Sport i dzieciaki. Nowatorski program Dobra Drużyna PZU

Uprawianie sportu przynosi korzyści nie tylko dla rozwoju fizycznego dziecka. Pozytywnie wpływa także na poczucie własnej wartości, umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami czy realizację wyznaczonych celów. W przypadku gier zespołowych buduje poczucie wspólnoty oraz rozwija kompetencje do pracy w grupie. Zachęcić dzieci do uprawiania sportu chce największy polski ubezpieczyciel, który ruszył właśnie z pilotażowym programem Dobra Drużyna PZU.

Sport jest ważny

Pandemia COVID-19 unieruchomiła przy biurkach nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Zdalne lekcje przed ekranem, wolny czas spędzany w domu, ograniczone możliwości uczestniczenia w zajęciach sportowych to tylko niektóre z konsekwencji lockdownu. A tych może być znacznie więcej w przyszłości.

Uprawianie sportu już od najmłodszych lat to nie tylko budowanie zdrowych nawyków. Dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko zachorowania dzieci i nastolatków na choroby cywilizacyjne jak cukrzyca typu drugiego czy otyłość. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy, a jeżeli już są - ograniczenie ich pogłębienia. Uprawianie dowolnej dyscypliny sportowej to nie tylko możliwość spędzania czasu wolnego, ale także sposób na wychowanie, rozwój umiejętności społecznych oraz dbanie o zdrowie psychiczne.

Dobra Drużyna: co to takiego?

- Dlatego dziś ruszamy z Dobrą Drużyną PZU. To wyjątkowy, trzyletni program, który skierowany jest do wszystkich dzieci i młodych chcących uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu i zapewnia pomoc finansową klubom i drużynom, które mogą im to ułatwić. Już w tym roku wsparliśmy m.in. Stowarzyszenie Amp Futbol i Futbolową Bandę, akcję Polskiego Związku Zapaśniczego czy Stowarzyszeniem Nadzieja na Mundial. Oprócz kontynuacji rozpoczętych przedsięwzięć, wkrótce zaangażujemy jeszcze większe środki i uruchomimy otwarty nabór na nowe projekty wpisujące się w nasze idee i cele. Dobra Drużyna połączy energię, zaangażowanie i wiedzę naszych sportowych partnerów z doświadczeniem organizacyjnym i mocą finansową PZU - mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Program PZU miał uroczystą inaugurację 15 czerwca w Centrum Sportu w Raszynie.  W ciągu najbliższych trzech lat PZU udzieli wsparcia finansowego szkolnym oraz innym amatorskim klubom i drużynom sportowym. Jednym z celów przedsięwzięcia jest szczególna pomoc dla mniejszych ośrodków oraz ułatwienie uprawiania sportu osobom z niepełnosprawnościami.

Do aktywności fizycznej będzie zachęcać m.in. akcja "Zostań Sportuberem". Szczegółowe warunki uczestnictwa pojawią się już wkrótce na stronie projektu.

Sport jest dla każdego

Projekt Dobra Drużyna to szansa na wsparcie rozwoju sportowej pasji u dzieci i młodzieży w mniejszych ośrodkach, w których często jedyną przeszkodą w realizowaniu pasji jest ograniczony dostęp do środków finansowych. Przedsięwzięcie PZU pozwoli wychować przyszłych mistrzów oraz reprezentantów kraju w duchu rywalizacji fair-play. To także ważny znak, że każde dziecko może uprawiać sport bez ograniczeń. Ambasadorką akcji została Iga Świątek. Tenisistka, która stała się dla wielu młodych ludzi przykładem i inspiracją, wręczyła w Raszynie młodym sportowcom powołania do Dobrej Drużyny.

- Z PZU łączą mnie podobne wartości. Sama często podkreślam, że w przyszłości chciałabym wesprzeć rozwój dzieci i młodzieży. Wiem, jak ciężko jest na początku i wiem, że pomoc ta jest potrzebna. Dlatego cieszę się, że pojawiła się taka okazja i mogę wziąć udział w projekcie Dobra Drużyna. Jako mała dziewczynka próbowałam rożnych aktywności, grałam w piłkę nożną, pływałam i wreszcie wybrałam tenis. Dopiero w wieku 15-16 lat zrozumiałam, że to może być moje życie. Ważne jest to, by znaleźć swoją ścieżkę, ponieważ każdy jest inny. Dlatego mam prostą radę dla wszystkich: próbować różnych dyscyplin i mieć szerokie horyzonty. Aktywność fizyczna, nie tylko w wymiarze sportu zawodowego, ma ogromny wpływ na życie i wcale nie trzeba być profesjonalistą, by korzystać z dobroczynnego wpływu sportu - mówi Iga Świątek.

Prezentacja partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje