Reklama

Reklama

Zwycięstwa Carlsena i Nakamury w prestiżowym turnieju online w szachach

Norweg Magnus Calsen wygrał z Irańczykiem Alirezą Firouzją 2,5:1,5, a Amerykanin Hikaru Nakamura w takim samym stosunku pokonał Holendra Anisha Giriego w trzecim dniu prestiżowego szachowego turnieju online z udziałem czołowych arcymistrzów świata.

W ośmioosobowym turnieju Magnus Carlsen Invitational, organizowanym przez norweskiego mistrza świata, uczestniczy m.in. sześciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

Mistrz globu i lider rankingu FIDE Carlsen (2863), który w minioną środę przegrał z 16-letnim Firouzją (21. FIDE, 2728) w finale internetowego turnieju Banter Blitz Cup 7,5:8,5, w tym razem, w partiach szachów szybkich, pokonał startującego pod flagą FIDE rywala 2,5:1,5. Norweg wygrał białymi pierwszą i trzecią partię, przegrał czarnymi drugą, a czwarta zakończyła się remisem.

Najstarszy w stawce 32-letni Nakamura (18., 2736), lider światowego rankingu blitza, wygrał z Girim (10. 2764) pierwszy pojedynek białymi, trzy kolejne przyniosły remisy, co zapewniło Amerykaninowi wygraną 2,5:1,5.

Reklama

Mecze składają się z czterech partii szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) - zwycięzca otrzymuje 3 pkt, pokonany - 0. W przypadku remisu 2:2, rozstrzyga dogrywka w szachach błyskawicznych (tzw. armagedon - pięć minut dla białych, ale muszą wygrać; cztery dla czarnych i wystarczy im remis) - w tej sytuacji zwycięzca otrzymuje 2 pkt, a pokonany - 1.

Po poniedziałkowych spotkaniach w klasyfikacji generalnej turnieju prowadzi Carlsen - 5 pkt przed Nakamurą - 4 (obaj rozegrali po dwa mecze) oraz Francuzem Maxime’em Vachier-Lagrave, Amerykaninem Fabiano Caruaną i Chińczykiem Lirenem Dingiem (po jednym meczu) - 3 pkt. We wtorek zmierzą się Ding z Caruaną i Vachier-Lagrave z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim.

Rywalizacja w turnieju Magnus Carlsen Invitational odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej zawodnicy rozegrają do 30 kwietnia każdy z każdym czteropartiowe mecze szachów szybkich.

W drugiej najlepszych czterech uczestników zagra w podobnym tempie o zwycięstwo w imprezie systemem pucharowym. Półfinały zaplanowano na 1 i 2 maja, finał - 3 maja. W przypadku remisu 2:2 odbędą się dogrywki: dwie partie (5 min + 3 s), kolejne dwie partie (5+3), a następnie armagedon.

Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów, co jest rekordową kwotą w turniejach online. Zwycięzca otrzyma 70 tys., a kolejni gracze odpowiednio 45, 30, 30, 22,5, 20, 17,5 i 15 tys. dol.

Klasyfikacja po trzech dniach:

1. Carlsen      2 mecze  5 pkt 
2. Nakamura      2     4 
3. Vachier-Lagrave  1     3   
  Caruana      1     3   
  Ding        1     3 
6. Niepomniaszczi   1     0   
  Firouzja      2     0   
 Giri        2     0 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama