś olbrzymie problemy z nartami nie tylko Polce, ale także innym zawodniczkom.

Do mety Justyna dojechała jako trzecia ze stratą 18 sekund do zwyciężczyni. Wygrała Bjoergen o 2,7 s przed Johaug.

Kowalczyk po raz 55. stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Utytułowana Norweżka wygrała w tym sezonie wszystkie biegi, w których wzięła udział.

Gdy Justyna pojawiła się na podium, kibice odśpiewali jej "Sto lat..." z okazji 30. urodzin, które przypadają dzisiaj.

Kowalczyk pewnie zmierza po czwartą Kryształową Kulę. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata drugą Johaug wyprzedza o 425 pkt, a siódmą Bjoergen o 810.

Zobacz zapis relacji z biegu na 10 km w La Clusaz!

Forum: Jak oceniasz dzisiejszy bieg?

Dziś urodziny Justyny. Złóż życzenia naszej mistrzyni!

Wyniki biegu na 10 km techniką klasyczną:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)      27,04.6

2. Therese Johaug (Norwegia)      strata 2,7

3. Justyna Kowalczyk (Polska)      18

4. Masako Ishida (Japonia)      18,2

5. Heidi Weng (Norwegia)      43,6

6. Anne Kylloenen (Finlandia)     49,4

7. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)      50,3

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)         50,3

9. Kerttu Niskanen (Finlandia)             54,5

10. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 1.01,2

Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata w biegach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje