Reklama

Reklama

Rajd Dakar: 13. miejsce Przygońskiego na drugim etapie

Po trzecim miejscu na pierwszym etapie odbywającego się w Peru Rajdu Dakar, we wtorek jadący Mini Jakub Przygoński uzyskał 13. czas i spadł w klasyfikacji generalnej na 12. pozycję. Najszybszy był dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb.

Polak świetnie rozpoczął wtorkowy etap z Pisco do San Juan de Marcona (554 km, w tym 342 km OS). Na pierwszym pomiarze czasu uzyskał trzeci wynik, ale na kolejnych kilometrach wydm stracił kilka minut, co kosztowało go spadek na 33. pozycję. W sumie ukończył etap na 13. miejscu, ze stratą 11 minut do Loeba. Pozycję niżej uplasowali się Aron Domżała i Maciej Marton (Toyota), a 16. czas uzyskała litewsko-polska załoga Benediktas Vanagas, Sebastian Rozwadowski (Toyota).

Jadący Peugeotem w specyfikacji z 2017 roku (teamu fabrycznego francuski koncern w tym roku nie wystawił) Loeb o osiem sekund wyprzedził Hiszpana Naniego Romę w Mini i o 1.20 Bernharda Ten Brinke. Co ciekawe, pilotem holenderskiego kierowcy jest trzykrotny rajdowy mistrz Polski Francuz Xavier Panseri (w załodze Bryana Bouffiera), który w 2015 roku jadąc z Krzysztofem Hołowczycem był trzeci w Dakarze, a w kolejnej edycji był partnerem Adama Małysza.

Reklama

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął czwarty we wtorek kierowca z RPA Giniel De Villiers (Toyota), który wyprzedza Ten Brinke i Romę. Przygoński traci do lidera niespełna dziewięć minut.

Drugi etap nie udał się poniedziałkowemu zwycięzcy Nasserowi Al-Attiyah (Toyota). Katarczyk był 11., a w klasyfikacji generalnej spadł na ósme miejsce. Większego pecha miał najbardziej utytułowany uczestnik Dakaru, jego 13-krotny zwycięzca (siedem razy za kierownicą samochodu i sześć razy na motocyklu) Stephane Peterhansel (Mini). Francuz na 109. kilometrze odcinka specjalnego stracił 17 minut i później nie był już w stanie tego odrobić. Na razie jednak różnice w czołówce są niewielkie i środowy etap może przynieść kolejne przetasowania.

Pierwszym kierowcą ścisłej czołówki, który nie ukończy rywalizacji jest jadący Mini Argentyńczyk Orlando Terranova. Z powodu bólu pleców został przetransportowany do szpitala w Ica i dla niego 13. w karierze Dakar okazał się pechowy.

W kategorii motocyklistów najszybszy we wtorek był ubiegłoroczny zwycięzca Austriak Matthias Walkner (KTM). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał trzeci na mecie Hiszpan Joan Barreda Bort. Maciej Giemza uzyskał 28. rezultat, a Adam Tomiczek (obaj KTM) - 30. Polacy stracili do Walknera nieco ponad pół godziny i w klasyfikacji generalnej plasują się odpowiednio na 25. i 27. miejscu.

Spore straty poniósł jadący quadem Kamil Wiśniewski (Can-am), który traci już ponad godzinę do prowadzącego Argentyńczyka Nicolasa Cavigliasso (Yamaha), ale nadal zajmuje 10. miejsce.

W kategorii lekkich pojazdów UTV Maciej Domżała i Rafał Marton (Polaris) zajęli na drugim etapie 26. miejsce i taką też pozycję zajmują w gronie 29 sklasyfikowanych załóg.

Bardzo interesująca jest rywalizacja ciężarówek. Po dwóch etapach prowadzi mająca szansę na trzecie z rzędu dakarowe zwycięstwo rosyjska ekipa Eduarda Nikołajewa w Kamazie, ale zaledwie o 4.23 wyprzedza załogę Holendra Gerarda de Rooya (Iveco), w której mechanikiem jest Dariusz Rodewald.

W środę 3. etap San Juan de Marcona - Arequipa (799 km, w tym OS 331 km).

Wyniki 2. etapu Pisco - San Juan de Marcona (554 km, w tym 342 km OS):

samochody

1. Sebastien Loeb (Francja/Peugeot)    3:26.53

2. Nani Roma (Hiszpania/Mini)         strata 8 s

3. Bernhard Ten Brinke (Holandia/Toyota)  1.20

...

13. Jakub Przygoński (Polska/Mini)       11.01       

klasyfikacja generalna

1. Giniel De Villiers (RPA/Toyota)   4:32.45

2. Ten Brinke                           0.28

3. Roma                                 0.42

...

12. Przygoński                          8.50

motocykle

1. Matthias Walkner (Austria/KTM)    3:23.57

2. Ricky Brabec (USA/Honda)             0.22

3. Joan Barreda Bort (Hiszpania/Honda)  1.41

...

28. Maciej Giemza (Polska/KTM)         32.37

30. Adam Tomiczek (Polska/KTM)         33.33

klasyfikacja generalna

1. Barreda Bort                      4:23.14

2. Walkner                              1.31

3. Brabec                               1.33

...

25. Giemza                             42.06

27. Tomiczek                           42.53

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama