Reklama

Reklama

Szachy. Turniej w Pradze: Wygrane obydwu Polaków, Duda nadal liderem

Jan-Krzysztof Duda pokonał w drugiej rundzie białymi Czecha Viktora Laznickę i z kompletem zwycięstw umocnił się na prowadzeniu w szachowym turnieju masters w Pradze. Radosław Wojtaszek, także białymi, wygrał z Węgrem Richardem Rapportem i jest trzeci w klasyfikacji.

Partia 20-letniego Dudy skończyła się po 41 posunięciach.

Reklama

- Janek po debiucie uzyskał przewagę pozycyjną i konsekwentnie ją zrealizował. Odniósł dosyć gładkie zwycięstwo, bez większych problemów ograł przeciwnika. Jedyne co mnie martwi, że pod koniec partii miał piękne uderzenie taktyczne - kombinację, której nie zauważył. Szkoda, że nie wygrał w jeszcze ładniejszy sposób. Widać jednak po tych dwóch zwycięstwach, że jest jednym z faworytów tego turnieju. Ma szanse go wygrać - skomentował partię ceniony arcymistrz Michał Krasenkow, dwukrotny mistrz Polski (2000 - w tamtym roku zajmował 10. miejsce w rankingu FIDE, 2002), były trener reprezentacji Polski i Turcji.

Duda, najlepszy obecnie polski szachista (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE) w dziesięcioosobowej stawce turnieju masters rozstawiony jest z numerem czwartym. Jego czwartkowy przeciwnik (2670, 71. FIDE) ma numer dziewiąty.

32-letni Wojtaszek (2722, 29. FIDE) pokonał o dziesięć lat młodszego Rapporta (2737, 19. FIDE), który dzień wcześniej przegrał także z Dudą. Arcymistrz z Kwidzynia potrzebował na to 49 posunięć.

- Ta partia była bardziej skomplikowana, ostra. W pewnym momencie przeciwnik Wojtaszka mógł uzyskać remis, ale nie znalazł właściwej kontynuacji. Prawdopodobnie liczył, że i tak go osiągnie poprzez tzw. wieczny szach, ale Radek znalazł drogę, by go uniknąć i wygrał - ocenił Krasenkow.

Turniej masters, mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715), zakończy się 15 marca.

W drugiej rundzie turnieju challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu szachowego Mateusz Bartel przegrał białymi z arcymistrzem Alexeiem Shirovem, urodzonym na Łotwie, a reprezentującym obecnie Hiszpanię, drugim szachistą tego kraju, w przeszłości finalistą meczu o mistrzostwo świata.

Wyniki drugiej rundy turnieju masters:

Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Boris Gelfand (Izrael)      1:0         

Samuel Shankland (USA) - David Navara (Czechy)              remis

Nikita Witiugow (Rosja) - Pentala Harikrishna (Indie)        1:0

Radosław Wojtaszek (Polska) - Richard Rapport (Węgry)        1:0

Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Viktor Laznicka (Czechy)       1:0

Klasyfikacja po 2 rundach:

1. Duda                  2,0 pkt

2. Vidit                 1,5

3. Wojtaszek             1,5

4. Witiugow              1,5

5. Navara                1,0

6. Shankland             1,0

7. Laznicka              0,5

8. Gelfand               0,5

9. Harikrishna           0,5

10. Rapport              0

Dowiedz się więcej na temat: szachy | rad | Jan-Krzysztof Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje