Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk o planach na nowy sezon

Justyna Kowalczyk intensywnie przygotowuje się do nowego sezonu biegów narciarskich. Dwukrotna mistrzyni olimpijska ma za sobą zgrupowanie w Zakopanem, a teraz przebywa w Norwegii. Biegaczka powiedziała, że ona i jej trener mają już opracowany scenariusz startów w nadchodzącym sezonie. Podkreśla, że jest bardzo zadowolona ze startów w maratonach, choć - jak sama przyznaje - dostała też lekcję pokory.

Kowalczyk pod Tatrami biegała po kilka godzin na trasie nartorolkowej, dużo czasu spędzała też na rowerze. Treningi, nawet te przeprowadzone w ulewnym deszczu czy niskiej temperaturze, kończyła z uśmiechem, którego - jak mówiła - często brakowało jej w sezonie startowym.

- Tę chmurkę, którą niektórzy widzieli w moim spojrzeniu, udało się przegnać. Może to ten tatrzański wiatr halny, a poważnie, to jak każdy mam mniejsze lub większe kłopoty, ale i też bywają duże radości. Teraz akurat ten bilans wychodzi na plus, więc chmury przegnane i nawet deszcz tego nie zmieni - zapewniła multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w biegach narciarskich.

Reklama

Dodała bardzo cieszy ją coraz lepszy stan zdrowia. - Takie rzeczy jak kontuzje czy choroby zawsze spędzają sen z powiek i są przykre, bo wpływają na wszystko, nie tylko na wyniki. Teraz jednak lekarz znalazł drogę, którą chce obrać, aby leczyć moją nogę i gdy z innych rzeczy też się wygrzebałam - jest naprawdę bardzo, bardzo fajnie - dodała.

Zapytana, czy powrót radości z biegania przełoży się np. na coraz większą intensywność zajęć odpowiedziała, że pewnie by tak było, gdyby nie... trener. - Czasem krzyczał za mną: nie poddawaj się, biegnij wolno! On doskonale wie, że dla mnie utrzymanie takiego tempa to zdecydowanie większy wysiłek - przyznała ze śmiechem.

Pod Tatrami miała przede wszystkim skupić się na "wytrzymałości, wrócić do techniki, ale nie szarżować". Czyli marszobiegi po górach nie wchodziły w grę? - Nie, chociażby dlatego, że na wielu szlakach leżał jeszcze śnieg, a do tego pogoda była zmienna. Zostały więc nartorolki i bieganiu +na nogach+ oraz wielokilometrowe wyprawy rowerowe - wyliczała zawodniczka z Kasiny Wielkiej.

Minione dwa sezony były dla niej trudne. Coraz częściej mówiła, że stoi przed trudnymi decyzjami. Gdy ogłosiła, że jednak będzie startowała w kolejnych dwóch sezonach, nie tylko kibice odczuli ulgę. - No może nie wszyscy, ale wielu okazało radość. Ja sama też, bo to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja. No i powiem szczerze - innego życia póki co nie pamiętam. Nie zawsze jest łatwo, a mimo to treningi i starty budzą we mnie same dobre skojarzenia, więc pomyślałam - dlaczego mam z tego rezygnować, skoro jeszcze mogę - przyznała.

Dodała, że ostatnich przykrych doświadczeń wyniosła wiele. - Nauczyły mnie dużo i dały pewną bazę, która mam nadzieję przyniesie coś nowego, dobrego - zaznaczyła.

W nadchodzącym sezonie Kowalczyk będzie starała się, jak to określiła, zachować cały wachlarz startów w konkurencjach rozgrywanych techniką klasyczną. - Każdy +klasyk+ będzie dla mnie fajny, chociaż na igrzyskach w 2018 roku planuję starty na 30 km i w sprincie, którego moim zdaniem nie należy skreślać, bo np. w ubiegłym roku byłam w nim na MŚ w Falun czwarta. Być może więc i w Korei uda mi się go wykonać na naprawdę dobrym poziomie - nadmieniła.

Biegaczka powiedziała, że ona i jej trener mają już opracowany scenariusz startów w nadchodzącym sezonie. - Kalendarz Pucharu Świata nie jest wprawdzie do końca znany, ale plany i to od samego początku już są. Będą to np. bardzo mocno obsadzone zawody w Norwegii i Finlandii, no a potem już pucharowy cykl Ruka Triple i chyba tydzień później Lillehammer - wspomniała.

Przerwa od starów w PŚ  nie oznacza jednak odpoczynku. - Będę wtedy trenowała gdzieś w Alpach albo np. wystartuję w Skandynawii w +dziesiątkach+ klasykiem - poinformowała.

Zawodniczka już wcześniej zapowiedziała, że nie weźmie udziału w Tour de Ski. - W tym czasie pobiegam sobie w mniej prestiżowych imprezach i na pewno wystartuję na 10 km klasykiem w mojej kochanej Otepaeae - zapewniła.

Kowalczyk wybierze się także do Korei Południowej, żeby wziąć udział w próbie przedolimpijskiej w Pyeongchang, gdzie będzie m.in. rozegrany bieg sprinterski techniką klasyczną. - I właśnie ze względu na ten sprint, a przede wszystkim dlatego, że chcę zobaczyć trasy, wybierzemy się tam na kilka dni - powiedziała i od razu dodała, że dystanse, w których wystartuje na igrzyskach, zostały już starannie wybrane.

- Zawsze wychodziłam z takiego założenia, że jak już się jedzie na igrzyska, to trzeba zrobić tam wszystko, co się potrafi najlepiej. Na pewno więc będą +30+ i sprinty, no i co oczywiste - pomogę dziewczynom w sztafecie - podsumowała swoje dwuletnie plany startowe Kowalczyk.

Decyzja o rezygnacji ze startów techniką dowolną przyszła jej łatwo. - Zrezygnowałam i natychmiast poczułam ulgę. Po prostu coraz bardziej bolało i to przede wszystkim na treningach. Teraz, gdy nie muszę już robić tych wszystkich ukierunkowanych na +łyżwę+ ćwiczeń, to z przyjemnością idę sobie pobiegać - podkreśliła.

W ubiegłym sezonie zawodniczka AZS AWF Katowice wystartowała w kilku niezaliczanych do Pucharu Świata biegach długodystansowych. Rozpoczęła też współpracę z norweskim zespołem zawodowym Santander Team. Opinie specjalistów w obu tych sprawach są skrajne.

- Wydaje mi się, że przez te wszystkie lata zapracowałam na to, żeby mi zaufać! To moje nogi, moje ręce i to ja wiem, na co mnie stać. Oczywiście 60-70 km zostaje w mięśniach na dość długo, a organizm im starszy, tym trudniej się regeneruje, ale za to bardzo wiele się nauczyłam - powiedziała Kowalczyk.

Jak zapewniła, dzięki tym startom poznała nie tylko kolejne możliwości własnego organizmu, ale też inną technikę i taktykę rozgrywania biegu. - Tam jest wiele płaskich odcinków i krótkich zjazdów. Zaręczam, że wszystkie maratonki są w tym elemencie kilka razy lepsze niż jakakolwiek zawodniczka z PŚ! Dowiedziałam się o tym już w pierwszych biegach. Co z tego, że byłam najlepsza na podbiegu, jeżeli potem mogłam oglądać tylko plecy czołówki. Z biegu na bieg było jednak lepiej, a to co podpatrzyłam i jeszcze podpatrzę na pewno bardzo się przyda - dodała.

Dostała też lekcję pokory. - Oj tak! Od pierwszego startu to poczułam: przyjechała taka +wielka gwiazda+, no to my jej pokażemy, gdzie jest jej miejsce! No i pokazały jak już mówiłam - plecy - oznajmiła i dodała, że nie "wymiękła", a to pozwoliło nie tylko na nawiązanie walki, ale i poznanie kilku odpowiedzi.

- Na przykład na pytanie, jak można skoordynować ruchy, żeby tak szybko biegać. Poprawiłam to, dodałam swoje podbiegi i zaczęło być dobrze - zwróciła uwagę.

Czterokrotna triumfatorka PŚ nie zgadza się także z opiniami, że udział w tego typu imprezach przeszkadza w startach pucharowych. - Maratony organizowane są zazwyczaj pod koniec sezonu, PŚ już dobiega końca, a ja i tak już nie jestem w stanie startować w każdych zawodach i do tego być ciągle w +trójce+. Poświęcam więc więcej czasu na nowe doświadczenia i uważam, że decyzja o maratonach była fantastyczna - zaznaczyła.

Intensywne starty w sezonie i treningi po jego zakończeniu wręcz wymuszają porządny odpoczynek. Zapytana, jak spędza ten czas Kowalczyk odpowiedziała, że aktywnie. - Lubię się ruszać. To po prostu integralna część mnie, więc tak naprawdę odpoczywam podczas treningów. Gdy się nie ruszam, mam zły humor i za dużo energii, którą często niestety w niepozytywny sposób wyładowuję na innych. Gdy jestem wybiegana, to są i uśmiech, i wypoczynek - zapewniła.

Istotne znaczenie ma też miejsce, w którym trenuje i odpoczywa. W ostatnich latach coraz więcej czasu spędza w Polsce. - Wynik sportowy wynikiem sportowym, ale życie musi się jakoś układać. Trzeba też znaleźć komfort psychiczny i dlatego będę siedzieć u siebie, a nie po hotelach. Nie mieszkam w domu rodzinnym, ale +na swoim+. Rodzice do mnie wieczorkiem przyjeżdżają, brat pracuje niedaleko, więc jest najlepiej jak tylko może być - podkreśliła Kowalczyk.

Dowiedz się więcej na temat: Justyna Kowalczyk | biegi narciarskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje