Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk będzie eksperymentować w Pucharze Świata

W niedzielę w Novym Mescie Justyna Kowalczyk i Agnieszka Szymańczak wystartują w drużynowym sprincie techniką klasyczną. Wcześniej najlepsza polska biegaczka narciarska konsekwentnie omijała tę konkurencję w Pucharze Świata.

Podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego brakuje bezpośredniej rywalizacji. Po rezygnacji z uczestnictwa w Tour de Ski, 5 stycznia wzięła udział w biegu amatorów, którego trasa była analogiczna do ostatniego etapu TdS i także prowadziła pod górę Alpe Cermis.

W najbliższą niedzielę miała wystartować w amatorskim maratonie w Czechach, ale z powodu braku śniegu został on odwołany. Kowalczyk kolejny raz zmuszona była zmienić plany i jej wybór padł na pucharowe sprinty.

Sprinty drużynowe nie mają długiej historii. W PŚ zadebiutowały w sezonie 2000/01, a na igrzyskach odbywały się jedynie w Turynie (2006) i Vancouver (2010). Zawody rozgrywane są w parach. Uczestnicy na zmianę, każdy po trzy razy, pokonują wyznaczoną trasę.

Reklama

Narciarka z Kasiny Wielkiej o starcie w tej konkurencji podczas igrzysk w Soczi zadecyduje dopiero w Rosji. Fakt, że postanowiła rywalizować w Novym Mescie niczego nie przesądza.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk jest ósma, zgromadziła 444 punkty. Prowadzi triumfatorka Tour de Ski Norweżka Therese Johaug 1002, przed rodaczkami Astrid Uhrenholdt Jacobsen 841 i Marit Bjoergen 676.

W sobotę Polka będzie miała okazję zmniejszyć stratę. Na ten dzień zaplanowano indywidualne zmagania w sprincie techniką dowolną, a najlepsze norweskie zawodniczki do Czech nie przyjadą. Zabraknie ich także tydzień później w Szklarskiej Porębie, bo w tym samym czasie będą walczyły w Lillehammer w mistrzostwach kraju.

Program zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Novym Mescie:

sobota, 11 stycznia

kobiety - sprint techniką dowolną (eliminacje 14.00, ćwierćfinały od 16.00)

mężczyźni - sprint techniką dowolną (eliminacje 14.00, ćwierćfinały od 16.00)

niedziela, 12 stycznia

kobiety - sprint drużynowy techniką klasyczną (eliminacje 9.40, ćwierćfinały od 11.40)

mężczyźni - sprint drużynowy techniką klasyczną (eliminacje 9.40, ćwierćfinały od 11.40)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL