Reklama

Wielkie święto paralimpijczyków w Warszawie. Poznaliśmy laureatów tegorocznych Guttmanów

Poniedziałkowy wieczór był jednym z najważniejszych momentów roku dla polskiego środowiska paralimpijskiego. W warszawskim hotelu Double Tree by Hilton odbyła się Gala Guttmany 2023, podczas której uhonorowano najlepszych z najlepszych. Statuetki zostały przyznane w pięciu głównych kategoriach, a także pięciu dodatkowych. Laureata jednej z nich – Inspiracji Roku 2023 – wybrała Interia Sport.

Gala Guttmany 2023/interia/INTERIA.PL

Kandydatury do Plebiscytu można było zgłaszać od 20 października. Listy zostały zamknięte 12 listopada, a przez następne cztery dni Kapituła wybrała nominowanych. To dwadzieścia czterech sportowców, osiem trenerów/trenerek, pięć organizacji sportowych, pięć wydarzeń sportowych oraz trzy drużyny. Głosy na swoich faworytów internauci mogli oddawać na specjalnie przygotowanej platformie. O wyborze współdecydowało również grono eksperckie.

Ten etap Plebiscytu potrwał od 17 do 27 listopada. Punktem kulminacyjnym była natomiast gala zorganizowana 4 grudnia w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton. W podniosłej scenerii poznaliśmy werdykt.

Gala Guttmanny 2023: Kto został nagrodzony?

Sportowiec Roku 2023: Maciej Lepiato

Trener Roku 2023: Andrzej Ochal

Organizacja sportowa Roku 2023: Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START"

Wydarzenie sportowe Roku 2023: Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, Integracyjny Klub Sportowy AWF w Warszawie

Drużyna Roku 2023: Kadra Polski w Goalball U-19

Nagroda Specjalna - Inspiracja Roku 2023, przyznana przez Interię Sport: Marcin Czerwiński

Nagroda Specjalna - Guttman Honorowy: Jerzy Mysłakowski

Nagroda Specjalna - Przyjaciel Sportu Paralimpijskiego: Corinne Klajda

Nagroda Specjalna - Mecenas Sportu Paralimpijskiego: Luxmed

Nagroda Specjalna - Guttman dla Sportu Olimpijskiego: Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn

***

Nazwa statuetki pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego. Statuetki, które potocznie nazwano "Guttmannami", zaprojektowane zostały przez Andrzeja Renesa - polskiego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskiego pomnika Stefana Starzyńskiego przy placu Bankowym i Pomnika Studenta znajdującego się na terenie głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Dla zwycięzcy w kategorii Sportowiec 2023 ufundowano też nagrodę pieniężną.

Tegoroczna edycja była pierwszym jubileuszem - Guttmany zorganizowano bowiem po raz piąty. 

Pierwszy okrągły jubileusz Plebiscytu na Sportowca Roku zbiegł się z 25-leciem działalności Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, co czyni tę edycję naprawdę wyjątkową. Myślę, że to świetna okazja, by w tym roku jeszcze głośniej wybrzmiało kluczowe zadanie naszego Komitetu, którym jest propagowanie wartości sportu paralimpijskiego, takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.

~ Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji Plebiscytu główną nagrodę otrzymał reprezentant Polski w parastrzelnictwie, Szymon Sowiński z ZSR Start Zielona Góra. Trenerem 2022 roku został Andrzej Ochal, szkoleniowiec reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za wydarzenie 2022 r. uznano 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie, a organizacją 2022 r. okrzyknięto Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".  W zeszłym roku przyznano także nagrody specjalne. Guttmann Honorowy powędrował do Zenona Jaszczura, Członka Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Jakub Żelepień, Interia

Gala Guttmany 2023/materiały prasowe/materiały prasowe
Gala Guttmany 2023/materiały prasowe/materiały prasowe
Gala Guttmany 2023/interia/INTERIA.PL
Oto trenerzy 25-lecia z Gali Guttmanny – 5. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport
As Sportu/INTERIA.PL/interia

As Sportu 2023. Wilfredo Leon kontra Pia Skrzyszowska. Kto zasługuje na awans? Zagłosuj!

INTERIA.PL

Więcej na ten temat

Zobacz także

Sportowym okiem