Reklama

Reklama

Bjoergen wygrała sprint Pucharu Świata w Lahti

Marit Bjoergen wygrała w Lahti bieg sprinterski techniką klasyczną zaliczany do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk była trzecia.

Kliknij, aby zobaczyć zapis relacji na żywo!

Drugą pozycję zajęła Rosjanka Julia Iwanowa.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Polka traci już 78 punktów do liderującej Norweżki. Do końca sezonu pozostało sześć biegów.

Finał

Justyna Kowalczyk świetnie wystartowała - była pierwsza, a Bjoergen biegła za jej plecami. Do walki włączyła się także bardzo mocna w niedzielę Julia Iwanowa. Ta trójka szybko odskoczyła od rywalek.

Reklama

Kluczowe znaczenie miał stromy zjazd, na którym Justyna wytraciła tempo i pozwoliła wyprzedzić się Norweżce. Z błędu Polki skorzystała także Iwanowa, ale Rosjanka nie wytrzymała tempa Bjoergen i ostatecznie zajęła drugie miejsce. Kowalczyk minęła linię mety na 3. pozycji ze stratą 5,3 sekundy.

- Dzisiaj był mój dzień. Byłam bardzo szybka już w eliminacjach. Jestem bardzo szczęśliwa, bo zyskałam 40 punktów przewagi nad Kowalczyk - cieszyła się na mecie Bjoergen.

Półfinały

W pierwszy półfinale najlepsza była Julia Iwanowa, która bardzo dobrze wystartowała i obroniła się przed atakami Marit Bjoergen. Norweżka została na starcie i musiała biec w drugiej linii, ale przebiła się na drugą pozycję, która zapewniła jej awans do finału.

Justyna nie popełniła tego błędu i podobnie, jak w ćwierćfinale, od startu narzuciła piekielnie mocne tempo. Konsekwentnie powiększała przewagę i na ostatnim ostrym zakręcie mogła bardzo wyhamować, aby nie ryzykować upadku. Dzięki temu część straty do niej zniwelowała druga Kikkan Randall. Amerykanka zbliżyła się do Polki, ale nie na tyle, aby myśleć o pokonaniu rywalki na finiszu.

Ćwierćfinały

Najlepszy czas ćwierćfinałów osiągnęła Marit Bjoergen. Norweżka została nieco na starcie, ale szybko wyszła na prowadzenie i choć podyktowała mocne tempo, to o pierwsze miejsce w swoim biegu musiała walczyć do końca. Stąd bardzo dobry czas - 3:41,7. O dwie sekundy wolniej pobiegła Kikkan Randall, która wygrała 3. ćwierćfinał.

W kolejnym bezkonkurencyjna była Justyna Kowalczyk. Żadna z rywalek nie była w stanie wytrzymać jej tempa i Polka szybko zostawiła pozostałe zawodniki daleko za plecami. Finiszowała samotnie, więc ostatnie metry pokonywała już w tempie treningowym. W efekcie osiągnęła czas o 5 sekund gorszy od wyniku Bjoergen.

Eliminacje

Eliminacje wygrała Norweżka Marit Bjoergen, a Justyna Kowalczyk była druga ze stratą 3 sekund. Trzecia Rosjanka Natalia Majwiejewa straciła do Bjoergen prawie 5 sekund.

Prawie 16 sekund wolniej od swojej rodaczki pobiegła trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej Therese Johaug. W efekcie Norweżka, która w sobotę wygrała bieg łączony, zajęła dopiero 42. miejsce i nie zakwalifikowała do się do ćwierćfinałów.

Wyniki sprintu:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3.38,5

2. Julia Iwanowa (Rosja) strata 0,2

3. Justyna Kowalczyk (Polska) 5,3

4. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 6,7

5. Kikkan Randall (USA) 7,1

6. Anastazja Docenko (Rosja) 13,3

Klasyfikacja PŚ (po 29 z 35 zawodów):

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 2095 pkt

2. Justyna Kowalczyk (Polska) 2017

3. Therese Johaug (Norwegia) 1510

4. Kikkan Randall (USA) 1129

5. Charlotte Kalla (Szwecja) 1080

6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 865

7. Krista Lahteenmaeki (Finlandia) 846

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 822

9. Vibeke Skofterud (Norwegia) 707

10. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 691

Klasyfikacja sprintu (po 11 z 13 zawodów):

1. Kikkan Randall (USA) 604

2. Natalia Matwiejewa (Rosja) 466

3. Maiken Caspersen Falla (Szwecja) 443

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje