Reklama

Reklama

W sobotę historyczny mecz reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim

Mistrz Europy z 2005 roku - Szwecja będzie rywalem w pierwszym meczu w historii reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim. Spotkanie odbędzie się w sobotę w łódzkiej Atlas Arenie.

Mistrz Europy z 2005 roku - Szwecja będzie rywalem w pierwszym meczu w historii reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim. Spotkanie odbędzie się w sobotę w łódzkiej Atlas Arenie.

Główny trener reprezentacji Polski Maciej Cetnerowski przyznał na czwartkowej konferencji prasowej, że Szwedzi to bardzo trudny przeciwnik. Mecz z Polakami Skandynawowie traktują jako element budowania składu na MŚ, które w 2015 roku odbędą się właśnie w ich kraju.

Według szkoleniowca goście preferują "bardzo siłowy futbol". - My użyjemy swojej szybkości, bo mamy utalentowanych zawodników na skrzydłach i w ten sposób będziemy mogli nawiązać walkę - powiedział.

Przypomniał, że przygotowania do historycznego spotkania reprezentacja rozpoczęła już w grudniu ubiegłego roku. Wtedy wyselekcjonowanych zostało ponad 70 zawodników. Większość z nich występuje w zespołach grających w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej - Toplidze. Było też kilku zawodników, którzy na co dzień grają zagranicą.

Reklama

Na drugie zgrupowanie powołanych zostało 37 zawodników, spośród których wybrano 30-osobowy skład reprezentacji. - Mamy utalentowaną drużynę i myślę, że w sobotę wygramy - mówił trener. Zwrócił uwagę, że jednym z zawodników z zagranicy jest Bart Zemanek, który przyjechał z Kanady. Zemanek grał w Kanadzie w lidze akademickiej; grał też w Europie.

Cetnerowski przypomniał, że futbol amerykański w hali różni się nieco od tego, rozgrywanego na stadionie otwartym. W tym też widzi szansę na sukces, bo jak mówił "obie drużyny muszą się go nauczyć. Zwrócił również uwagę, że jeden z trenerów reprezentacji Polski grał w tę odmianę w USA. - To może nam pomóc - zaznaczył.

Spotkanie w futbolu amerykańskim w hali rozgrywane jest na węższym niż zwykle boisku i ma tylko 50 jardów pola gry. Otoczone jest bandami. Na boisku przebywa ośmiu, zamiast 11 zawodników, co zdaniem Cetnerowskiego wymusza szybszą grę.

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego została powołana do życia w 2006 roku. W pierwszej edycji ogólnopolskich rozgrywek ligowych wystąpiły cztery kluby. W sezonie 2012 w szranki stanęło 38 drużyn, które występują w Toplidze, PLFA I, PLFA II i PLFA 8. Kulminacją sezonu był VII SuperFinał (Seahawks Gdynia - Warsaw Eagles 52:37), który 15 lipca 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało 23 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama