Reklama

Reklama

Żagle, czyli życie z wiatrem

W żeglarstwie każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy adrenaliny, którzy chcą w tym sporcie sprawdzić granice swoich możliwości, jak i osoby spragnione spokojnego relaksu na pokładzie jachtu czy żaglówki.

Zainteresowanie żeglarstwem wśród Polaków rośnie z roku na rok. Potwierdzają to statystyki Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty. Nie tylko chcemy żeglować, ale coraz częściej decydujemy się również na zakup własnej łodzi lub żaglówki, choćby najmniejszej. Przybywa również tych, którzy co roku wynajmują sprzęt pływający i spędzają na nim urlop. Ale żeglarstwo to nie tylko sezonowe hobby. Gdy łódki i jachty zawijają do portów, wiele osób spędza wolny czas, przygotowując je do nowego sezonu. Jest to dla nich z jednej strony pewna forma rekreacji, z drugiej zaś sposób na życie i samorealizację.

Reklama

Z wiatrem za żeglarskimi trendami

Uprawianie żeglarstwa, podobnie jak każdego innego sportu, wymaga odpowiedniego przygotowania. I nie chodzi tu jedynie o zadbanie o kondycję fizyczną czy zdobycie wiedzy teoretycznej popartej uprawnieniami. Przed spotkaniem z wodą trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwą odzież. Jej podstawową cechą musi być odporność na wiatr i wodę. Ale sztormiaki, czyli spodnie i szorty, powinny nie tylko chronić nasze ciało, ale również pozwolić mu na swobodne oddychanie. Takie nowoczesne kolekcje ubraniowe zaspokajające priorytetowe potrzeby miłośników wodnych szaleństw oferuje wielu producentów, na przykład Helly Hensen i Henri Lloyd. „Coraz częściej odzież żeglarską szyje się z tzw. materiałów inteligentnych” – mówi Piotr Woźniak, właściciel specjalistycznego sklepu z akcesoriami żeglarskimi Szopeneria.pl. „Takie materiały mogą na przykład reagować na zmianę temperatury. Kurtka czy spodnie będą przepuszczać więcej powietrza, jeśli temperatura otoczenia wzrośnie”.

Wygodnie i bezpiecznie

Na łódce czy jachcie istotne jest nie tylko poczucie komfortu, które daje nam odpowiedni strój składający się z innowacyjnie i pomysłowo uszytej kurtki czy spodni. Równie ważne jest bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy wypływają na mniejsze i większe wody. Zapewni je na przykład nowoczesne obuwie żeglarskie. Buty dla żeglarzy mają większą niż inne modele przyczepność do podłoża, wchłaniają mniej wilgoci i szybciej schną. Można ich z powodzeniem używać nie tylko na pokładzie, ale również po zejściu na suchy ląd. Na wodzie warto chronić się przez udarem słonecznym, nie zapominajmy więc o specjalnych czapkach. Ciepłe bawełniane czapki lub kominiarki przydadzą się z kolei wtedy, gdy żeglujemy już po sezonie lub przy gwałtownym załamaniu pogody podczas sezonu. W trakcie wykonywania codziennych żeglarskich czynności, na przykład operowania żaglami, nasze ręce są narażone na skaleczenia czy otarcia. Ochronią je rękawice wykonane z mocnych, a przy tym nieprzemakalnych i oddychających materiałów. Nie ma niczego przyjemnego we wkładaniu na siebie przemoczonej koszulki czy spodni. Dlatego odzież podczas rejsu najlepiej jest przechowywać w szczelnym i nieprzemakalnym worku żeglarskim lub w specjalnej torbie.

Kamizelki i kapoki

Zanim wyruszymy w rejs, warto też sprawdzić, czy na jachcie mamy kamizelki ratunkowe oraz kamizelki asekuracyjne. A może trzeba będzie kupić w tym roku nowe? Tych pierwszych używamy w sytuacjach alarmowych, więc liczy się każda sekunda. Nowoczesne modele mają często wzór, który umożliwia ich szybkie, wręcz intuicyjne założenie, bez zastanawiania się, gdzie jest góra, a gdzie dół. Niektóre wyposażono również w gwizdek i lampkę. Zgodnie ze standardami powinny mieć naszyte na materiał taśmy odblaskowe. W sprzedaży są również kamizelki pneumatyczne, które napełniają się powietrzem w kilka sekund po zetknięciu z wodą, więc nie ma konieczności ich nadmuchiwania.

To też może się przydać

Mamy odpowiednią odzież i obuwie, na jachcie są kapoki i kamizelki. O czym jeszcze warto pamiętać, zanim puścimy cumy? Na przykład o pościeli, która nie będzie wchłaniała wilgoci, o niewielkiej lodówce, kuchence na paliwo turystyczne i przenośnej toalecie. Dzięki temu na wodzie będziemy mogli żyć równie wygodnie jak na lądzie. Wytrawni żeglarze nie powinni też zapominać o lornetkach, kompasach, barometrach i nawigacji.

Żeglarstwo to sport, który wciąga. Wiele osób po pierwszym rejsie nie potrafi sobie już wyobrazić wakacji spędzonych inaczej niż na wodzie. Aby po takiej wyprawie pozostały w nas same dobre wspomnienia, warto zadbać o przygotowanie odpowiedniej odzieży i wyposażenia na czas rejsu.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy