Reklama

Reklama

Szachowy turniej w Wijk aan Zee. Remis Wojtaszka, porażka Dudy

Radosław Wojtaszek w drugiej rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee zremisował z Norwegiem Aryanem Tarim, a Jan-Krzysztof Duda przegrał ze Szwedem Nilsem Grandeliusem, który z dwoma zwycięstwami został samodzielnym liderem.

W pojedynku najlepszych szachistów Polski i Szwecji grający białymi Duda nieoczekiwanie przegrał z debiutującym w holenderskiej imprezie Grandeliusem. Partia zakończyła się po 40 posunięciach.

Reklama

- Wybrałem może mało ambitny debiut. Wydawało mi się, że jest dobry na przeciwnika, ale okazało się, że zagrałem zbyt miękko. Z czasem pojawiały się kolejne mikroproblemy, nie zareagowałem na nie optymalnie i stało się. Jutro spotykam się z Fabiano Caruaną, który dzisiaj wygrał. Na fali, będzie na pewno chciał powtórzyć sukces. Muszę spokojnie zagrać czarnymi. Zobaczymy - skomentował dla arcymistrz z Wieliczki.

Wojtaszek uratował czarnymi remis z najniżej sklasyfikowanym z uczestników Norwegiem Tarim po najdłuższej tego dnia, ponad sześciogodzinnej rywalizacji. Rywale zgodzili się na podział punktów po 68 posunięciach.

- Jestem zadowolona, że udało się zremisować. To była dla niego ciężka partia, trudna sytuacja. Natomiast wiadomo, że Radek też miał swoje szanse na początku, możliwości uzyskania przewagi - oceniła występ żona Wojtaszka, czołowa szachistka Rosji Alina Kaszlinska, towarzysząca mu w Holandii.

Sam zawodnik i jego trener arcymistrz Grzegorz Gajewski byli na wieczornym spacerze, już zajęci przygotowaniami do poniedziałkowej partii trzeciej rundy z Holendrem Jordenem Van Foreestem, który przed rokiem zajął czwarte miejsce w Wijk aan Zee. Polak zagra w niej białymi.

Nie udało się w niedzielę wygrać drugiej partii z rzędu Norwegowi Magnusowi Carlsenowi. Mistrz świata zremisował czarnymi z Hiszpanem Davidem Antonem Guijarro, który - tak jak poprzedniego dnia przeciwko Wojtaszkowi - w blisko sześciogodzinnej partii uchronił się przed porażką w gorszej dla siebie sytuacji na szachownicy.

Turniej Tata Steel Chess zakończy się 31 stycznia.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

Dowiedz się więcej na temat: Radosław Wojtaszek | Jan-Krzysztof Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje