Reklama

Ważne słowa szefa polskich paraolimpijczyków. „My mówimy o równości”

– My mówimy o równości, fair play, o tym, że możemy kompensować naszą niepełnosprawność pracą nad tym, co nie jest doskonałe. Sport paralimpijski oferuje różnorodność, której nie ma w normalnym sporcie, mamy smaki, które sprawiają, że możemy czerpać inspirację od naszych zawodników – powiedział w rozmowie z Interią Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, zapytany o wartości, które niesie za sobą sport paralimpijski.

Łukasz Szeliga podczas gali Guttmany 2023/Piotr Nowak/PAP

Poniedziałek był niezwykle ważnym dniem dla całego środowiska paralimpijskiego w Polsce. W warszawskim hotelu Double Tree by Hilton odbyła się gala Guttmany 2023, podczas której nagrodzono najlepszych z najlepszych. Statuetki w Plebiscycie zostały przyznane w pięciu głównych kategoriach, a także pięciu dodatkowych. Laureata jednej z nich - Inspiracji Roku 2023 - wybrała Interia Sport.

Tegoroczna gala była pierwszym małym jubileuszem - środowisko spotkało się bowiem ze sobą po raz piąty. Jednocześnie zbiegło się to w czasie z 25-leciem Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

- To koincydencja, nie planowaliśmy, powołując do życia Plebiscyt, że piąta edycja wypadnie akurat w czasie obchodów 25-lecia Komitetu. Tak się złożyło, ale to jest bardzo fajne, łączą się ze sobą piękne jubileusze. Gala jest potrzebna do tego, aby zawodnicy, którzy zdobywają medale, mogli raz jeszcze przeżyć te emocje, a także abyśmy my wszyscy mogli je z nimi celebrować - powiedział Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Oto wartości paralimpijskie. Prezes Szeliga nie ma wątpliwości

Zapytany o wartości, jakie niesie za sobą ruch paralimpijski, prezes Szeliga nie miał wątpliwości:

Przede wszystkim to, że sport jest dla każdego. My mówimy o równości, fair play, o tym, że możemy kompensować naszą niepełnosprawność pracą nad tym, co nie jest doskonałe. Sport paralimpijski oferuje różnorodność, której nie ma w normalnym sporcie, mamy smaki, które sprawiają, że możemy czerpać inspirację od naszych zawodników.

~ Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego

Nazwa statuetek, przyznanych w poniedziałek, pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego. Statuetki, które potocznie nazwano "Guttmannami", zaprojektowane zostały przez Andrzeja Renesa - polskiego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskiego pomnika Stefana Starzyńskiego przy placu Bankowym i Pomnika Studenta znajdującego się na terenie głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Dla zwycięzcy w kategorii Sportowiec 2023 ufundowano też nagrodę pieniężną.

Jakub Żelepień, Interia

Gala Guttmany 2023/interia/INTERIA.PL
Gala Guttmany 2023/materiały prasowe/materiały prasowe
Maciej Lepiato podczas Gali Guttmany 2023/Piotr Nowak/PAP
Łukasz Szeliga z nagrodą honorową za zasługi dla sportu osób z niepełnosprawnościami. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport
As Sportu/INTERIA.PL/interia

As Sportu 2023. Bartosz Zmarzlik kontra Aleksandra Mirosław. Kto zasługuje na awans? Zagłosuj!

INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem