Reklama

Reklama

Trzech liderów po pięciu rundach prestiżowego turnieju online szachistów

Fabiano Caruana wygrał z Hikaru Nakamurą (obaj USA) 3:2 po dogrywce, a Chińczyk Liren Ding pokonał Rosjanina Jana Niepomniaszczego 2,5:1,5 w piątej rundzie szachowego turnieju online. Na pozycji lidera do Norwega Magnusa Carlsena dołączyli Nakamura i Ding - wszyscy po 11 pkt.

W ośmioosobowym turnieju Magnus Carlsen Invitational, organizowanym przez norweskiego mistrza świata, uczestniczy m.in. sześciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

Stawką poniedziałkowej rywalizacji Amerykanów Nakamury i Caruany była pozycja lidera turnieju. Ten pierwszy wyszedłby na samodzielne prowadzenie, gdyby zwyciężył w meczu po czterech partiach. Ten fragment zakończył się jednak remisem 2:2 (obaj wygrali po jednej partii białymi, padły też dwa remisy), a w dogrywce, tzw. armagedonie, grający białymi Caruana pokonał rywala.

Z kolei Ding zremisował z Niepomniaszczim pierwszą partię, przegrał czarnymi trzecią, a wygrał białymi drugą i czwartą, co dało mu zwycięstwo 2,5:1,5.

Reklama

Mecze składają się z czterech gier szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) - zwycięzca otrzymuje 3 pkt, pokonany - 0. W przypadku remisu 2:2 rozstrzyga dogrywka w szachach błyskawicznych (tzw. armagedon - pięć minut dla białych, ale muszą wygrać; cztery dla czarnych i wystarczy im remis) - w tej sytuacji zwycięzca otrzymuje 2 pkt, a pokonany - 1.

Po dziesięciu dniach rywalizacji i pełnych pięciu rundach w klasyfikacji generalnej sytuacja w czołowej czwórce bardzo się wyrównała. Prowadzą Nakamura, Carlsen i Ding - po 11 pkt, przed Caruaną - 10.

Na wtorek zaplanowano mecze Carlsena z Niepomniaszczim oraz zajmujących dwie ostatnie pozycje Holendra Anisha Giriego z Irańczykiem Alirezą Firouzją.

Rywalizacja w turnieju Magnus Carlsen Invitational odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej zawodnicy rozegrają do 30 kwietnia każdy z każdym czteropartiowe mecze szachów szybkich. W drugiej najlepszych czterech uczestników zagra w podobnym tempie o zwycięstwo w imprezie systemem pucharowym.

Półfinały zaplanowano na 1 i 2 maja, finał - 3 maja. Przy remisie 2:2 odbędą się dogrywki: dwie partie (5 min + 3 s), w przypadku braku rozstrzygnięcia kolejne dwie (5+3), a następnie armagedon.

Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów, co jest rekordową kwotą w turniejach online. Zwycięzca otrzyma 70 tys., a kolejni gracze odpowiednio 45, 30, 30, 22,5, 20, 17,5 i 15 tys. dol.

Klasyfikacja po pięciu rundach:

1. Nakamura           5 meczów  11 pkt   
  Carlsen            5         11   
  Ding               5         11 
4. Caruana            5         10 
5  Vachier-Lagrave    5          5    
  Niepomniaszczi     5          5 
7. Giri               5          4 
8. Firouzja           5          3

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje