Reklama

Reklama

Wioślarskie MŚ - osiem polskich osad w Amsterdamie

Osiem polskich osad wioślarskich, w tym dwie w gronie osób niepełnosprawnych, wystąpi w 44. mistrzostwach świata w Amsterdamie (24-31 sierpnia). Największe szanse medalowe szkoleniowcy dają Natalii Madaj i Magdalenie Fularczyk-Kozłowskiej w dwójce podwójnej.

"Jeśli ktoś ma stanąć na podium, to przede wszystkim dwójka podwójna kobiet. Każdy medal więcej będzie superniespodzianką" - ocenił dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk.

Jak zaznaczyła Fularczyk-Kozłowska (LOTTO Bydgostia), to miło słyszeć, że ona i Madaj są zaliczane do faworytek.

"Do występu podchodzimy z pokorą i dystansem, znamy swoją wartość. Nie stresujemy się. Przygotowania do sezonu przebiegały prawie idealnie. Najważniejsze, że bez kontuzji. Czasami były kryzysy, ale wynikały one ze zmęczenia" - powiedziała pochodząca z Wąbrzeźna brązowa medalistka olimpijska z Londynu i mistrzyni świata z Poznania (2009) w dwójce podwójnej z Julią Michalską.

Reklama

W ubiegłorocznych mistrzostwach globu w Korei Południowej wywalczyła brązowy medal z koleżanką klubową Madaj, Joanną Leszczyńską i Sylwią Lewandowską (obie WTW Warszawa). W Amsterdamie wiosłować będzie z Madaj, a Leszczyńska i Lewandowska wraz Marią Springwald (AZS AWF Kraków) i Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa) w czwórce podwójnej.

"To pomysł trenera Marcina Witkowskiego, który taki skład zaproponował w kwietniu. Chociaż mam jak najmilsze wspomnienia z czwórki, to jednak lepiej czuję się w dwójce. Od tej konkurencji zaczęła się moja przygoda" - dodała Fularczyk-Kozłowska, która - tak jak reprezentacja - zakończyła w Wałczu ostatnie zgrupowanie przed wyjazdem do Amsterdamu.

Także w COS-OPO Wałcz odbyła się uroczystość wręczenia nominacji na MŚ. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele klubów, rodziny zawodniczek i zawodników oraz sympatycy wioślarstwa.

Przemysław Abrahamczyk, trener dwójki podwójnej wagi lekkiej Joanna Dorociak i Weronika Deresz (WTW Warszawa)ocenił, że jego podopiecznym brakuje stabilizacji na wysokim poziomie.

"Potrafią znakomicie wiosłować na treningach i regatach. Jednak takie występy są przeplatane słabszą dyspozycją. Pod koniec pierwszej części Joanna i Weronika startowały w zawodach Pucharu Świata w Lucernie, zajmując szóste miejsce. Awans do finału A był, można tak powiedzieć, przepustką do najważniejszej imprezy sezonu. Były też szóste w mistrzostwach Europy" - przypomniał.

W ostatnich latach nie rozgrywano w Amsterdamie regat wysokiej rangi. "Warunki potrafią tam być niesprawiedliwe. Jak zawieje, to zaczynają się dziać przykre niespodzianki. Miejmy nadzieję, że tym razem pogoda będzie dobra, bezwietrzna" - dodał Abrahamczyk.

W dotychczasowych mistrzostwach świata Polacy zdobyli 38 medali - 10 złotych, 14 srebrnych i 14 brązowych. W ostatnich w Korei Południowej na podium stanęła tylko wspomniana czwórka podwójna.

Trochę dłużej, do piątku, pozostaną w Wałczu osady osób niepełnosprawnych z klubu Start Szczecin: w jedynce Leszek Niewiarowski, mieszkaniec wsi Lisi Ogon k. Bydgoszczy, a w dwójce Jolanta Pawlak z Polic i Michał Gadowski ze Szczecina.

"Leszek po wypadku drogowym jest sparaliżowany od pasa, porusza się na wózku. Jola ma od urodzenia sztywny staw biodrowy, natomiast Michał - protezę lewej nogi. Trenują siedem razy w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym na ergometrach wioślarskich, siłowni, pływalni. Od wiosny są już na wodzie" - powiedział PAP trener koordynator kadry wioślarzy niepełnosprawnych Tomasz Kaźmierczak.

Po raz pierwszy niepełnosprawni zawodnicy wystąpili w mistrzostwach świata w 2003 roku. Polacy debiutowali trzy lata później, zdobywając w Anglii na torze Eaton dwa medale - srebrny i brązowy. W sumie mają w dorobku pięć.

"W ubiegłorocznych regatach w Korei Południowej naszych osad nie było z uwagi na koszty. Podobnie mogło być i tym razem. Zaczęliśmy nawet zbierać pieniądze, ale zaniechaliśmy akcję, gdy środki przeznaczyło ministerstwo sportu" - dodał trener.

44. mistrzostwa świata rozpoczną się kwalifikacjami w niedzielę. 28 sierpnia odbędą się wieczorem finały osad niepełnosprawnych, dzień później w konkurencjach nieolimpijskich, a 30 i 31 sierpnia w pozostałych.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Amsterdamie:

kobiety

dwójka podwójna

Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska (LOTTO Bydgostia)

dwójka podwójna wagi lekkiej

Joanna Dorociak, Weronika Deresz (WTW Warszawa)

czwórka podwójna

Joanna Leszczyńska, Sylwia Lewandowska (WTW Warszawa),

Maria Springwald  (AZS AWF Kraków), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa)

mężczyźni

czwórka bez sternika

Rafał Hejmej (Zawisza Bydgoszcz), Damian Rosolski (AZS AWF Gorzów Wlkp.),

Konrad Wojewodzic (Wisła Grudziądz), Piotr Hojka (LOTTO Bydgostia)

czwórka podwójna

Dawid Grabowski (Posnania Poznań), Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk),

Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń), Dariusz Radosz 1986 (LOTTO Bydgostia)

ósemka

Mikołaj Burda (LOTTO Bydgostia)

Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)

Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń)

Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)

Krystian Aranowski (Zawisza Bydgoszcz)

Pior Juszczak (Zawisza Bydgoszcz)

Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz)

osoby niepełnosprawne (wszyscy Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin):

jedynka

Leszek Niewiarowski

dwójka mieszana

Jolanta Pawlak, Michał Gadowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje